V Česku je nyní 69 soukromých základních škol, nejvíc v Praze, kde je jich deset.

V Česku je nyní 69 soukromých základních škol, nejvíc v Praze, kde je jich deset. | foto: Profimedia.cz

Elitní základní školy hlásí plno

  • 100
Na pražské soukromé základní škole Nový PORG budou rodiče prvňáčků platit 78 tisíc ročně. Na školu dal šéf ČEZ Martin Roman sto milionů. Zůstává však otázkou, jestli je dobré, aby byly děti už od tak útlého věku separovány od chudších vrstevníků.

Škola vznikla při Prvním obnoveném reálném gymnáziu (PORG) a pod vedením Václava Klause mladšího otvírá v září. Stojí za ní sto milionů korun, které daroval šéf ČEZ Martin Roman.

"Na trhu chybí dobrá základní škola, která spojí výuku v češtině, podle českých osnov, s kvalitní výukou v cizím jazyce. Za rok půjde moje dítě do školy a sami jsme hledali a nevěděli, kam jít," vysvětlil, proč dar věnoval právě do školství, sedmatřicetiletý manažer.

Otevřeny budou dvě třídy pro prvňáky a po jedné pro děti ve druhých až pátých třídách. Příjem přihlášek byl však zastaven mnohem dřív, než vedení školy původně plánovalo. Zájemců se během několika málo dnů přihlásilo až třikrát víc, než je kapacita školy.

"Dohromady se nám přihlásilo kolem tří set lidí. Museli jsme mnoho zájemců z kapacitních důvodů odmítnout," popsal ředitel školy Martin Metelka.

Čím se jeho škola liší od jiných? Hlavně důrazem na angličtinu, kterou se školáci budou učit už v první třídě. Týdně budou mít pět hodin v tomto jazyce. "Základem pro nás zůstává český jazyk, jde totiž o českou školu. Nicméně chceme děti naučit používat angličtinu jako nástroj pro další učení," dodal Metelka.

Vedení školy tvrdí, že téměř osmdesátitisícové školné ročně zůstává hluboko pod cenou mezinárodních škol. I pro "nemajetné" rodiče nabízí řešení: sociální stipendium. Jeho výše bude záležet na příjmu rodičů a příspěvek, který půjde ze studijního fondu Martina Romana, se bude pohybovat od 25 do 90 procent školného.

Pokud žákům studium půjde, budou moci pokračovat na osmiletém gymnáziu Nový PORG. To bude ve stejné budově a své brány poprvé otevře také v září. Podobné bude i školné – 87 tisíc ročně. Tečkou za studiem bude maturita s mezinárodní zkouškou International Baccalaureate. Ta by měla otvírat dveře na britské vysoké školy.

Otázkou, na kterou teď nikdo nedokáže odpovědět, je, kolik zářijových prvňáků z PORG skutečně získá opravdu elitní vzdělání.

Jakou školu vybrat?
Dilema, jestli dát šestiletého syna Adama do soukromé, nebo státní základní školy, řešila loni čtyřicetiletá Karla Hronová z Brna. "Rozhodně jsem ho nechtěla dát do elitářské školy, ale zároveň jsem chtěla, aby měl hned angličtinu a aby ve třídě bylo méně žáků," vypráví Hronová.

To žádná ze státních škol nenabízela, a tak Adam v září začal chodit do brněnské Soukromé základní školy Lesná. Má tak dvě hodiny angličtiny týdně, ve třídě je jen osmnáct dětí – a rodiče platí roční školné 24 500 korun.

"Jsme spokojeni. Jedinou nevýhodou je, že kluka musím každý den vozit i vyzvedávat autem, škola je v jiné části města, než bydlíme," říká Karla Hronová.

V ceně je zahrnuto mimo jiné i to, že děti mají zdarma veškeré pomůcky a odpolední kroužky, které se na "normálních" školách platí. "Protože je ve třídách málo dětí, mají učitelé individuální přístup. To znamená, že je větší předpoklad k přijetí na následné studium na víceletá gymnázia nebo do výběrových jazykových či matematických tříd," říká jednatelka brněnské školy Dagmar Dostálová.

Je soukromá škola i kvalitní?
Je však správné rozdělit malé děti hned od šesti let podle toho, jak jsou nadané a jestli jsou z chudé, či bohaté rodiny? Šéf pražské Základní školy Letohradská Ivo Mlejnecký je proti.

"Seznámit se s vrstevníky, ať už sociálně či inteligenčně lépe i hůře postavenými, je zkušenost, kterou nic nenahradí," míní. Navíc připomíná, že rozhodně neplatí rovnítko soukromá škola – kvalitní škola.

"V Česku má málokterá soukromá škola za sebou dostatečnou historii, aby rodiče měli záruku kvality. Netvrdím, že jsou soukromé školy špatné, ale ani nemohou mít dostatečné reference," říká.

Velkou roli hrají ambice rodičů a přesvědčení, že jejich dítě je geniálně nadané. Kromě toho mít dítě v elitní soukromé škole je znakem sociálního postavení: stejně jako luxusní limuzína nebo dobrá adresa.

Připomeňme, že i dva bývalí vysocí představitelé ČSSD (strany, která chce mírnit rozdíly mezi bohatými a chudými) poslali děti do privátních základních škol – Stanislav Gross a Petra Buzková.

"Záleží na dítěti, zda je schopno unést ambice, které do něho rodiče vkládají – třeba výuku v angličtině. Hlavně to pro ně nesmí být zátěž," míní Věra Vavřičková z plzeňské pedagogicko-psychologické poradny.

V Česku je nyní 69 soukromých základních škol, nejvíc v Praze, kde je jich deset. Kromě nich existuje ještě sedm základních škol se zahraničním vlastníkem, jako je třeba Francouzské lyceum v Praze.

Co ale mají všechny společné: hlásí větší zájem o studium. Třeba na táborskou Základní školu Bernarda Bolzana chtělo letos dostat své děti 42 rodičů, ale do první třídy přijali jen 26 dětí.

"Bohužel nemůžeme celou poptávku uspokojit. Jsme školou pro děti šikovné na jazyky a informační technologie," říká ředitel školy Zdeněk Trska.

Většina oslovených privátních škol odmítá označení "elitní". "Dobrou školu dělají dobří učitelé a ne dodatek v názvu, jestli jste školou soukromou, nebo státní," říká Trska, u něhož se platí 7 500 korun školného ročně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video