Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Emmerová: Chorobopis není pro pacienty

  15:36aktualizováno  15:36
Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové není chorobopis dokumentem, do kterého by měli nahlížet pacienti. Ministryně tvrdí, že tento spis je příliš složitý, a proto by se do něj měli kromě lékařů dívat spíš nemocniční ombudsmani, uvedla ministryně pro Českou televizi.

"Dala bych přednost tomu, kdyby pacient mohl nahlédnout jen do propouštěcí zprávy. Chorobopis pro něj není adekvátní informací," řekla ministryně v pořadu České televize Otázky.

"Pacient by z takového dokumentu poznal leda to, jestli lékař píše čitelně," uvedla ministryně.

S tím stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nesouhlasí. Má proto připravenou novelu zákona, která by pacientům umožnila kopírovat si údaje z vlastního chorobopisu, uvedla ČTK.

"I chorobopis se dá napsat srozumitelně," uvedl a dodal že jiná je situace v případě úmrtí, kdy jsou údaje zemřelého i po smrti chráněny.

Posledním veřejně známým případem o zdravotní dokumenty byl případ Liběny Hlinkové, která získala dokumenty po svém zemřelém manželovi Ivanovi jen díky karlovarskému hejtmanovi Josefu Pavlovi. Ten si dokumenty od nemocnice vyžádal a Hlinkové je předal. - více zde

Hlavní problém: nadužívání léků
S nemocničními ombudsmany, tedy ochránci práv pacientů, kteří by podle Emmerové mohli mít právo i nahlížet do chorobopisů, počítá nová zdravotnická koncepce, kterou ministerstvo zveřejní v pondělí na tiskové konferenci.

Některé její rysy ale už Emmerová naznačila. Kromě zmiňovaných ochránců pacientova práva by se měli pacienti připravit na zavedení zdravotních knížek. Ty by mimo jiné měly vyřešit i nadužívání léků, které ministryně označila za jeden z největších problémů českého zdravotnictví.

"Pomocí zdravotních knížek by se měly limitovat počty léků. Není únosné, aby zejména starší lidé užívali i patnáct druhů léků," řekla ministryně a dodala, že takové množství ani nemůže být pro člověka prospěšné.

S tím souhlasí i stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek, který uvedl, že lidé si často léky vyzvednou, ale pak je neužívají. Tomu je podle něj třeba zabránit.

Julínek: Koncepce nás vrací k socialistickému zdravotnictví
V prostředcích, jak toho docílit, se už ale oba odborníci liší. Julínek prosazuje větší zodpovědnost pacienta za své zdraví a hlavně se chce zasadit o to, aby lidé měli možnost volby.
 
"Paní ministryně nás vrací do doby minulé, do jurského parku, a chce aby poměry zůstaly u socialistického zdravotnictví," řekl Julínek v pořadu České televize Otázky.

Julínek navrhuje zavedení systému, kdy si pacient bude moci sám vybrat, zda zůstane u podobného modelu jako dosud, nebo zda bude mít větší volbu, bude rozhodovat, na co jeho peníze ve zdravotnictví půjdou a bude si také na zdravotnictví přispívat.

Spoluúčast Emmerová odmítá
To ovšem Emmerová odmítá. Podle ní by si pacienti neměli ani v budoucnu na zdravotnictví připlácet. Nepočítá ani s tím, že by se zvýšily odvody ze státní kasy. Chce se zaměřit hlavně na výdaje. To ale podle Julínka povede k dalšímu omezení nabídky ve zdravotnických zařízeních.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz