Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ETA nabídla vstřícnost, Madrid zůstal neoblomný

  19:00aktualizováno  19:00
Separatisté z organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) nabídli španělské vládě, že se v zájmu oživení mírového procesu v zemi zaváží k "novým krokům". Mají ale podmínku: úřady musí v Baskicku přestat na organizaci útočit. Madrid trvá na svém. Chce, aby separatisté nejdřív odložili zbraně.

Zátah na separatisty z ETA v baskickém San Sebastiánu | foto: Reuters

Socialistický kabinet premiéra Zapatera se k novému prohlášení ETA odmítl vyjádřit. Jen potvrdil požadavek na definitivní ukončení násilí ze strany separatistů.

Stejný postoj zaujala i opozice. Šéf největší opoziční Lidové strany Ángel Acebes označil nabídku ETA za "vydírání a ultimátum" a vyzval předsedu vlády, aby ji nepřijímal.

Nechte nás být
Španělé rozjeli koncem března v Baskicku a Navaře rozsáhlou operaci, která má za cíl zneškodnit komanda ETA. V San Sebastiánu policisté zabavili dílnu, kde si organizace tiskla interní bulletiny, a zajistili i množství výbušnin.

Separatisté považují akci za násilné vnucování cizí vůle a po vládě chtějí, aby obyvatelům Baskicka umožnila "budování vlastní budoucnosti s pomocí demokratických nástrojů".

"Pokud útoky v baskické domovině skončí, jsme připraveni přijmout pevné závazky k nenásilnému vývoji," citoval organizaci baskický list Gara.

Vláda zahájila dialog s ETA loni v březnu, kdy separatisté vyhlásili trvalé příměří. To však porušili v prosinci atentátem na madridském letišti, kde zahynuli dva lidé. - více zde

Lidé jsou skeptičtí
Španělé jsou v názoru na nové prohlášení separatistů nejednotní. Nejnovější průzkum ukázal, že i přes loňský výbuch na letišti si obnovení mírového dialogu přeje na 60 procent lidí.

Zhruba stejné procento ale zůstává pesimistické, pokud jde o úmysly ozbrojenců, a domnívá se, že se svým bojem nechtějí skončit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz