Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Esesák Malloth zemřel na rakovinu

  14:41aktualizováno  14:41
Terezínský dozorce Anton Malloth, odsouzený loni v Německu na doživotí, je mrtev. Esesák zemřel na rakovinu koncem října, ale bavorské ministerstvo spravedlnosti oznámilo jeho smrt až nyní. Devadesátiletý muž zesnul v Mnichově na svobodě, když byl dočasně propuštěn kvůli stáří a nemocem. Československý soud odsoudil Mallotha k trestu smrti už v roce 1948.

V únoru byl Malloth dočasně propuštěn na svobodu kvůli vysokému věku, léčbě zlomeniny kyčle a rakoviny, na níž nakonec zemřel.

"Pan Malloth zemřel deset dní poté, co byl propuštěn z věznice," sdělila agentuře AFP kancelář státního zastupitelství.

Esesák ležel na klinice poblíž Mnichova. Státní zastupitelství pravidelně zkoumalo, zda odsouzený může znovu trest nastoupit.

Malloth se chtěl vyhnout trestu v České republice, což uvedl i v žádosti o udělení německého pasu.

Správní soud v Mnichově požádal o vypracování expertízy, která měla vyjasnit spletitý problém Mallothova občanství. V Německu byl odsouzenec považován za člověka bez státního občanství.

Malloth - Ital, Němec, Ital
Malloth se narodil v roce 1912 v rakouském Innsbrucku. Nejdříve byl italským občanem, v roce 1939 si zvolil německou státní příslušnost a po válce se jí zřekl.

V roce 1952 opět získal italské občanství, a tím údajně definitivně přišel o německé. Italské úřady mu ale podle dřívějších informací občanství v roce 1956 zase odebraly, neboť zamlčel svou minulost ve službách nacistických elitních oddílů SS.

V roce 1988 Itálie Mallotha vypověděla do Německa a od té doby žil v domově důchodců v Pullachu u Mnichova. Pobyt mu zajistilo sdružení Tichá pomoc, podporující bývalé nacisty.

KAUZA MALLOTH

30. 5. 2001 - Terezínský dozorce dostal doživotí

15. 5. 2001 - Český svědek popsal, jak Malloth bil vězně

26. 4. 2001 - Svědek přirovnal Mallotha k ďáblovi

24. 4. 2001 - Munk: Malloth se choval krutě

23. 4. 2001 - Dozorce z Terezína se dostal před soud

15. 6. 2000 - Němci zatkli bývalého dozorce z Terezína

21. 6. 1999 - Stíhání dozorce z Terezína bylo zastaveno

21. 6. 1999 - Vrah z Terezína by mohl být vydán Praze

21. 6. 1999 - K vydání Mallotha, vraha z Terezína, chybějí důkazy

Soud: Malloth si zaslouží doživotí
Doživotní trest potvrdil dozorci v únoru nejvyšší německý soud v Karlsruhe. Původně ho k němu v květnu 2001 odsoudil už nižší soud v Mnichově.

Odvolací senát vyslechl opakované námitky obhájců, že Malloth už není schopen líčení a vazby. Odsouzený byl ve vazbě od května 2000, část času strávil v mnichovské vězeňské nemocnici.

Obhájci považovali svého mandanta, který nebyl k novému líčení předvolán, za "lidskou trosku" a "živoucí mrtvolu" a žádali osvobození. Malloth už loni na jaře při procesu v Mnichově nebyl schopen líčení sledovat, i když ho lékařské expertízy posoudily jako způsobilého.

Soud rozhodl - doživotí
Malloth už byl roku 1948 odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti v tehdejším Československu, ale později byl rozsudek zrušen, aby mohl být souzen v Německu.

Německá prokuratura sice několikrát proti Mallothovi otevírala vyšetřování, ale pak ho zase zastavovala pro rozpornost důkazů. Vyšetřování bylo znovu obnoveno předloni po získání nových svědectví v ČR a Rakousku.
 
Někdejší příslušník nacistických oddílů SS byl loni odsouzen nejméně za jednu prokázanou vraždu židovského vězně kvůli tomu, že se špatně zařadil při nástupu vězňů. "Malloth si v Terezíně osvojil ideologii rasové nenávisti. Cítil se být pánem nad životem a smrtí," uvedl soudce nejvyššího soudu Armin Nack.

V roce 1943 zbil jiného židovského vězně a několikrát po něm vystřelil. Protože nebylo možné doložit, že v tomto případě vězeň zemřel, byl čin kvalifikován jako pokus o vraždu. Za tyto dva činy senát Mallotha odsoudil k doživotnímu trestu.

Obžaloba ho také vinila, že v zimě 1945 nařídil polévat dva vězně ledovou vodou, až mučení podlehli. Nepodařilo se však prokázat, že trýznění osobně inicioval.

Procesy s nacisty v Německu nekončí
Kauzy bývalých nacistických důstojníků Antona Mallotha a Julia Viela se řadí mezi poslední tohoto druhu v Německu.

Prokuratura v Hamburku nicméně oznámila, že vznese obžalobu proti třiadevadesátiletému Friedrichu Engelovi, který se za války jako šéf jednotek SS v italském Janově podílel na popravách rukojmích. Italská justice ho už před třemi roky odsoudila v nepřítomnosti k doživotí.

S bývalým důstojníkem nacistických oddílů SS Juliem Vielem (83), kterému loni německá justice uložila 12 let vězení za vraždu sedmi židovských vězňů z terezínského ghetta na Litoměřicku, se chystalo líčení v Karlsruhe.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu byl ale Viel propuštěn z vězeňské nemocnice a přeložen do normálního zdravotnického zařízení, kde podlehl na konci února rakovině. - více o smrti Julia Viela.

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha (druhý zprava) s dalšími terezínskými dozorci na jezdecké vyjížďce. (23. dubna 2001)

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha. Bývalý dozorce věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti Anton Malloth byl přivezen na invalidním vozíku do soudní síně v Mnichově, kde s ním začal proces. (23.dubna 2001)

Bývalý dozorce z terezínské Malé pevnosti Anton Malloth před zahájením soudního procesu, který začal v Mnichově, 23. dubna 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Juncker: Nechápu, proč kolem rozdělování migrantů panují takové emoce

Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké, soudí po čtvrteční debatě evropských...

Velitel konžských milic má dětské vojáky odškodnit 10 miliony dolarů

Šéf konžských milicí z občanské války na přelomu století Thomas Lubanga. (1....

Na deset milionů dolarů v pátek Mezinárodní trestní soud (ICC) stanovil výši odškodnění v procesu s šéfem konžských...

Arktický permafrost taje jako nikdy předtím, oteplování ovlivní celý svět

Tání ledového příkrovu Arktidy je nejvíce patrné na leteckých a satelitních...

Aktuální zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru varuje, že teplota arktického permafrostu je na...Najdete na iDNES.cz