Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Projekt eRouška krachuje na nedostatku uživatelů. A zápolí s iPhonem

  18:00
Ačkoliv denní přírůstky nakažených koronavirem se v posledních dnech pohybují v řádu desítek, mnozí odborníci se obávají takzvané druhé vlny. Premiér Andrej Babiš slibuje, že je na ni země díky chytré karanténě připravená. Jeden z komponentů, aplikace eRouška, která sbírá kontakty prostřednictvím technologie Bluetooth, však zatím téměř nefunguje.

V Brně začalo testování takzvané chytré karantény, při níž se využijí data od mobilních operátorů a bank. (30. března 2020) | foto: Anna VavríkováMAFRA

„Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni,“ uvedl v pátek premiér Andrej Babiš. Slíbil, že plošná opatření se již nebudou opakovat.

Aplikaci eRouška však zatím používá podle týmu vývojářů z platformy #COVID19CZ pouhých 217 tisíc lidí. Ministr Adam Vojtěch ji přitom v minulosti zmiňoval jako jeden z klíčových způsobů zrychlení procesu dohledávání kontaktů. Podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který měl ještě donedávna projekt chytrá karanténa na starosti, by byla účinná, jen kdyby si ji stáhlo násobně více lidí.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„Když si představíme, že to má dvě stě tisíc lidí, to jsou dvě procenta populace. Ze sta nakažených chytneme dva,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Počet uživatelů by se podle něj měl pohybovat v řádech milionů. S přihlédnutím k faktu, že především starší část populace nevlastní chytrý telefon, uvedl jako nejnižší počet uživatelů potřebných k efektivnímu využití aplikace šest milionů. Předtím mluvil o milionech devíti. Zmínil také možnost povinného užívání aplikace.

Hygienici se s ní téměř nesetkali

Podle ministerstva zdravotnictví je aplikace podpůrným nástrojem celého systému chytré karantény. Nyní probíhá její integrace do systému, plné využití je součástí projektu Chytrá karanténa 2.0.

„V tuto chvíli je nutné eRoušku co nejvíce rozšířit mezi lidi, aby si postupně vytvářeli historii kontaktů, se kterými pak hygienici budou moci v případě potřeby pracovat,“ uvedla mluvčí resortu Jitka Nováčková. Význam aplikace podle ní roste nyní s postupným uvolňováním opatření, jak se lidé začínají zase setkávat.

Ačkoliv se má systém v budoucnu ještě automatizovat, již nyní mohou hygienické stanice data využít.

„V současné době, pokud má pozitivní pacient tuto aplikaci, může nám po dotazu na seznam kontaktů, se kterými se v poslední době setkal, poslat anonymní seznam uživatelů eRoušky, které v posledních dnech potkal. V praxi jsme ovšem tuto variantu ještě nevyužili, žádný z pacientů tuto aplikaci dosud nepoužíval,“ uvedla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamounová.

Jak funguje eRouška

Aplikace eRouška využívá technologii Bluetooth. Když je aktivovaná, automaticky se páruje s okolními mobilními telefony, jejichž specifická čísla si poté ukládá do paměti. Pokud se její uživatel nakazí koronavirem, může odeslat hygienikům seznam těchto kontaktů. Ti poté tyto uživatelská čísla zpětně rozkódují a získají telefonní čísla. Potenciální nakažené poté kontaktují a umístí do karantény. Aplikaci vyvinula iniciativa #COVID19CZ, pracovali na ní dobrovolníci ve svém volném čase. Je součástí systému Chytrá karanténa, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví.

Obdobně se vyjádřili i zástupci dalších krajských hygienických stanic. Aplikaci ještě nevyužili třeba na Vysočině. „Vzhledem k jejím možnostem ji hodnotíme jako velmi zdařilou a potřebnou. Problémem zůstává malý počet jejích uživatelů v populaci,“ míní ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Jiří Kos.

Jedním z důvodů nízkého počtu stáhnutí jsou podle jednoho z vývojářů aplikace Patricka Zandla nízké přírůstky nakažených. „Uživatelů je teď málo, ale je to hlavně proto, že je málo nakažených. Přirovnal bych to k airbagu v autě. Dokud se nenabouráte, tak ho nepotřebujete,“ řekl Zandl. Kvůli epidemiologické situaci podle něj ani vláda tolik netlačila na propagaci aplikace.

To by se však mohlo změnit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl pro Aktuálně.cz, že jeho resort plánuje spustit propagační kampaň. „Čím více (uživatelů), tím lépe. Ideální by bylo, kdyby to bylo v řádu milionů,“ řekl.

Podle Zandla i zástupců hygienických stanic přitom nemá aplikace nyní praktický význam. Celý projekt chytré karantény je totiž koncipován na vyšší množství nakažených. Hodit by se však mohla v lokálních ohniscích. „Když máte ohnisko nákazy, tak by samozřejmě výrazně pomohlo, když by se tam aplikace využívala intenzivněji,“ míní Zandl. Jestli a případně jak aplikace pomohla v případě ohniska nákazy v Dole Darkov ministerstvo ani tamní hygienická stanice nesdělily.

Jak funguje aplikace eRouška:

Problémy u iPhonů

Aplikace má však ještě další problém. Ačkoliv oficiální číslo je nyní 217 tisíc uživatelů, reálný počet využití bude nižší. eRouška totiž nefunguje správně na mobilních telefonech značky Apple. Pokud není aplikace přímo otevřená, nesbírá informace o setkání. „Problém je v tom, že Apple má velmi agresivní strategii uspávání aplikací, aby nemohly čerpat baterii telefonu,“ vysvětlil Zandl. eRouška v takovém případě nemůže využívat technologii Bluetooth.

Vývojáři tak chtějí přejít na nové rozhraní. Kdy by k tomu mohlo dojít však neví. „Programátorsky to je velmi jednoduché, ale je tam dlouhý schvalovací proces Applu,“ dodal.

Kromě eRoušky má být součástí chytré karantény i druhá aplikace, kterou je Mapy.cz. Tu využívá přes milion lidí, na rozdíl od eRoušky však tolik nerespektuje soukromí uživatelů, sleduje totiž jejich polohu a ukládá ji do své paměti. Právě to, že eRouška nehromadí soukromá data uživatelů, je přitom její klíčová výhoda.

Aplikace eRouška je dostupná od 11. dubna pro mobilní telefony s operačním systémem Android a od 4. května pro mobilní telefony s operačním systémem iOS.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...