Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU nadále povede mírovou misi v Bosně

  15:21aktualizováno  15:21
Evropská unie nadále povede mírovou misi Althea v Bosně a Hercegovině. V Bruselu se na tom shodli ministři členských zemí Unie. V oblasti tak zůstane 2 500 vojáků, kteří budou dohlížet na bezpečnost.

Česko stáhlo většinu svých vojáků z Bosny letos v červenci. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ministři obrany se shodli, že politická situace v Bosně a Hercegovině je nestabilní a přítomnost mezinárodních sil je proto stále nutná.

I příští rok by proto v rámci mise Althea pod velením Evropské unie mělo v Bosně a Hercegovině působit přibližně 2 500 vojáků.

"Česká republika se v příštím roce zapojí do operace vysláním dvou důstojníků, kteří budou působit na velitelství v Sarajevu," uvedl po jednání mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Ještě letos v létě v Bosně působilo takřka padesát českých vojáků, kteří v misi zajišťovali ochranu velitelství mezinárodních sil v Tuzle. V rámci reorganizace sil je armáda stáhla v červenci zpět.

Mise v Bosně a Hercegovině patří v historii české armády k nejstarším. Po skončení bosenské války z let 1992 až 1995 se Češi účastnili mezinárodních operací IFOR a SFOR pod hlavičkou NATO. Od roku 1996 do konce června 2007 se v operacích NATO a Evropské unie na území Bosny a Hercegoviny vystřídalo celkem 6 750 příslušníků české armády.

V roce 2004 převzala velení mírové mise pojmenované Althea Evropská unie. Česká republika se do operace Althea zapojila od jejího počátku. Čeští vojáci celou dobu svého nasazení zodpovídali za ochranu základny a velitelství v Tuzle.

V roce 2005 pak v misi působila vrtulníková jednotka se dvěma transportními stroji Mi-17. Čeští letci prakticky celý rok zajišťovali letecký průzkum a přepravu osob a materiálu pro mezinárodní síly.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz