Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Erdogan vyzval mladé Turky k množení. Mějte alespoň čtyři děti, velí

  23:14aktualizováno  23:14
Prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval mladé turecké rodiny, aby se v počtu potomků nedržely zpátky a pomohly tak růstu ekonomiky. Podle prezidenta by rodiny měly mít alespoň čtyři děti. K radám mladým se Erdogan odhodlal na svatbě syna vlivného obchodníka Mustafy Kefeliho.

Recep Tayyip Erdoğan | foto: AP

Pro stále čerstvě zvoleného tureckého prezidenta je, zdá se, otázka růstu populace velmi důležitá. Opakovaně prohlašuje, že klesající počet obyvatel Turecka ohrožuje nejen ekonomiku, ale také zachování dravé turecké krve. Přílišné přemýšlení a plánování rodičovství je proto podle Erdogana zradou národa, píše server The Independent.

„Jedno nebo dvě děti jednoduše nejsou dost. Abychom posílili náš národ, potřebujeme k tomu mladou a dynamickou populaci,“ prohlásil Erdogan na svatbě syna svého blízkého spojence Kefeliho. „Potřebujeme to, abychom Turecko pozvedli nad úroveň současné moderní společnosti. Protivníci naší vlasti dlouho prosazují kontrolu porodnosti a doslova vysušili naši generaci,“ dodal.

Sám Erdogan jde v tomto ohledu příkladem, protože má se svou manželkou Emine celkem čtyři děti. „Jedno dítě znamená osamělost, dvě rivalitu, třetí rovnováhu a čtyři hojnost,“ prohlásil turecký prezident.

Erdogan proti potratům i císařským řezům

Erdogan tak navázal na listopadové výroky na adresu tureckých žen, které by podle něj měly dodržovat „institut mateřství“. Ten lze však podle nejvyššího představitele Turecka jen těžko vysvětlit „feministkám, které koncept mateřství neakceptují“.

Erdogan, který je politickými protivníky označován za islamistu, je kvůli svému prosazování starých společenských principů často kritizován. Jeho odpůrcům vadí, že se v Turecku snaží zničit sekulární principy a omezuje občanská práva žen.

Před dvěma lety se například snažil prosadit plošný zákaz potratů. Podle něj jsou jako „letecké útoky na civilisty“. Po demonstracích však ustoupil a v Turecku tak lze potraty provádět do 10. týdne těhotenství, popřípadě do 20. týdne, pokud těhotenství ohrožuje život matky. Aby toho nebylo málo, Erdogan pak nesouhlasí také s prováděním císařských řezů. Naštěstí pro turecké ženy se však k žádným legislativním krokům pro jejich zákaz dosud neodhodlal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Najdete na iDNES.cz