Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Epidemie chřipky dorazí v lednu i do Česka, na očkování je nejvyšší čas

  9:51aktualizováno  9:51
Chřipková epidemie už postihla státy západní Evropy. Podle odborníků by měla do Česka dorazit nejpozději do tří týdnů. Pokud ještě někdo uvažuje o tom, že se nechá proti chřipce naočkovat, má nejvyšší čas.
Chřipkou by letos podle odhadů mohly onemocnět až 2 miliony lidí. Ilustrační foto.

Chřipkou by letos podle odhadů mohly onemocnět až 2 miliony lidí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Letos očekávají hygienici větší počet nemocných než v předcházejících letech, nasvědčují tomu čísla ze zemí západní Evropy, kde už chřipka propukla. "Pravidelně v době epidemie onemocní od 1,2 do 2 milionů. Přikláněl bych se k tomu, že letos by to mohla být spíše ta vyšší hodnota, tedy kolem dvou milionů lidí," sdělil iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít.

Minulé epidemie nebyly tak intenzivní, způsoboval je jiný chřipkový virus. Ten letošní způsobuje častěji chřipky s horším průběhem.

Relativně velká epidemie propukla už v Portugalsku, Anglii a Irsku, začíná ve Španělsku. "Lokální epidemie jsou ve Francii, Nizozemsku a Itálii. Dá se očekávat, že do dvou, maximálně tří týdnů sezonní chřipka navštíví i Českou republiku," nastínil Vít.

Nyní je v Česku zhruba 700 nemocných na sto tisíc obyvatel. Pro hranici epidemie je třeba překročit dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.

Nechat se očkovat ještě lze

I nyní je možné se nechat proti chřipce naočkovat. "Je to už 'last minute', ale ještě to lze. Očkování může dostat člověk zdravý, který nemá žádné kontraindikace," sdělila iDNES.cz vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Protilátky se vytvoří zhruba za 10 až 14 dní po aplikaci očkovací vakcíny.

Podle Havlíčkové by už nyní měly být naočkovány všechny rizikové skupiny, tedy lidé s chronickým onemocněním, u kterých chřipka obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění, a lidé, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou. "Pokud někdo z nich z nějakého důvodu očkován ještě nebyl, je lepší to udělat později než se nenaočkovat vůbec," zdůraznila Havlíčková.

Vakcína se zdarma poskytuje pacientům a zaměstnancům v léčebnách dlouhodobě nemocných, domech s pečovatelskou službou, domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením a domovech se zvláštním režimem.

Očkování proti chřipce

Vakcína proti chřipce se aplikuje jednou ročně, ideálně na podzim. Její cena se pohybuje mezi 200 a 300 korunami. Očkování je třeba pravidelně obnovovat, složení vakcíny se každoročně mění v závislosti na virech, které se v republice objevují.

Na očkování proti chřipce přispívají i zdravotní pojišťovny. Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, během ledna přispěje pojištěncům dvojnásobek běžné částky. - více o příspěvcích VZP čtěte zde

V Česku je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi naočkováno výrazně méně lidí, proočkováno je zhruba osm procent Čechů, v ostatních zemích kolem čtvrtiny populace.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz