Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A hyeny měly hody... Svědci líčí masakr ve svatém městě Etiopie

Až 800 lidí povraždili etiopští a eritrejští vojáci na sklonku minulého roku při masakru v etiopském svatém městě Aksúm. Ti, kteří přežili, nyní vzpomínají na puch rozkládajících se mrtvol v ulicích a hyeny, které je v noci ohlodávaly. Mrtvé mohli pohřbít až po několika dnech, píše agentura AP.
Před boji v Tigraji na severu Etiopie uprchly tisíce lidí (11. prosince 2020)

Před boji v Tigraji na severu Etiopie uprchly tisíce lidí (11. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Kolem okolností masakru v spirituálním centru regionu Tigraj panuje stále mnoho nejasností. Etiopská vláda oblast během ofenzivy kompletně odřízla od světa, zablokovala telefon i internet a zakázala vstup zahraničním novinářům. Informace se dostávají ven jen pomalu a je obtížné je ověřit.

Od Nového roku nicméně do světa prosakují zvěsti, že koncem loňského listopadu se u Chrámu panny Marie Sionské ve městě Aksúm odehrálo něco příšerného. Masakr, během nějž zemřelo několik set lidí. Agentuře AP se nyní podařilo vyzpovídat několik lidí, kteří tvrdí, že byli při tom.

21. listopadu 2020

Chrám panny Marie Sionské má pro etiopské pravoslavné křesťany mimořádný význam. Věří, že je zde uschována Archa úmluvy, kterou sem před více než tisíci lety přenesl z Jeruzaléma první habešský císař Menelik. 

Během vládní ofenzivy se posvátné místo stalo útočištěm pro uprchlíky z jiných koutů Tigraje. Ve druhé půlce listopadu sem za zvuků dělostřelby dorazily i vládní jednotky, kterým při pronásledování tigrajských předáků pomáhali vojáci ze sousední Eritrey.

Křesťané hlásící se k Etiopské pravoslavné církvi věří, že ve městě Aksúm na severu země se nachází starozákonní Archa úmluvy.

Hlavně ti podle svědectví stojí za masakrem z 28. listopadu. Ve snaze dopadnout příslušníky tigrajských milicí vpadli do chrámu a začali střílet do prchajících lidí. „Zachránil jsem se jen náhodou, pomohl mi jeden kněz,“ vylíčil po telefonu agentuře AP diákon, který stále žije v Aksúmu a nepřeje si uvést své jméno. 

„Když jsme vyběhli na ulici, všude kolem nás se ozývala střelba,“ líčí, jak přeskakoval mrtvé a zraněné a zoufale hledal místo, kde se schovat. 

„Začali vraždit lidi, kteří utíkali z kostela. Jenom proto, že byli na ulici. Bylo příšerné se na to koukat,“ uvedl učitel Getu Mak, který řádění eritrejských vojáků sledoval z okna hotelového pokoje. „Téměř na každém rohu leželo lidské tělo. Z každého domu se ozýval pláč,“ dodal.

Průšvih v Etiopii. Držitel Nobelovy ceny míru dohnal zemi k občanské válce

Střelba pokračovala až do následujícího dne. Vojáci chodili od domu k domu, rabovali a vraždili. Diákon později pomáhal počítat mrtvé a pohřbívat je do hromadných hrobů. Vojáci podle jeho odhadů za víkend zabili asi osm set lidí.

Mrtví leželi na ulicích ještě několik dní. Městem se šířil pach smrti. Obyvatelé Aksúmu v noci s hrůzou naslouchali, jak z okolních kopců scházejí hyeny k příšerné hostině.  „Viděl jsem vůz tažený koněm, bylo na něm asi dvacet těl. Jel směrem k chrámu, ale Eritrejci ho zastavili a řekli lidem, ať ty mrtvé hodí zase na ulici,“ říká Getu Mak.

Pohřbít je mohli až poté, co vojáci odešli pronásledovat tigrajské milice do okolních kopců. „Nemohli jsme jim dopřát řádný pohřeb. Uložili jsme je do hromadných hrobů,“ líčí diákon etiopské pravoslavné církve chmurný obřad v areálu chrámu.

Eritrejská pomsta

Etiopský premiér Abyi Ahmed zahájil vojenské tažení proti Tigraji počátkem loňského listopadu. Držitel Nobelovy ceny za mír za rok 2019 se tak pokusil zlomit odpor tigrajské politické strany TPLF, která do jeho nástupu k moci po třicet let dominovala etiopské politice a zemi vládla železnou ruku (o příčinách konfliktu více zde).

O měsíc později oznámil vojenské vítězství (podle jeho slov si nevyžádalo ani jednoho mrtvého civilistu). Zprávy pronikající informačním blackoutem však naznačují, že pádem tigrajské metropole Mekele boje neskončily. Humanitární pracovníci se obávají hladomoru, množí se informace o rozsáhlém znásilňování a válečných zločinech, kterých se dopouštějí obě strany konfliktu.

Zprávy o krveprolití v Aksúmu jsou obzvláště znepokojivé. Chrám panny Marie Sionské je považován za posvátné místo, kam se každý rok sjíždějí statisíce poutníků z celé země. 

26. ledna 2021

„Když zaútočíte na Aksúm, nezaútočíte jen na identitu všech pravoslavných Tigrajců, ale i všech etiopských pravoslavných křesťanů,“ řekl agentuře AP etnolog Wolbert Smidt. „Celé město Aksúm je považováno samo o sobě za chrám.“

Dalších masakrů se zřejmě vládní a eritrejští vojáci dopouštěli v okolních vesnicích. „Pokud vyjedete na venkov, situace je tam daleko horší. Když vojáci nezvítězí, vybíjejí si vztek na zemědělcích. Zabijí každého, kdo se jim připlete do cesty,“ říká diákon z Aksúmu.

Vláda v Addis Abebě popírá, že by se do pronásledování TPLF zapojily eritrejské jednotky. Jejich přítomnost však dokazují satelitní snímky, podle nichž se vojáci z totalitní země přezdívané „africká KLDR“ dopouštějí zločinů v uprchlických táborech.

Kobylky, válka, hladomor. Zemi Archy úmluvy stihla další biblická rána

Tigrajci jsou přesvědčeni, že Eritrejci se dnes v jejich kraji mstí za dvě dekády starou pohraniční válku. Konflikt probíhal v době, kdy Etiopii železnou rukou vládla TPLF a definitivně ho ukončila až mírová dohoda uzavřená Abyi Ahmedem.

Jeden z uprchlíků z Aksúmu tvrdí, že etiopští vojáci a policisté nechávají Eritrejcům volnou ruku. „Říkal jsem jim: ‚Poslouchej, vždyť jsi Etiopan. Tito lidé ničí etiopská města. Jak to můžeš dopustit?‘“

„Odpověděl mi: ‚A co mám dělat? K tomuhle hlavně vůbec nemělo dojít. Je to rozkaz shora,‘“ vzpomíná 39letý Mhretab, kterému se podařilo uprchnout a nakonec se dostal až od Spojených států.

Aksúm, Etiopie

Aksúm, Etiopie

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  8:46

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Dagestánci zadrželi čečenského ministra, Kadyrov zuřil. Nechal ho osvobodit komandem

19. dubna 2024  8:42

V ruském Dagestánu byl kvůli řízení v opilosti zadržen čečenský ministr pro mimořádné situace...

Soud hlídá policie, vstup je na kartičku. Začne jednání s aktivistou Zítkem

19. dubna 2024  8:31

Budovu Okresního soudu v Chomutově, před kterým má dnes stanou aktivista Pavel Zítko kvůli šíření...

Na jihozápadě Ruska se zřítil bombardér. Ukrajina se přihlásila k jeho sestřelení

19. dubna 2024  7:27,  aktualizováno  8:22

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...