Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU odložila tvrdší boj s alkoholem

  3:56aktualizováno  3:56
Evropská komise chtěla vyhlásit tvrdý boj proti nadměrné konzumaci alkoholu typu "dnes večer se opiji". Důvod je zřejmý: téměř za čtvrtinu úmrtí mužů do pětadvaceti let v zemích EU může právě pití. Nakonec však z tažení proti přílišnému pití do značné míry sešlo.
Organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce, jsou zklamané.

Organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce, jsou zklamané. | foto: Profimedia.cz

Plány byly ambiciózní. Na lahvích s alkoholem, nejen tvrdým alkoholem, ale i s pivem a vínem, se měly objevit varovné nápisy podobné těm na cigaretách. "Každé napití může poničit mozek vašeho embrya" nebo "Pijáci umírají dříve".

Komise chtěla zavést licencované obchody s přesně danou otevírací dobou, jako je to ve Skandinávii, úplně zakázat reklamu a zvýšit daň z alkoholu. Jenže v dokumentu, který v úterý komise představila, nakonec mnoho z původních plánů nezbylo.

Návrh už neobsahuje povinná opatření, která by členské země měly zavést. Komise už nežádá zákaz reklamy, ale vyzývá k vytvoření kodexu alkoholové reklamy. Namísto varování na lahvích komise volá po "adekvátních informacích o rizicích pití alkoholu na místě prodeje, produktech a pracovištích."

Například v Dánsku, Francii, Německu, Irsku a Lucembursku už je varování na alkoholických nápojích oblíbených mezi mládeží. Tam, kde není ještě uzákoněn věkový limit osmnácti let, doporučuje komise limit zvýšit.

To je třeba případ Německa, kde i šestnáctiletí mohou pít pivo. "Komise se nezaměřuje proti střídmému pití," uvedl v úterý komisař pro zdraví Markos Kyprianou.

Jedni slaví, druzí ne
Pivovarnické a lihovarnické lobby tak mohou slavit úspěch. Když se pracovní dokumenty komise dostaly před časem na veřejnost, průmysl rozjel nevídanou protikampaň. Lobbisté začali obcházet a přesvědčovat lidi kolem komisaře pro zdraví Kyprianoua i spolupracovníky ostatních komisařů, kteří jsou známí odporem k přehnané regulaci či pocházejí z jižních krajů, kde se víno běžně pije i k obědu.

Například komisařka pro média Vivianne Redingová se nechala slyšet, že nepřipustí další zákazy v reklamě. Komisař Kyprianou se ocitl pod tak velkým tlakem, že musel ze svých plánů chtě nechtě slevit.

"Domníváme se, že by to měl být sám průmysl, který bude vychovávat a kampaně platit," říká Jan Veselý ze Svazu výrobců sladu a pěstitelů chmele. "Osvěta pomůže víc než administrativní zásahy, stačí vzpomenout, že nejvíce se v USA pilo za dob prohibice," soudí česká ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Zklamané jsou však organizace, které mají boj proti alkoholu přímo v popisu práce. Připomínají, že 23 milionů Evropanů je na něm závislých. Alkoholismus stál EU podle průzkumů v roce 2003 125 miliard eur kvůli sníženému pracovnímu nasazení. Celkově pak v důsledku pití ročně zemře na dvě stě tisíc Evropanů, z toho deset tisíc na silnicích.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz