Eminger: Soud by měl prověřit i Vašovy další činy

  • 1
Habartov - Někdejší prokurátor Karel Vaš, který stanul před Městským soudem v Praze, nemá na svědomí jenom popravu generála Heliodora Píky. Soud by neměl posuzovat jen jeho činnost v období mezi červnem 1948 a lednem 1949, upozorňuje Václav Eminger z Habartova na Sokolovsku. Ten se považuje za prvního politického vězně komunistického režimu v Československu. V komunistických žalářích a pracovních táborech strávil patnáct let.

"Obžaloba se týká až Vašovy činnosti od června 1948. Jenže stejný Vaš mě začal vyšetřovat 25. února 1948. Když mě k němu prvně přivedli, řekl mi: Soudím třídně, mě dosadila strana. Nařídil, abych byl sedm měsíců spoutaný na rukou i na nohou. Do spisu vložil písemnosti od provokatéra, kterého jsem vůbec neznal. Udělal to stejně jako u generála Píky, aby dosáhl mého obžalování z vojenské zrady. Ještě dnes v mých spisech onu provokatérovu výpověď může kdokoliv najít. Proto si myslím, že činnost Karla Vaše je nutné zhodnotit ne až od června, ale už od února 1948," prohlásil Václav Eminger.

Ten by rád v procesu s bývalým prokurátotrem vystoupil, ale neví, jak toho dosáhnout.

Pražský městský projednává kauzu bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše, obžalovaného z účasti na vraždě generála Heliodora Píky.

"Hned na začátku mého procesu jsem Vašovi řekl, že veškeré zpravodajské posudky, které na mě byly udělány, jsou vykonstruované, vznikly pod hrozbou fyzického a psychického násilí. Když mě vojenská kontrarozvědka předala Vašovi, jasně jsem mu sdělil, že to mé obvinění je nesmysl. On na to prohlásil, že je předá zpět vojeské kontrarozvědce, která mi slíbila, že mě pošle do Sovětského svazu. To by pro mě znamenalo jediné - kulku," vzpomíná bývalý politický vězeň.

Václav Eminger tvrdí, že v jeho případě Vaš použil stejné paragrafy jako v případě generála Píky.

"Byl to například paragraf šest - vojenská zrada ve styku s cizí mocí. Jak k tomu Vaš přišel, nevím. Neměl nic, čeho by se mohl chytit. Přesto tehdy navrhl, abych byl souzen podle třetí stupnice, tedy za velmi těžce přitěžujích okolností. To znamenalo, že budu viset. Zachránilo mě, že známí i přes Vaše můj případ dokázali převést do Brna," líčí Václav Eminger, který je zřejmě prvním politickým vězněm koministického režimu v Československu.

"Generála Píku zatkli až v dubnu 1948, zatímco mě už 11. února. Drželi mě v dřevěné bedně poblíž Pražského hradu. Vaš na mě vydal zatykač o půlnoci 25. února," říká šestasedmdesátiletý důchodce z Habartova.

Za pravý důvod svého uvěznění považuje Eminger skutečnost, že se za války v koncetračních táborech setkal s pozdějšími komunistickými prominenty, kteří se tam prý nechovali dobře.

"V Dachau jsem poznal řadu komunistických hodnostářů, z nichž někteří byli v lágru chráněnými osobami. Třeba pozdější ministr národní bezpečnosti Ladislav Kopřiva, někdejší ministr průmyslu Gustav Kliment. Z lidí jako já se tudíž stali nevítaní svědkové nepříliš skvělé minulostí důležitých komunistů, ať už to byli Zápotocký, Dolanský, Čepička nebo Široký," konstatoval Václav Eminger.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video