Onemocnění encefalitidou je letos hodně, nepříznivý trend může zvrátit deštivé léto nebo podzim. Ilustrační foto

Onemocnění encefalitidou je letos hodně, nepříznivý trend může zvrátit deštivé léto nebo podzim. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Encefalitidou se letos nakazilo nejvíc lidí za posledních osmnáct let

  • 55
Česko má rekordní počet pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou. Ukazují to data Státního zdravotního ústavu. Letos se encefalitidou nakazilo zatím 27 lidí. To je v meziročním srovnání vůbec nejvyšší počet nemocných v historii samostatné České republiky.

Rekordní encefalitida

Počty nemocných od ledna do května

1993 3 (stejně na tom byly i roky 1994, 1995)
1996 1 (stejně jako v letech 1997 a 2000)
1998 2
1999 14
2001 7 (stejný počet případů jako  v roce 2002)
2003 5
2004 8
2005 11
2006 4
2007 16
2008 11
2009 14
2010 12
2011 27

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav dokáže srovnat data za posledních osmnáct let, předtím se zpracovávala jiným způsobem. Je tedy možné, že ve skutečnosti nebyla tak vysoká jako letos ještě více let. Ve srovnání se stejným obdobím loňska se nakazilo více než dvojnásobné množství lidí.

Loni touto dobou lékaři nahlásili Státnímu zdravotnímu ústavu dvanáct pacientů, předloni jich mělo encefalitidu touto dobou čtrnáct.

Boreliózou letos podle dat Státního zdravotního ústavu onemocnělo zatím 595 lidí, loni jich touto dobou bylo 515, předloni 697.

Počty nakažených by mohlo zbrzdit deštivé léto

U encefalitidy se tak zatím naplnily předpovědi odborníků, kteří avizovali, že nakažených roztočů bude letos více. Klimatické podmínky zimy a jara jim přály, klíšťata proto letos začala být aktivní daleko dříve než v loňských letech.

A počasí se pro ně nijak výrazně nezměnilo ani v posledních týdnech. Předpověď aktivity je nyní prakticky stále na nejvyšším stupni, desátém z deseti. "Předpovědní model ukazuje, že klíšťat je opravdu hodně," řekl iDNES.cz Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťaty nejvíce zasažené oblasti

Mezi přírodní ohniska patří například okolí Českého Krumlova, Českých Budějovic, Strakonic, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Klatov, Plzně, Praha a okolí, Příbramsko, Benešovsko, Královéhradecko, okolí Ústí nad Labem, Děčín, Opava, Šumperk, Jeseník, Prostějov, Ostrava, Olomouc, Brno a jejich okolí, Žďársko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko, Jihlavsko.

Kříž podle dosavadního vývoje odhaduje, že počty nakažených ještě porostou. "Minimálně v první polovině letošního roku bude jistě podstatně více onemocnění než v předchozích letech," míní Kříž.

Do statistik ale může zasáhnout počasí. Stačí deštivé nebo studené léto či podzim a počty nakažených budou výrazně nižší.

Přírodní ohniska se postupně rozšiřují

Kromě počasí bude hrát roli i to, jak moc lidé půjdou klíšťatům naproti. V přírodě totiž existují místa s vyšším výskytem parazitů. Ohnisky jsou dostatečně vlhká a teplá místa. Přenosu nákazy pak přispívají volně žijící zvířata. Podle Kříže se počet ohnisek rok od roku nemění. Problémem je ale to, že v posledních dvaceti letech se postupně zvětšují.

Encefalitida se ve srovnání s boreliózou vyskytuje méně často, ale má fatálnější následky. Od roku 2001 do roku 2010 zemřeli podle statistik na boreliózu dva lidé, na encefalitidu jich bylo 28.

Klíště vás může nakazit, aniž byste o něm tušili

Horší z nemocí se projevuje nejprve podobně jako chřipka. Později mimo jiné tuhnutím svalů, obrnami, úpornými bolestmi hlavy, poruchami spánku, paměti nebo sluchu. Mezi příznaky onemocnění boreliózou patří červená skvrna v okolí kousnutí a stejně jako u encefalitidy projevy připomínající chřipku: horečka, bolest svalů, únava, bolesti hlavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video