EU doplácí na strach z cestování

Brusel - Deset týdnů po atentátech ve Spojených státech amerických je jasné, že teroristický úder tvrdě zasáhne i turistiku v Evropské unii. Ta byla dosud nejrychleji rostoucím odvětvím unijní ekonomiky. Činitelé unie zatím jen doufají, že účinek atentátů bude krátkodobý.

Ne každá země a ne každý sektor jsou postiženy stejně. "Rozsah cest turistů z USA, Japonska a Středního východu klesl podle odhadu o třicet procent. Irsko a Velká Británie zaznamenaly ještě větší pokles," uvádí zpráva Evropské komise, o níž toto pondělí jednali ministři pro vnitřní trh.

Nejhůře postiženi jsou Irové
Irové a Britové jsou postiženi nejvíce, zatímco Španělé a Portugalci nezaznamenali téměř žádný pokles turistického zájmu.

Evropská komise zatím odmítá podniknout nějaká záchranná opatření jako snížení DPH. Právě to počátkem listopadu požadovali zástupci firem, které se živí turistickým ruchem.

"Věříme, že pokles počtu lidí cestujících do Evropy bude krátkodobý," uvedl komisař pro podniky Erkki Liikanen. Už ve druhém pololetí roku 2002 má být podle něj vše v normálu.

Sektor zaměstnává 20 milionů lidí
Zatím však ze sektoru, jenž zaměstnává dvacet milionů lidí a vytváří dvanáct procent hrubého domácího produktu celé unie, přicházejí Jobovy zprávy: luxusní hotely pro cizince ze zámoří jsou z poloviny prázdné, počet návštěvníků zábavních parků klesl o třetinu, firmy ruší rekreační pobyty pro své zaměstnance a klesá také počet rezervací na rekreace v USA.

 A jak se potíže projevují konkrétně? Například v tom, že prudce ochladl zájem o divadlo v Shakespearově rodném městě Stratford upon Avon. "Otevřený strach z cestování postihuje v prvé řadě hodně utrácející turisty z Ameriky, Japonska a Středního východu," uvádí zpráva unie.

Útěchou je, že cestování uvnitř Evropy je postiženo daleko méně, i když počet hodně utrácejících turistů ze zemí mimo unii je daleko nižší než počet takových lidí ze zámoří.

Zpráva komise uvádí, že nynější krize by neměla příliš postihnout venkov a pobřežní oblasti, i když nedokáže říci, zda zájem poklesne natolik, aby hoteliéři ve Středomoří museli pro příští rok omezit kapacitu.

Nejvíc postižena jsou velkoměsta
Podle analýzy jsou nejvíce postižena velkoměsta jako Londýn, kam Američané jezdívali touto dobou jak na různé pracovní semináře, tak na vánoční nákupy.

Ušetřena není ani zájezdová Francie: od 11. září tam klesl počet návštěvníků o pětinu. To je tvrdý úder pro zemi, jíž přinese 75 milionů turistů téměř třicet miliard dolarů ročně.

Podobný pokles hlásí i italští hoteliéři – jen tato část turistického průmyslu ohlásila za říjen ztráty v hodnotě půl miliardy dolarů. Středomoří navíc registruje značný pokles zájmu turistů o několikadenní pobyty na luxusních lodích.

Kdo je poklesem zájmu o turistiku postižen nejvíce

Státy: Velká Británie, Irsko
Oblasti: velká města
Sektory: hotely, cenově nákladná turistika, nájemci aut, letecké společnosti, prodejci letenek mimo Evropu
Aktivity: pracovní konference a semináře, podnikové výlety, cestování na lodích po Středomoří, cesty do zámoří

,

Video