Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Epidemie chřipky se rozjela naplno

  16:34aktualizováno  16:34
Hygienici vyhlašují chřipkové prázdniny v dalších okresech země. Důvodem pro mimořádné volno je prudký nárůst respiračních infekcí a chřipky u školních dětí. Lidí s chřipkou přitom po celé republice stále příbývá. V několika regionech se dá stav označit dokonce za epidemii. O té lékaři hovoří, když během jednoho týdne onemocní přes dva tisíce lidí ze sta tisíc obyvatel.

Virus chřipky se snadno proměňuje. Každoročně   se objevuje nový typ, odolnější vůči lékům a vakcínám. 

Lékaři varují, že pokud se prevence proti chřipce zanedbá, může mít vážné následky. Příkladem je epidemie španělské chřipky z roku 1918, která zahubila 40 milionů lidí.

Na léčení se doporučují přípravky proti horečkám a bolestem těla. Lékaři doporučují pít, především horké ovocné nápoje. Antibiotika většinou nezabírají.

Ve východních Čechách vypukla chřipková epidemie
Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky propukla v celých východních Čechách. Od pátku mají chřipkové prázdniny školy v okrese Ústí nad Orlicí.

"V okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí je epidemie již rozjetá, na Chrudimsku začíná," řekl František Hamáček z pardubické Krajské hygienické stanice. Na Pardubicku hygienici evidují 3203 nemocných na 100 000 obyvatel.

Do odvolání platí zákaz návštěv v nemocnici Chrudim a v léčebně v Hořicích. Okresní hygienici pravděpodobně doporučí i uzavření dalších zdravotnických zařízení v kraji.

Epidemie i na Kladensku a Berounsku
Stav chřipkové epidemie, kterou provází uzavření některých škol a postupný zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních, vyhlásili hygienici na Berounsku a Kladensku. Příbramská okresní hygienička Viera Šedivá také rozhodla o chřipkovém volnu na pěti základních školách.

Školy na Nymbursku budou zavřeny, na Mělnicku ne
Příští týden se již neotevřou dveře některých škol na Nymbursku, zejména v okolí Poděbrad a Městce Králové. Ačkoli epidemie je již i na Mělnicku a Mladoboleslavsku, hygienici tam zatím vyhlášení prázdnin neplánují.

Chřipka v Ústeckém kraji postihla především školáky
Především v řadách školáků řádí nyní ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje respirační onemocnění včetně chřipky. Krajský epidemiolog Josef Trmal tvrdí, že hygienici zaznamenali za uplynulých sedm dní téměř 33 000 nových onemocnění. Mezi školáky se však počet nových onemocnění zvýšil o 81 procent. "Takový razantní vzestup již léta nepamatuji," poznamenal krajský epidemiolog.

Na Sokolovsku nepůjdou žáci dva týdny do školy
Chřipkové prázdniny vyhlásili od pondělka hygienici v okresech Karlovy Vary a Sokolov. Na Chebsku budou uzavřeny jen školy, kde chybí většina žáků.

Na Karlovarsku budou školy zavřené týden. Celých čtrnáct dní neusednou do lavic žáci na Sokolovsku. V pondělí 5. února jim totiž začínají jarní prázdniny.

Podle ředitelky krajské hygienické stanice Jitky Landové má v regionu chřipku už téměř 14 tisíc lidí. Jen za minulý týden stoupl počet nemocných o polovinu. Již od středy platí v Karlovarském kraji zákaz návštěv v nemocnicích, domovech důchodců a léčebnách pro dlouhodobě nemocné pacienty.

Chřipkové prázdniny i na Semilsku a v okrese Česká Lípa
Ani v okrese Česká Lípa a na Semilsku nepůjdou studenti několik dnů do školy. Od 29. ledna do 1. února zde okresní hygienici vyhlásili volno. "Doporučili jsme také ředitelům zdravotnických zařízení, aby od 29. ledna zcela zakázali návštěvy," řekla okresní hygienička v České Lípě Hana Knížová. Zákaz návštěv je o víkendu i na Semilsku.

Hygienici na Českolipsku evidují téměř 4000 školních dětí s chřipkovým onemocněním a jejich počet nadále stoupá. O téměř čtyři sta procent vzrostl v posledním týdnu počet nemocných školáků na Semilsku.

Kvůli chřipce se neučí v 11 školách na Frýdeckomístecku
Velký nárůst onemocnění zaznamenali v tomto týdnu i hygienici v Ostravském kraji. Registrují tam 2400 případů na 100 000 obyvatel. "Jednotlivé okresy regionu jsou postiženy různě," uvedla Eva Procházková z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Nejhorší je situace na Frýdeckomístecku, kde se již neučí na jedenácti školách. Po dohodě se školskými úřady o tom rozhodli jednotliví ředitelé. "Jde o lokální epidemii chřipky, která zasáhla oblast mezi Třincem a Jablunkovem," tvrdí okresní hygienička Blanka Braunsteinová. V jiných částech okresu se podle ní onemocnění prozatím výrazně neprojevila.

Na Liberecku a Jablonecku uzavřeny jen některé školy
O plošném uzavření škol zatím nerozhodli hygienici na Liberecku a Jablonecku. V okrese Jablonec nad Nisou je uzavřeno 28 škol, dalším sedmnácti začnou chřipkové prázdniny v pondělí.  "Dohodli jsme se se školským úřadem, že ředitelé budou školy uzavírat postupně, když počet nemocných dětí dosáhne 30 procent," řekl jablonecký okresní epidemiolog Michal Litov.

Nemocnice ani ústavy sociální péče zatím návštěvy zakázány nemají. Zavřené je pouze oddělení ortopedie v jablonecké nemocnici. V Liberci ale okresní hygienik  návštěvy v nemocnicích zakázal.

"Chřipkové prázdniny jsme vyhlásili na šesti školách, kde chyběla zhruba polovina žáků. Jde však o malé školy v obcích a tři učiliště a střední školy v samotném Liberci," řekla okresní epidemioložka Dana Zemanová. Dodala, že o víkendu se dá očekávat vzestup počtu nemocných v ordinacích pohotovosti.

Na Zlínsku kvůli chřipce zákaz návštěv v nemocnicích
Od pondělí byl na Zlínsku vyhlášen zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních. Podle krajské hygieničky Olgy Gröschlové svědčí o počínající chřipkové epidemii to, že během týdne vzrostl počet akutních respiračních onemocnění téměř o polovinu.

"Nejvíc jsou postiženy děti do pěti let věku, u nichž nemocnost stoupla na 9000" řekla hygienička. Zvýšený počet onemocnění a také zákaz návštěv v nemocnicích lze příští týden očekávat v okrese Uherské Hradiště, kde nyní je zhruba 2500 nemocných na sto tisíc obyvatel. "Onemocnění trochu chřipku připomínají. Zabírají však antibiotika, což svědčí o tom, že nejde o klasickou chřipku," řekla vedoucí epidemioložka Jaroslava Juřičková.

V Praze epidemie teprve začíná

Podrobnosti o situaci v Praze
Rychle se šířící chřipková vlna zasáhla i hlavní město, kde onemocněly hlavně děti. "Ve čtvrtém kalendářním týdnu byl v Praze zaznamenán dvojnásobný vzestup akutních respiračních onemocnění včetně chřipky ve srovnání s týdnem předchozím. Mezi dětmi ale stoupl počet nemocných trojnásobně," řekl hlavní hygienik města Vladimír Polanecký. Jde o počátek epidemie, dodal. Nemocný je nyní každý třiašedesátý Pražan.

V Brněnském kraji se zatím chřipka příliš nešíří
Obyvatele Brněnského kraje zatím chřipka příliš neohrožuje, což znamená, že zde ještě nemusela být vyhlášena chřipková epidemie. Zdravotníci se však domnívají, že se zde nemoc rozšíří v nadcházejících dnech z Čech. Nejvíce nemocných je v okresech Brno-venkov, Hodonín a Znojmo.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz