Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU má výhrady k elektrárnám

  22:52aktualizováno  22:52
Evropská unie poprvé kritizovala bezpečnost jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Zpráva skupiny pro jadernou bezpečnost o standardech jaderné bezpečnosti ve východní Evropě, která zatím nebyla oficiálně zveřejněna, poukazuje na dva nedostatky v Temelíně a jeden v Dukovanech. Komise především kritizuje, že v Temelíně leží příliš vedle sebe aniž jsou odděleny přepážkou dva typy potrubí na vodu a plyn, což nepovolují normy u nových elektráren v Německu.

Komise především kritizuje, že v Temelíně leží příliš vedle sebe aniž jsou odděleny přepážkou dva typy potrubí na vodu a plyn, což nepovolují normy u nových elektráren v Německu.

"Víme, co je obsahem části zprávy věnované České republice," řekl český velvyslanec při Evropské unii Libor Sečka. "Není to nic nového, o tom se diskutuje už rok," reagoval mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman. Zopakoval už dřívější stanovisko úřadu, že Temelín splňuje podmínky na bezpečný provoz.

Například kritizované souběžné vedení potrubí na vodu a páru vyřešil provozovatel Temelína, společnost ČEZ, tak, že na trubky nechal namontovat takzvané omezovače švihnutí. "V případě roztržení potrubí omezovače zabrání případnému poškození dalších zařízení," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, podle něhož toto řešení připouštějí americké normy. "Nikdy to nebude podle německých norem," připustil Kříž.

"Podle našeho názoru jsou omezovače švihu v této etapě určitě dostatečným bezpečnostním opatřením," konstatoval rovněž mluvčí jaderného úřadu Fajman.
Další dvě výhrady nejsou podle zprávy Evropské komise tak závažné. První se týká tlakových ventilů v Temelíně - komise pochybuje o jejich spolehlivosti a požaduje jejich prověření.

Mluvčí ČEZ však tvrdí, že se tak už stalo. "Testy ukázaly, že jsou ventily v pořádku," řekl Kříž. Poslední výtka se týká Dukovan. Komise chce vědět, jak se zlepšil takzvaný barbotážní systém, což je součást bezpečnostního zařízení, které zabraňuje úniku radioaktivity do okolí elektrárny v případě velké havárie.

Mluvčí ČEZ uvedl, že tato otázka se v současnosti řeší na mezinárodní úrovni a výsledkem by měl být společný projekt pro jaderné elektrárny Dukovany v Česku, Mochovce na Slovensku a Paks v Maďarsku.

Dokumentem o východoevropských jaderných elektrárnách se má příští týden zabývat výbor pro rozšíření unie, který rozhodne, jak se doporučení expertů promítnou do jednání s uchazeči o vstup.

Zpráva podle rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera ukazuje, že unie zvyšuje nároky na bezpečnost jaderných zařízení ve východní Evropě.
"Dokázali jsme ve zprávě prosadit mnoho našich požadavků," prohlásil ministr Molterer.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz