EU hledá, jak v Makedonii zůstat

Evropa i po víkendu váhá - je sice jasné, že přijít do Makedonie na jeden měsíc je málo, ale chybí shoda, co dělat dál. Evropa nemůže z Makedonie jednoduše odejít - nechce si však sama pálit prsty. Její ministři zahraničí se proto na nedělní schůzce v Genvalu vyslovili pro další operaci NATO, která by dohlížela na situaci v rozbouřené zemi.

"Jako nejrealističtější se jeví nasazení jakýchsi sil NATO plus, v případě potřeby s účastí OSN," uvedl šéf belgické diplomacie Louis Michel, který jednání v Genvalu vedl. Podle diplomatů dospěli ministři k názoru, že právě tento postup je nejvhodnější.

Neuspěl tak návrh vyslat unijní síly, který jako první předložil minulou středu zástupce EU pro Makedonii, Francouz Francois Léotard. Žádal, aby unie poslala na Balkán 4800 příslušníků svých sil rychlé reakce.

Francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine sice apeloval na své kolegy, že "tak či onak Evropa musí stát při Makedonii nemůžeme prostě a jednoduše odejít". Paříž však stojí jinde než většina jejích partnerů. Pro Francii, která tradičně usiluje o větší politickou nezávislost Evropy na USA, se Makedonie jevila jako dobrá příležitost k první samostatné vojenské akci EU.

Další však zůstali opatrní. Nechtěli se vzdát hrozivého ochranného "deštníku" NATO. Řadě ministrů se jakýkoli zásah EU na Balkáně jevil jako uspěchaný. Nejen zástupci neutrálních členů - Švédska, Irska a Rakouska -, ale i Španělé namítali, že unie k tomu nemá prostředky.

"Nemáme mašinerii, jež by mohla uskutečnit akci v terénu, nemáme strukturu. Úvahy o evropské operaci jsou jenom teoretické, zbožné přání některých politiků a médií," uvedl zdroj Evropské komise, který si nepřál být jmenován.

Nakonec získal největší podporu německý návrh na vytvoření nové, menší síly, která by v Makedonii opět působila pod vedením aliance. Jejími účastníky by však už byly i země, které nejsou v NATO jako Rusko a Ukrajina. I tato mise by byla časově omezená stejně jako nynější operace Hlavní sklizeň, při níž vojáci NATO přejímají zbraně od albánských povstalců.

Tato operace s účastí 4500 mužů skončí 26. září, přičemž klid v Makedonii je zatím stále v nedohlednu. Francouzi namítali, že "vojáci jsou v podstatě na místě - stačí vytvořit (evropskou) strukturu; to by neměl být velký problém, protože by šlo o akci malého rozsahu". Neprosadili se však.

Německý návrh získal nejvíce podpory, ale na neformální schůzce nebyl a ani nemohl být oficiálně schválen. Otázka, kdo bude pozorovatele chránit, až NATO odejde, však zůstane otevřena, dokud myšlenku akce "NATO plus" neschválí i celá aliance.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video