Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Energetici zaplatí informátora

  16:26aktualizováno  16:26
Plzeň - Odměnou padesáti tisíc korun pro toho, kdo udá zloděje, vytáhli západočeští energetici znovu do boje s dobrodruhy, kteří ze stožárů vysokého napětí berou zemnicí lana. "Před čtrnácti dny nám na Kralovicku zmizely kilometry lan," sdělil mluvčí Západočeské energetiky Miroslav Kučera.

"Ukradený kov zloději prodávají ve výkupnách druhotných surovin. Škoda, kterou společnosti způsobili ti z Kralovic, dosáhla dvou milionů korun," dodal mluvčí.

Zloději kovů znepříjemňovali energetikům život už v minulém roce, kdy odmontovali deset kilometrů lan obsahujících hliníkové komponenty.

Jednoho z nich se podařilo na podzim dopadnout. Nepomohlo mu ani to, že se  v poslední chvíli vydával za houbaře, který nemá s krádeží tři sta metrů dlouhého lana nic společného.

"Pachatel byl dopaden zásluhou našeho zaměstnance. Ten dostal odměnu, i když ne v plné výši, kterou byla vypsána pro oznamovatele nepracujícího v Západočeské energetice," upřesnil  Kučera.

Energetici upozorňují, že zloději ohrožují horolezeckými výstupy na stožáry nejen své životy, ale navíc ohrožují bezpečnost provozu elektrické soustavy. "Lana slouží především jako ochrana vedení před údery blesku a tím zamezují přerušení dodávky elektřiny při bouřkách," dodal Kučera.

Udání kupuje i Jihočeská energetika
Zdeněk Reban z ředitelství Jihočeské energetiky řekl, že je k vypsání odměny přivedly dobré zkušenosti jejich kolegů ze Zápodečeské energetiky. Vyhlásil proto prémii padesát tisíc korun tomu, kdo objasní krádež kabelu u Českých Budějovic.

Chce dopadnout pachatele, kteří ve středu přerušili asi 16 kilometrů od jihočeské metropole vedení velmi vysokého napětí do Lipna nad Vltavou. Ukradli celkem asi 250 metrů kabelu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Na Pražském okruhu se srazilo osm aut, tvoří se kolony

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Před křížením Pražského okruhu a Rozvadovské spojky se ráno srazilo osm aut. Nikdo nebyl zraněn, ve směru na Ruzyni je...

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Najdete na iDNES.cz