EU jde na přistěhovalce mírněji

Už žádné finanční tresty, už žádná slova o sankcích. Aspoň ne otevřeně. Evropská unie si chce pomoci od nevítaných přistěhovalců, ale chce to dělat elegantně. Její politici tvrdí, že chtějí mít hlavně velký "cukr", aby získali pro dobrovolnou spolupráci země, odkud do EU přichází nejvíce nezákonných přistěhovalců. "Nikdo nechce pracovat jen s bičem," uvedl rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Unie proto zamýšlí uzavřít dohody o spolupráci a partnerství s vystěhovaleckými zeměmi. Poskytováním hojné pomoci chce u nich vyvolat zájem o boj s ilegálním vystěhovalectvím. "Shodujeme se, že je nutný společný přístup vůči třetím zemím," uvedl španělský ministr zahraničí Josep Piqué.

Myšlenka sankcí tím není dána k ledu - předáci unie ji spíše zametli "pod koberec". Původní návrhy Španělů a Britů, aby unie trestala vystěhovalecké země odnímáním rozvojové pomoci, totiž vyvolaly značné pobouření.

Bylo tak velké, že Schüssel musel ujišťovat, že v unii "nikdo nemyslel na zrušení konvence o ochraně uprchlíků nebo na pouhé používání 'biče'". A německý ministr zahraničí Joschka Fischer o sankcích raději ani nemluvil - unii prý jde jen o spolupráci s třetím světem.

"Bič" se však přece jen chystá. "V případě úplného odmítnutí spolupráce z toho vyplynou pro zemi důsledky," uvedl Schüssel, podle nějž to bude pro unii jen "poslední prostředek", k němuž může sáhnout. Ke "spolupráci" s chudými zeměmi však patří i finanční pomoc unie. Zvláště když její poskytování bude krýt smlouva, v níž budou zahrnuty i závazky o boji proti vystěhovalectví.

Sankce nejsou jediným nástrojem, jímž chce unie zastavit příval nelegálních imigrantů. Do půl roku chce unie vytvořit jednotný statut uprchlíka, stanovit jasná pravidla pro spojování rodin a pro dlouhodobý pobyt cizinců. "Chceme dosáhnout toho, abychom mohli říci, že máme společnou přistěhovaleckou a azylovou politiku," uvedl Piqué.

K ní by měla podle představ části unie patřit i společná pohraniční policie. "Některé země mají v tomto stadiu výhrady," přiznal Piqué. Mezi ně patří i Rakousko.

"Centrálně řízená evropská (pohraniční) policie se nepředpokládá," uvedl kancléř Schüssel.

Podle Piquého ale "všichni souhlasí" s tím, že je nutná hlubší spolupráce pohraničníků ze všech zemí EU - počínaje společným výcvikem ve společných centrech a vytvořením styčných týmů se zástupci z celé unie.

K této aktivitě nutí politiky unie náhlé ožití celé otázky ve volebních soubojích řady zemí EU: prudké útoky na nelegální přistěhovalce prospěly zejména krajní pravici. V unii se nelegálně usazuje asi půl milionu lidí ročně.

Předáci EU se slavnostně usnesli, že v unijních dohodách není nic, co by si vyžadovalo zrušení irské neutrality. Tímto krokem chtějí posílit šance irského premiéra, který se chce v říjnovém referendu podruhé pokusit o prosazení smlouvy z Nice. Schválení smlouvy se vydává za podmínku pro vstup Česka a dalších zemí do EU.


Nejlepší videa na Revue