Elitní útvar propustil policistu kvůli nákaze HIV, vyhozený podal žalobu

  12:26aktualizováno  13:52
Útvar pro ochranu ústavních činitelů propustil policistu Maxe Blancka, který je nakažený virem HIV. Ve zprávě za čtvrté čtvrtletí loňského roku určené Poslanecké sněmovně na to upozornila Kancelář veřejného ochránce práv. Muž loni kvůli vyhazovu podal žalobu, po policii žádá odškodnění.

Max Blanck, který se před třemi lety nakazil virem HIV při nechráněném pohlavním styku, přišel o práci u policie i služební byt. Nyní se jako člen předsednictva České společnosti AIDS pomoc snaží o osvětu. | foto: Martin Višňa

Policista pracoval u Útvaru pro ochranu ústavních činitelů jako vrchní asistent. Lékaři mu vir HIV diagnostikovali v roce 2010. Zaměstnavatel se o jeho zdravotním stavu dozvěděl a nařídil lékařskou prohlídku, jež měla prokázat, zda je Blanck schopný zvládat svou práci.

Muž byl od policie propuštěný v roce 2011, řekla iDNES.cz mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

"Lékař přitom pouze ověřil diagnózu ve fakultní nemocnici, kde bylo onemocnění zjištěno, jinak žádné další vyšetření neprováděl. Závěr lékařského posouzení zněl, že stěžovatel pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost pro výkon služby. Ředitel příslušného útvaru následně rozhodl o propuštění stěžovatele ze služebního poměru," uvádí se ve zprávě ombudsmana.

Útvar pro ochranu ústavních činitelů

Policejní útvar chrání ústavní činitele České republiky (kromě prezidenta, jehož bezpečnost zajišťuje jiný útvar), zahraniční politické návštěvy, velvyslanectví, Sněmovnu, Senát, Ústavní soud, Úřad vlády, ministerstva zahraniční a vnitra či část ruzyňského letiště Praha. Šéfem útvaru je Jiří Komorous.

Sám Blanck se ke svému případu vyjádřil loni v listopadu v Olomouci na besedě se studenty. "Přestože člověk má ze zákona povinnost oznámit svoji diagnózu jen lékařům a sexuálnímu partnerovi, vzhledem k tomu, že zákon o služebním poměru je jiný než klasický pracovní zákon, vyhodili mě. Nabaluje se na něj totiž vyhláška o pracovní způsobilosti, která říká, že HIV pozitivní je zdravotně nezpůsobilý k výkonu služby," uvedl (více o bývalém policistovi čtěte zde).

Podle ombudsmana je úprava v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v rozporu s mezinárodními smlouvami o lidských právech a s Listinou základních práv a svobod. "Onemocnění virem HIV je možné považovat za zdravotní postižení, tedy za zakázaný diskriminační důvod dle antidiskriminačního zákona," uvedla kancelář ombudsmana.

Podle ochránce práv se zdravotní způsobilost na základě vyhlášky o zdravotní způsobilosti hodnotí jen mechanicky. "Posudkový lékař mnohdy nemá možnost posoudit reálnou způsobilost k výkonu služby," píše se v materiálu. Konstatování zdravotní nezpůsobilosti automaticky znamená ukončení služebního poměru.

Šéf útvaru Jiří Komorous tvrdí, že se Blanckovým případem zabýval tým lékařů. "Odpovídající odborná lékařská komise shledala dotyčného nezpůsobilým služby. Já nehodnotím, z jakého důvodu, to je čistě medicínská činnost. On ale prostě nesplnil požadovaný zdravotní stupeň a proto jsme ho museli propustit," řekl iDNES.cz.

"Policisté se pravidelně zúčastní zdravotních prohlídek a pokud jsou tam shledány nějaké potíže, tak komise vyhodnotí zdravotní stav dotyčného a dotyčný obdrží jeden ze stupňů zdravotní kvalifikace. A ten poslední je nevyhovující," dodal Komorous. Blanck podle něj v rámci útvaru pracoval v hlídkové službě, například zajišťoval bezpečnost některých objektů.

Bývalý policista u soudu žádá odškodnění

Propuštěný policista se na ombudsmana obrátil se stížností na postup zaměstnavatele. Loni podal žalobu k soudu. "Je to žaloba na diskriminaci, domáhá se odškodnění," doplnila Hrazdílková.

Expolicista odhaduje, že soud potrvá tři až osm let. "To už tady dávno nebudu, takže se snažím, aby to soud řešil co nejdříve," uvedl. Podle Komorouse je ale vyloučené, že by Blanck mohl být přijat zpět. "Závěr zdravotní komise je jasný," podotkl.

Blanck po propuštění z policie pracoval v exekutorském úřadu, ale i odtud musel po čase odejít. V současnosti působí v předsednictvu České společnosti AIDS pomoc a snaží se na besedách a konferencích rozšiřovat povědomí o nemoci.

Sněmovna bude ve čtvrtek projednávat zprávu ombudsmana teprve za rok 2012.
"Výroční zpráva se odevzdává k 30. březnu následujícího roku, potom ji Sněmovna obvykle do prázdnin projednává a ukládá vládě, aby se doporučeními zabývala. Teď je to ve skluzu," uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv.

Poslanci budou na této schůzi volit i nástupce ombudsmana Pavla Varvařovského, který funkci opustil na konci loňského prosince. Zákonodárci budou vybírat mezi Stanislavem Křečkem a Annou Šabatovou (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Poslanci odložili elektronickou neschopenku na rok 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Elektronickou neschopenku, jako projekt prokazování pracovní neschopnosti kvůli nemoci, odložili poslanci na rok 2020....

Moci se vzít by pro nás znamenalo získat důstojnost, tvrdí gayové a lesby

Iniciativa Jsme fér slaví 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském...

Poslanci budou ve středu rozhodovat o zákonu pro manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnou, zda gayové a lesby budou...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Najdete na iDNES.cz