Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Erár není jistota

  21:54aktualizováno  21:54
Když už někomu půjčujete, tak státu, nejlépe alespoň trochu bohatému. Ten vám vždy peníze vrátí. Taková země nemůže zkrachovat, nesmysl. Moderní historie takový případ nenabízí a ani právo na něj nepamatuje. Ne, teď už to žádný nesmysl není. Argentina včera krach definitivně vyhlásila. Co přijde teď? Bude to, jako když někomu dluží člověk či firma.

Rozeberou si věřitelé kdysi bohaté země Latinské Ameriky její majetek? Prodá se parlament, prezidentský palác či ambasády? Argentinský stát už koneckonců nic jiného nemá. Američané či Britové dělají z precedentních událostí zákony. Z tohoto pohledu by se Argentina mohla stát předlohou pro krach státu.

Bude se takový mustr v budoucnu hodit? Argentina má obrovské dluhy. Není sama. Na úvěr žije řada vyspělých států. Nevyjímaje USA a země Evropské unie. Vlády alespoň s elementárním pudem sebezáchovy uvažují při půjčkách podobně jako rozumná rodina. Máme před sebou tak světlé zítřky, že ty dluhy dokážeme zaplatit?

Bohaté země Západu si půjčují s vidinou nehasnoucího ekonomického pokroku a blahobytu. Budoucí vize o podobě světa nejsou však jen růžové. Všechny vyspělé země Západu stárnou. Řady tvůrců bohatství se postupně ztenčují. Rok od roku naopak přibývá starších lidí, kteří jsou na státu závislí.

Představy, že stárnoucí Evropu zaplaví miliony mladých schopných nadšenců z Číny či Indie, asi příliš reálné nejsou. Zkušenosti posledních let to alespoň nedokazují. Na druhé straně Atlantiku se na přistěhovalce mohou spolehnout o trochu více.

Vizionářsky vzato, půjčit bohatému západnímu státu takové terno není. Sázka na Čínu či Singapur, podle mnohých budoucí to oázy mladých, schopných, úspěšných, je možná prozíravějším podnikem.

Když si jdete do banky pro hypotéku, také se vás budou ptát nejen na váš příjem či majetek, ale i na krevní tlak a cholesterol. Čím vyšší, tím riskantnějším jste dlužníkem. I Argentina byla ještě před několika lety bohatou zemí se slušnou životní úrovní.

Dnes je v rozkladu, s nímž si nikdo neví rady. Pár politických chyb a špatných rozhodnutí a příště může podobně dopadnout jiná země bohatého Západu. Dluhy, které politici nakládají na erární pokladnu, musíme sledovat stejně bedlivě jako peníze v kase rodinné či firemní. Argentci by mohli vyprávět, jak rychle vám dokáží státní dluhy změnit život.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

ŽIVĚ: V Česku si lze objednat stíhání, řekl Babiš. Žalobce Zeman se ohradil

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Při jednání Sněmovny o tom, zda bude vydán k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, premiér Andrej Babiš řekl...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz