Vidím řeku krve, varoval před 50 lety Powell před imigrací a spustil bouři

  20:18
„Národ si staví svou pohřební hranici, v budoucnosti vidím řeku krve!“ Tato slova použil před padesáti lety britský poslanec Enoch Powell ve zřejmě nejkontroverznějším projevu britské historie. Varoval v něm před negativními důsledky masové imigrace do Velké Británie a tvrdě kritizoval antidiskriminační zákon.

Britský konzervativec Enoch Powell na snímku z roku 1977 | foto: Profimedia.cz

Projev rozpoutal koncem 60. let v Británii politickou bouři a Enoch Powell se rázem stal jedním z nejznámějších a nejdiskutovanějších politiků v celém Spojeném království. Ve svém projevu vyzýval nejen k zastavení migrace do Velké Británie, ale dokonce požadoval zavedení zpětné emigrace, tedy vracení cizinců zpět do jejich domovských zemí.

„Jako národ musíme být šílení, doslova šílení, když dovolujeme každoroční příjezd okolo 50 000 imigrantů, z nichž většina bude předpokladem pro budoucí růst populace přistěhovalců. To je totéž jako pozorovat, jak národ horlivě buduje svou pohřební hranici,“ burcoval Powell Brity proti imigrantům.

Stejně ostře se opíral i do chystaného antidiskriminačního zákona, který měl Brity postihovat za znevýhodňování imigrantů. „Schválení tohoto druhu legislativy připomíná zapálení zápalky poblíž spousty střelného prachu. To nejlepší, co mohu říci o těch, kteří toto navrhují nebo podporují, je, že nevědí, co činí.“

Powell byl přesvědčený, že antidiskriminační zákon zničí život rodilým Britům. Ve svém projevu uvedl jako příklad příběh staré vdovy, která i přes svou špatnou finanční situaci odmítala pronajímat svůj dům černochům, a tak žila ve strachu z vězení, do kterého by ji mohl dostat chystaný antidiskriminační zákon.

„Britové zjistili, že jejich ženy nemohou dostat lůžka v porodnicích, že jejich děti nemohou dostat místa ve školách, že se jejich okolí změnilo k nepoznání, že zaměstnavatelé váhají požadovat po přistěhovalci stejnou úroveň disciplíny a schopností, jaká je vyžadována u rodilého Brita. Když se zadívám do budoucnosti, naplňuje mě neblahé tušení a stejně jako jeden Říman mám pocit, že vidím řeku Tiberu, jak se pění krví,“ řekl Powell ve svém projevu, díky čemuž jeho řeč vstoupila do dějin pod názvem „The Rivers of Blood speech“.

Powell svým projevem rozdmýchal rasismus, který v té době vzkvétal hlavně ve starších městských oblastech. Důvodem byl příliv více než milionu přistěhovalců, kteří do Británie od roku 1950 přicházeli zejména z Indie, Pákistánu, západní Afriky a Západní Indie. Imigranti byli v té době v Británii vystaveni rasové diskriminaci ze strany zaměstnavatelů i policie. 

Pobouřil i konzervativce

Projev pobouřil dokonce i Powellovy konzervativní spolustraníky. Tehdejší lídr konzervativců Edward Heath vyloučil Powella v reakci na jeho projev ze stínové vlády, přestože Powellova řeč podle expertů velkou měrou přispěla k překvapivému vítězství konzervativců v roce 1970.

„Odvolal jsem pana Powella, protože si myslím, že jeho řeč byla pobuřující a může poškodit rasové vztahy. Jsem odhodlaný za každou cenu bránit tomu, aby se rasové problémy vyvinuly do občanských sporů. Jsem přesvědčený, že většina Britů názory pana Powella nesdílí,“ řekl tehdy Heath při svém vystoupení v televizi.

Mezi lidmi se ale našli i zastánci Powellových názorů. V důsledku jeho projevu napadla skupina čtrnácti mladých Britů přistěhovaleckou rodinu žijící ve Wolverhamptonu. Mladíci při tom skandovali hesla jako „Proč se nevrátíte do své země?“

Za Powella se postavili také přístavní dělníci, kteří na protest proti jeho vyloučení ze stínové vlády začali stávkovat a uspořádali pochod, během nějž zazněla hesla jako „Chceme Enocha Powella“ nebo „Chceme zpátky Británii, ne černou Británii“.

Řeky lásky, ne krve

Většina reakcí, které se u příležitosti uplynutí 50 let od projevu objevily v britských médiích, odsuzuje Powellovu řeč jako špatnou a pomýlenou.

„Powell se strašně mýlil. Přesto se ale nyní v Británii projevil čirý powellismus ve výsledku referenda o brexitu, které bylo založeno na dvou klíčových Powellových myšlenkách: na nepřátelství vůči imigrantům a na opozici vůči členství v Evropské unii. Lidé na tyto myšlenky stále slyší, ačkoliv se Powellovy vize o řekách krve ani vzdáleně nenaplnily,“ píše například britský The Guardian.

Podle Guardianu Británie byla, je a bude pluralitním národem, avšak je potřeba mít na paměti Powellovy metody, které politici stále častěji používají i dnes. „Vzpomínka na jeho řeč je základem bdělosti. A střetávat se s ošklivou minulostí a poučit se z ní není právo, ale povinnost,“ vyzývá The Guardian k bdělosti i dnešní občany.

Názor o Powellově pomýlenosti veřejně zastává i labouristický poslanec Ian Austin. „Kontrast mezi Powellovou strašlivou předpovědí a realitou nemohl být větší. Lidé přicházejí do Británie z celého světa, z různých kulturních prostředí a pracují spolu a budují lepší společnost a silnější komunity,“ řekl pro britský server Birmingham Mail.

S tím se ztotožňuje i konzervativní poslanec Sajid David. Podle něj se z Británie stala za posledních 50 let férovější země. „Lidé z jiných kultur patří mezi nejlepší ve školách, ve veřejném životě i v soukromém sektoru. Udělali jsme velký pokrok, stále je však co zlepšovat,“ okomentoval situaci pro Birmingham Mail.

Britský herec Eddie Marshan zveřejnil na svém Twitteru fotku babičky, chovající svou vnučku-mulatku, s komentářem: „Enoch Powell se mýlil, nikdy tu nebyly řeky krve, ale řeky lásky, a ty budou plynout i skrze další generace.“

12.dubna 2018 v 23:21, příspěvek archivován: 16.dubna 2018 v 15:16

My Mum with her 1st Great Grandchild Emmy. Enoch Powell was wrong, there weren’t “rivers of blood” but there were “rivers of love”and they’ll be flowing for generations. https://t.co/PaKDQ4XseJ

Objevily se ale i hlasy, které Powella i po 50 letech hájí. Patří mezi ně například předseda konzervativní euroskeptické strany UKIP Neil Hamilton. „Myšlenka, že Powell byl rasistický padouch, je naprosto nesmyslná. Powell zásadně změnil politiku tím, že jasně pojmenoval strach milionů lidí, na které establishment zapomněl,“ řekl Hamilton pro BBC.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Kňažko: Demagog Fico ničí vztahy s ČR. Na Slovensku tvoří proruskou autokracii

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...