Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Estonsko vidí v Česku spojence

  5:48aktualizováno  5:48
Praha - Snaha Estonska o členství v Severoatlantické alianci byla jedním z hlavních témat, o nichž v Praze jednal předseda estonského parlamentu Toomas Savi. Estonsko patří mezi státy, které zřejmě vstoupí do NATO už po podzimním summitu v Praze, ačkoli proti členství pobaltských zemí v alianci má výhrady Rusko.

Savi se setkal ve čtvrtek s předsedy obou komor parlamentu Václavem Klausem a Petrem Pithartem, na jehož pozvání přicestoval.

Předseda estonského parlamentu Toomas Savi se domnívá, že se po očekávaném vstupu jeho země do NATO by se mohly zlepšit vztahy s Ruskem. Uvedl to právě po
setkání s předsedou Senátu Petrem Pithartem.

"Když se Polsko, Maďarsko a Česká republika staly členy NATO, jejich vztahy s Ruskem se podstatně zlepšily. Z této historické zkušenosti vyplývá, že totéž by se mohlo odehrát i ve vztahu Estonska a Ruska," řekl Savi.

Rusko je proti předpokládanému členství Litvy, Lotyšska a Estonska v NATO, ale rozhodlo se tuto skutečnost respektovat.

Savi připomněl, že po teroristických útocích na USA se zlepšily vztahy mezi NATO a Ruskem. I v chování ruského prezidenta Vladimíra Putina nastaly určité posuny, podotkl bez bližšího upřesnění Savi.

Předseda estonského parlamentu poděkoval českým představitelům za podporu vstupu Estonska i dalších dvou pobaltských zemí do NATO.

Pithart uvedl, že se Savim hovořil i o společných problémech obou zemí v jednáních o přistoupení k Evropské unii. Konkrétně hovořili o přechodných opatřeních, která chce EU uplatňovat vůči kandidátským zemím. Pithart podotkl, že Savi svou návštěvou oplatil cestu senátorů do Estonska v únoru 1998.

"Na rozdíl od ostatních zemí, o nichž se hovoří jako o potenciálních
kandidátech příštího rozšíření NATO, hraje v případě pobaltského areálu roli velká řada faktorů jak na globální úrovni - zejména  pozice Ruska v celosvětové a evropské politice, vývoj celkové koncepce evropské bezpečnostní architektury, tak na úrovni regionální - ruská politika vůči pobaltským zemím, vztahy mezi jednotlivými pobaltskými zeměmi a Ruskem, angažovanost zejména skandinávských zemí a Polska v Pobaltí," konstatoval právník a politolog Ivo Pospíšil, který je spoluautorem knihy Pobaltí v transformaci.

Savi jednal také s předsedou vlády Milošem Zemanem. O otázkách souvisejících s NATO měl hovořit i s náměstkem ministra obrany Štefanem Fülem a předsedou senátního výboru pro obranu Michaelem Žantovským.

Estonsko se stejně jako Česká republika připravuje i na členství v Evropské unii. Proces rozšiřování EU bude námětem rozhovorů Saviho s náměstkem ministra zahraničí Pavlem Teličkou a s předsedou senátního výboru pro evropskou integraci Jiřím Skalickým.

Představitelé pobaltských zemí - Litvy, Lotyšska a Estonska - jsou v Praze v poslední době poměrně častými hosty. V Česku vidí spojence ve svém úsilí o začlenění do aliance.

"Pozice jednotlivých zemí v Pobaltí se dnes liší právě z hlediska různé kvality vztahů s Ruskou federací ať už jde o problémy spojené se stanovováním vzájemných státních hranic, postavení početné ruskojazyčné menšiny v těchto zemích či územního režimu kaliningradské oblasti," konstatoval Ivo Pospíšil. 

Podle něj ale zejména Estonsko učinilo v průběhu devadesátých let zásadní modernizaci armády a bezpečnostních složek, takže po technické stránce je dnes na vstup do NATO plně připraveno. "Jde o to, zda při rozhodování o další vlně rozšiřování převáží politická či spíše technická kritéria. Proto je také politická podpora nových členů NATO, včetně České republiky, pro Estonsko a ostatní pobaltské země klíčová," podotkl Pospíšil.

Naposledy byl v České republice koncem února místopředseda litevského parlamentu. Naopak Lotyšsku pobýval v únoru ministr zahraničí Jan Kavan. Začátkem května mají přijet do České republiky prezidenti všech tří pobaltských zemí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz