Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Eskalátor byl v normě, chování hocha nikoli, zjistil Dopravní podnik

  19:51aktualizováno  22:03
Pražský Dopravní podnik zveřejnil výsledky vyšetřování páteční nehody na eskalátoru. Šestiletému chlapci se zaklínila ve stanici Můstek noha. Lékaři mu museli amputovat tři prsty. Dopravní podnik došel k závěru, že přepravce nepochybil. Připouští ale, že verdikt nemusí být definitivní.

Závěrečná zpráva vyjmenovává normy, které eskalátor na Můstku splňuje. Tvrdí také, že jeho technický stav byl v pořádku. Příčinu nehody tak odborníci z Dopravního podniku spatřují v chování chlapce.

"Při vyšetřování a analýze záběrů z kamer, které monitorují prostor eskalátorů, bylo zjištěno, že poškozený chlapec v čase nehody necestoval na eskalátoru způsobem, který je pro jízdu na eskalátorech předepsán," stojí ve zprávě.

Zprávu DP o výsledcích VYŠETŘOVÁNÍ nehody najdete zde

Záběry ukázaly, že chlapec stál na schodech, směřujících dolů, proti madlu a držel se ho rukama. Levou nohou pak udělal úkrok, aby z eskalátoru sestoupil, ale pravá se mu přitom zaklínila.

Jak přesně chlapcovu nohu eskalátor zachytil, není ze záznamu zřejmé. "Pro další vyšetřování bude nezbytné získat autentická svědectví účastníků nehody a porovnat je s informacemi získanými rozborem videozáznamů," uvedl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. Dopravní podnik hodlá podle něho jednoznačně zjistit, co k nehodě vedlo, aby do budoucna vyloučil možnosti podobných zranění.

Podle odborníka mohla být příčinou zranění i větší mezera mezi schody a hřebenem na konci eskalátoru. "Je to ale pouze hypotéza," řekl ČTK soudní znalec Václav Vaněk, expert na bezpečnost výtahů a eskalátorů.

Staré eskalátory sovětské výroby v pražském metru jsou podle Dopravního podniku sice méně bezpečné než novější typy, ale žádné normy neporušují. V souladu s normou byly údajně i schody ve stanici Můstek.

Denis Gaidoš, otec dítěte, zvažuje podat na Dopravní podnik trestní oznámení a chce odškodné. V jaké výši by se mělo pohybovat, ale Gaidošův právník Robert Pelikán odmítl prozatím sdělit. Záležet bude na postoji Dopravního podniku a na tom, jak rychle se bude chlapec uzdravovat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz