Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU dá Praze lepší vysvědčení

  0:01aktualizováno  0:01
Poprvé zcela jasně dobré známky má dostat Česká republika v úterý, při novém výročním hodnocení unie. Země, jež byly ještě loni stavěny výše, zejména Polsko, mají nyní větší problémy, ale ani ony nečekají příliš záporné vysvědčení. Na druhou stranu ani Praha se nevyhne kritice. "Při hodnocení budou jen dvě ligy a Česká republika by měla být na špici té první," uvedl po diskusích s činiteli komise český velvyslanec při EU Libor Sečka.

Unie hodnotí tři oblasti, politickou, ekonomickou a právní. "Pokud jde o politická a ekonomická měřítka, nemáme zásadní problémy ani v jednom. Stále větší význam však má slaďování a vynucování práva. Tady jsme na tom byli ve srovnání s jinými dobře, v poslední době se ale objevují problémy," tvrdil velvyslanec Sečka.

Jenže právě na uplatnění práva se komise letos zaměří. Proto komise podle něho vypíchne stále nízkou výkonnost českých soudů a neexistenci zákona o státní správě. Tento nedostatek dnes podle hlavního vyjednavače Pavla Teličky tíží z kandidátů jen Českou republiku.

"Z hlediska komise je silná a výkonná státní správa zárukou správného naplnění práva EU," vysvětluje naléhání Bruselu Sečka.  Návrh hodnotící zprávy EU upozorňuje, že zákon o státní správě je "podmínkou pro zřízení nezávislé, profesionální, stabilní a odpovědné státní správy". Kvůli jeho neexistenci hodnocení uvádí, že reforma veřejné správy podstatně nepokročila.

Za vážný a znepokojivý problém zpráva považuje také korupci a hospodářskou kriminalitu (podvody, zpronevěry, praní špinavých peněz, tunelování). Komise zaznamenala zrychlení trestního řízení, ale také zpomalení civilních soudních procesů. V ekonomice byla dokončena privatizace bank a také břemeno špatných úvěrů je lehčí než loni. Problémem však zůstává restrukturalizace ocelářství.

Ta staví podle Sečky otazníky i nad prací Úřadu pro hospodářskou soutěž. Kritické výtky zůstávají skryty v zákoutích obsáhlého dokumentu, komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen se však už předem snažil otupit jejich ostří. "Zprávy je třeba číst na pozadí dosaženého pokroku. Čím blíže jsme cíli, tím více se musíme soustřeďovat na zbývající problémy," argumentoval.

Čeští diplomaté stejně jako před rokem šíří optimismus. "Česká republika je na špici první ligy," řekl ministr zahraničí Jan Kavan minulé úterý po jednání s Verheugenem. Ten ujišťoval, že republika od loňska udělala významný pokrok.

Jak však upozornil evropský diplomatický zdroj, svou roli hrají i další faktory: "Je nutné vše uvážit, abychom neodradili nejlepší žáky, ale ani ty nejhorší. Evropské komisi záleží zejména na tom, aby (svým hodnocením) neznechutila Poláky, ale aby je podnítila k dohnání zpoždění, jež mají oproti jiným čelným kandidátům."

V této situaci by se Česká republika už neměla dostat do stejné situace jako loni. Tehdy ztroskotaly všechny snahy o dobrý efekt hodnocení na komicky působícím srovnání s Polskem. Z něj vyplývalo, že polská tržní ekonomika je rozvinutější než česká - v té době však Polsko mělo ještě vysoká tempa růstu a uplatňovalo řadu reforem, jež Češi sotva zavedli.

Nyní mají být Češi zařazeni na stejnou úroveň jako ostatní. "Česká republika má fungující tržní ekonomikou," uvádí návrh zprávy. Letos by se však podle zdrojů z Evropské unie už nemělo objevit žádné srovnání, v němž by bylo napsáno, která ekonomika uchazečů tržní není.

Hodnocení je jedním ze tří dokumentů, které komise zítra vydá ke každé zemi. Druhý dokument souhrnně popisuje uchazeče i stav a vyhlídky rozšiřovacího procesu, zatímco třetí vytyčuje pro každou zemi priority, na něž by se měla v dalším roce soustředit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz