Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU doplácí na strach z cestování

  15:50aktualizováno  15:50
Brusel - Deset týdnů po atentátech ve Spojených státech amerických je jasné, že teroristický úder tvrdě zasáhne i turistiku v Evropské unii. Ta byla dosud nejrychleji rostoucím odvětvím unijní ekonomiky. Činitelé unie zatím jen doufají, že účinek atentátů bude krátkodobý.

Ne každá země a ne každý sektor jsou postiženy stejně. "Rozsah cest turistů z USA, Japonska a Středního východu klesl podle odhadu o třicet procent. Irsko a Velká Británie zaznamenaly ještě větší pokles," uvádí zpráva Evropské komise, o níž toto pondělí jednali ministři pro vnitřní trh.

Nejhůře postiženi jsou Irové
Irové a Britové jsou postiženi nejvíce, zatímco Španělé a Portugalci nezaznamenali téměř žádný pokles turistického zájmu.

Evropská komise zatím odmítá podniknout nějaká záchranná opatření jako snížení DPH. Právě to počátkem listopadu požadovali zástupci firem, které se živí turistickým ruchem.

"Věříme, že pokles počtu lidí cestujících do Evropy bude krátkodobý," uvedl komisař pro podniky Erkki Liikanen. Už ve druhém pololetí roku 2002 má být podle něj vše v normálu.

Sektor zaměstnává 20 milionů lidí
Zatím však ze sektoru, jenž zaměstnává dvacet milionů lidí a vytváří dvanáct procent hrubého domácího produktu celé unie, přicházejí Jobovy zprávy: luxusní hotely pro cizince ze zámoří jsou z poloviny prázdné, počet návštěvníků zábavních parků klesl o třetinu, firmy ruší rekreační pobyty pro své zaměstnance a klesá také počet rezervací na rekreace v USA.

 A jak se potíže projevují konkrétně? Například v tom, že prudce ochladl zájem o divadlo v Shakespearově rodném městě Stratford upon Avon. "Otevřený strach z cestování postihuje v prvé řadě hodně utrácející turisty z Ameriky, Japonska a Středního východu," uvádí zpráva unie.

Útěchou je, že cestování uvnitř Evropy je postiženo daleko méně, i když počet hodně utrácejících turistů ze zemí mimo unii je daleko nižší než počet takových lidí ze zámoří.

Zpráva komise uvádí, že nynější krize by neměla příliš postihnout venkov a pobřežní oblasti, i když nedokáže říci, zda zájem poklesne natolik, aby hoteliéři ve Středomoří museli pro příští rok omezit kapacitu.

Nejvíc postižena jsou velkoměsta
Podle analýzy jsou nejvíce postižena velkoměsta jako Londýn, kam Američané jezdívali touto dobou jak na různé pracovní semináře, tak na vánoční nákupy.

Ušetřena není ani zájezdová Francie: od 11. září tam klesl počet návštěvníků o pětinu. To je tvrdý úder pro zemi, jíž přinese 75 milionů turistů téměř třicet miliard dolarů ročně.

Podobný pokles hlásí i italští hoteliéři – jen tato část turistického průmyslu ohlásila za říjen ztráty v hodnotě půl miliardy dolarů. Středomoří navíc registruje značný pokles zájmu turistů o několikadenní pobyty na luxusních lodích.

Kdo je poklesem zájmu o turistiku postižen nejvíce

Státy: Velká Británie, Irsko
Oblasti: velká města
Sektory: hotely, cenově nákladná turistika, nájemci aut, letecké společnosti, prodejci letenek mimo Evropu
Aktivity: pracovní konference a semináře, podnikové výlety, cestování na lodích po Středomoří, cesty do zámoří

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz