Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU na čas povolila lety do Jugoslávie

  23:01aktualizováno  23:01
- Evropská unie v pondělí na zkušební dobu šesti měsíců pozastavila vzdušnou blokádu Jugoslávie.
Je to první velký průlom do hradby světových sankcí proti Srbsku, který však nemá znamenat úlevu pro prezidenta Slobodana Miloševiče a jeho režim, ale je reakcí na žádosti demokratické jugoslávské opozice.

V rámci lepšího "vyvážení" západního embarga Evropská unie naopak zvažuje, že některé zbývající sankce proti Bělehradu ještě posílí. "Hlavním účelem našich opatření je efektivněji zasáhnout Miloševiče, ne srbský lid," řekl komisař pro zahraniční vztahy Chris Patten.

Chce především zabránit Miloševičovi přesunovat velké finanční částky prostřednictvím zahraničních bankovních ústavů.

"Rozhodli jsme se zrušit zákaz letů, a to jak pro evropské, tak pro jugoslávské společnosti," uvedl portugalský ministr zahraničí Jaime Gama, jehož země nyní Evropské unii předsedá. Jugoslávská společnost JAT tak bude moci obnovit lety do západní Evropy.

Unie zdůraznila, že jedná pod tlakem srbské opozice, která tvrdí, že světové sankce místo toho, aby postihovaly Slobodana Miloševiče, dopadají tvrdě hlavně na obyčejné lidi v Jugoslávii.

"Pozastavení leteckého embarga není ústupek vůči Miloševičovu režimu či důkaz slabosti EU, ale odpověď na opakované naléhavé žádosti srbské opozice," prohlásil včera francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine.

Ostatní ekonomické sankce vůči oporám Miloševičova režimu včetně zdrcujícího ropného embarga zůstávají v platnosti a unie bude navíc dál zkoumat, zda je ještě nezpřísní. Zvažuje se zejména rozšíření seznamu osob, kterým nebudou vydávána víza pro cestování do zemí EU, z dosavadních 600 na 800.

"Rozhodli jsme se přesněji zacílit naše opatření ve vízové a finanční oblasti," uvedl Jaime Gama. To znamená, že k obsáhlému seznamu srbských politiků, vojáků, úředníků a podnikatelů, kteří se zabývají podezřelými aktivitami, přibudou další stovky osob, které Miloševičův režim podporují.

Gama neupřesnil postihy ve finanční oblasti. Evropská komise však byla vyzvána k vypracování návrhu, jímž se "uzavřou všechny únikové cesty a který zajistí, že evropské banky a společnosti pochopí své závazky". Unie totiž uvažuje o zmrazení jugoslávských vkladů v zahraničí a o pozastavení obchodních dohod mezi západními podnikateli a srbskými podniky i podnikateli.

Francouzský ministr Védrine mezitím vyjádřil uspokojení, že po váhání, jež trvalo čtyři až pět měsíců, unie opět "převzala iniciativu".

Poté, co minulý týden souhlasily s uvolněním letů i Spojené státy, netrvali už včera na výhradách vůči tomuto kroku ani Britové a Nizozemci.

Západní diplomaté uvedli, že obnovení letů je silným a pozitivním poselstvím pro Srby a politickou opozici Miloševiče, která už dlouho volala po zrušení zákazu.
"Další silné poselství je pak adresováno Miloševičovi, že finanční sankce budou ještě zpřísněny," uvedl nejmenovaný evropský diplomat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz