Erdoganovi lidé bili v USA demonstranty, McCain chce vyhodit velvyslance

Turecký velvyslanec ve Spojených státech by měl být odvolán, tvrdí vlivný americký senátor John McCain. Stejně jako další americké politiky ho nahněvaly potyčky, při nichž ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve Washingtonu napadala demonstranty s kurdskými vlajkami.
Reklama

Incident se odehrál v úterý u rezidence tureckého velvyslance ve Washingtonu v době, kdy Erdogan jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na záznamu pořízeném na místě je vidět, jak muži v tmavých oblecích bijí a kopou malou skupinu protestujících. Celkem bylo zraněno devět lidí.

Fotogalerie

Mezi napadenými demonstranty byla i Lucy Usoyanová, etnická jezídka, která vyrostla v Arménii a dnes žije ve Virginii.

„Když jsem otřevřela oči, všude kolem mě byli lidé. Někteří z nich krváceli, nemohla jsem vstát,“ popsala útok Erdoganových lidí pro New York Times.

Americké ministerstvo zahraničí zásah proti demonstrantům, kteří podle New York Times poklidně protestovali proti Erdoganově politice, odsoudilo jako útok na svobodu slova. „Turecké vládě jsme těmi nejsilnějšími možnými slovy vyjádřili své znepokojení,“ uvedla mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová.

Turecká státní agentura Anadolu demonstranty s kurdskými vlajkami označila za „stoupence kurdského teroru“, kteří vykřikovali hesla proti Erdoganovi. Police proti nim údajně nezasáhla, a proto musel zakročit prezidentův tým. „Agresivně provokovali turecko-americké občany, kteří se mírumilovně shromáždili, aby přivítali prezidenta. Turečtí Američané reagovali v sebeobraně a jeden z nich byl vážně zraněn,“ uvedla turecká ambasáda.

Reklama

Na videu, která natočila stanice Hlas Ameriky, je vidět, jak se policisté snaží demonstranty před útočníky v oblecích ochránit. Strážníci zatkli dva muže, další utekli do blízkého parku. Policie přiznává, že překážkou potrestání viníků může být diplomatická imunita.

17.května 2017 v 03:35, příspěvek archivován: 18.května 2017 v 14:39

VIDEO: A demonstration outside the Turkish Embassy in northwest Washington led to nine people being injured, and two arrested https://t.co/6SQTlQAUaa

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A demonstration outside the Turkish Embassy in northwest Washington led to nine people being injured, and two arrested https://t.co/6SQTlQAUaa

Americké politiky incident znepokojil. „Toto jsou Spojené státy americké. Takové věci tu neděláme. Pro takové kriminální chování neexistuje omluva,“ uvedl na Twitteru republikánský senátor John McCain.

Ve čtvrtek vyzval k vypovězení tureckého velvyslance ze země. „Měli bychom jejich ambasadora vykopnout. Takové věci nemohou projít bez diplomatické odpovědi,“ řekl stanici MSNBC.

Reklama
Reklama
Reklama