Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní záložáky navštívil generál Šedivý

  17:02aktualizováno  17:02
Náměšť nad Oslavou - Dvacítku starostů, přednostů a hejtmanů, kteří jsou od pondělka na dobrovolném vojenském cvičení na 32. základně taktického letectva v Náměšti nad Oslavou, navštívil ve středu náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Představitelé samosprávy i státní úředníci na dobrovolném cvičení na vlastní kůži prožijí například situaci obětí záplav, naučí se pracovat s globálním satelitním navigačním systémem GPS či základy sebeobrany.

Cílem cvičení je seznámit se a upevnit vztahy mezi složkami Integrovaného záchranného systému."Základna je neodmyslitelně spjata s městem, my se stýkáme při všech možných příležitostech, ale cvičení je dost jiná záležitost," řekl starosta Náměšti nad Oslavou Vladimír Měrka poté, co v polní uniformě slanil sráz nedaleko základny.

Úkolem cvičení je podle něj zjistit, jaké možnosti mají vojáci například právě při pomoci v krizových situacích, jako jsou povodně, havárie nebo požáry. Součástí pětidenního cvičení jsou i přednášky o tom, jak vypadá havarijní služba v české armádě. "Co mne zarazilo je, že na základně není k dispozici vrtulník. To je veliká škoda," dodal starosta. Také velitel základny Jan Vachek připomněl úzké vztahy mezi základnou a městem.

"Překvapili mne. Mají denní program rozvržený na minuty, ale dodržují všecko," doplnil o účastnících cvičení. Náčelník generálního štábu Šedivý připomněl, že podle zákona nemohou být představitelé státní správy a samosprávy povoláváni. Proto je podle něj dobře, že se zúčastňují cvičení dobrovolně. "My jsme rádi, že tady jsou lidé, kteří rozhodují nejenom o krizových situacích, ale i ti, kteří v řadě případů rozhodují o armádě, o nasazení armády," poznamenal Šedivý. Dodal, že dobrovolných vojenských cvičení se dosud letos zúčastnilo na 600 dobrovolníků.

Primátor Jihlavy Vratislav Výborný při nácviku sebeobrany

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz