Incident v Ellwangenu se odehrál v pondělí večer, německá policie o něm informovala ve středu. Do imigračního centra v třicetitisícovém městě podle Deutsche Welle v pondělí dorazila čtveřice policistů, kteří měli deportovat 23letého imigranta z Toga. V tu chvíli na policisty zaútočila skupina imigrantů, kteří požadovali okamžité propuštění muže.
„Byli velmi agresivní a nařídili nám, abchom tam toho muže nechali,“ popsal šarvátku jeden z policistů. Policisté došli k závěru, že jim hrozí vážné nebezpečí, Tožanovi odemkli želízka a ten vzal ihned do zaječích.
Ve čtvrtek v Ellwangenu zasahovaly stovky policistů. Při razii bylo několik lidí zraněno, podle agentury DPA vyskočilo několik uprchlíků z oken uprchlického zařízení. Lehce zraněni byli také tři policisté, ale byli schopni pokračovat ve službě. Mnoho práce měli také příslušníci zdravotní služby, řekl na místě novinářům zástupce policie.
Třiadvacetiletý Tožan, kterého se v pondělí nepodařilo vyhostit, má být spolu s dalšími 17 obyvateli uprchlického zařízení převezen do jiných přijímacích středisek. Jde o muže, kteří podle policejních údajů v minulosti opakovaně v Ellwangenu podněcovali nepokoje.
„Taková opatření k oddělení strůjců nepokojů vedla už v minulosti k úspěšnému nastolení klidu v zemském registračním středisku,“ uvedla policie v Aalenu. Dopadený muž z Toga má být na základě dublinské úmluvy poslán zpět do Itálie, kde poprvé vstoupil na území EU.
„Německo přece říká nám uprchlíkům ‚Welcome‘“
Do pondělní rvačky se zapojilo celkem dvacet policistů a imigračních úředníků. Podle svých slov neměli čas přivolat si posily. Policisté se za své rozhodnutí ustoupit dočkali pochvaly. „Pokud by se rozhodli dokončit deportaci, došlo by k násilné konfrontaci s početným davem, která by nemusela skončit dobře,“ uvedl místní policejní mluvčí Bernhard Kohn.
Případ vyvolal značnou pozornost a místní politici volají po potrestání viníků. „Útoky na policisty jsou nepřijatelné. V právním státě musí mít takové chování trestní důsledky. Je jasné, že frustrace není omluvou pro zločinné chování,“ uvedl mluvčí místních Zelených Uli Sckerl. Představitelé Alternativy pro Německo uvedli, že případ z Ellwangenu jasně ukázal „vydíratelnost“ německého státu.
Muž, který tvrdil, že je hledaným Afričanem, poskytl vyjádření deníku Bild. „Policie se mě pokusila vyhostit už v únoru. Německo přece říká nám uprchlíkům ‚Welcome‘ (Vítejte). Tolerují každého člověka,“ divil se muž, který měl být podle vlastního vyjádření vyhoštěn do Itálie.
Středisko v Ellwangenu bylo dějištěm sporů a bitek mezi jeho obyvateli už v minulosti. V lednu tam utrpělo zranění několik lidí. V současnosti tam přebývá zhruba 500 žadatelů o azyl převáženě z afrických zemí včetně Nigérie, Guineje a Kamerunu.

Ellwangen
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz