Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní bojovníci obstáli za polárním kruhem

  7:25aktualizováno  7:25
Loni prošli elitní vojáci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil tvrdým výcvikem v tropických džunglích středoamerického státu Belize. Teď mají za sebou další extrémní cvičení, tentokrát v arktických podmínkách za polárním kruhem v Norsku.

Vojáci speciálních sil. - Vojáci speciálních sil. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V druhé polovině března absolvovali prostějovští vojáci spolu s dalšími nejprestižnějšími speciálními jednotkami ze zemí NATO zimní cvičení Cold Response 07 za polárním kruhem v Norsku.

Organizátoři připravili pro vojáky náročné úkoly v tvrdých podmínkách, kdy se teplota pohybovala neustále hluboko pod bodem mrazu.

"Především jsme si ve zcela novém prostředí vyzkoušeli akce speciálního průzkumu a úderných akcí," řekl velitel prostějovské jednotky Milan Kovanda. Jeho muži v krutých arktických pomínkách trénovali přepady a údery z vrtulníků i letadel a na řadu přišla i operace ve člunech.

Na extrémní manévry v Norsku se jednotka připravovala počátkem roku v italských Alpách. Sníh a arktická zima během samotného cvičení, to byla podle velitele Kovandy ideální příležitost pro vyzkoušení speciální výstroje, kterou jsou elitní čeští vojáci vybaveni.

"Speciální síly rozšířily své schopnosti na další spektrum použitelnosti. Moji muži jsou schopni obstát stejně v poušti jako v nepropustné džungli a nezaskočí je ani tvrdé polární klima," uvedl Kovanda.

Přítomnost těch nejlepších speciálních jednotek v Norsku neunikla ani vrchnímu veliteli norské armády králi Haraldu V., který cvičící jednotky osobně navštívil.

Skupina speciálních sil z Prostějova patří mezi elitní jednotky české armády. Její vojáci se v letech 2004 a 2006 účastnili prvních dvou skutečně bojových operací české armády od konce druhé světové války. V Afghánistánu pátrali po teroristech a ozbrojencích bývalého vládního hnutí Taliban. - více zde

Vojáci jsou vycvičeni pro boj v nejtvrdších podmínkách, na vysokou úroveň fyzické i psychické zátěže. Jejich profese se pohybují od pyrotechniků, potápěčů, výsadkářů až ke zpravodajským expertům. Snesou přitom ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami, jakými jsou například američtí Delta Force či britští vojáci SAS. - více zde

Na cvičení v odlehlých koutech zeměkoule jsou čeští vojáci pravidelně zváni partnerskými jednotkami speciálních sil NATO. "Teď bojovali v Afghánistánu, příště může být konflikt někde jinde, kde je klima odlišné, jiné teploty. Jednou lezou po skalách, jindy procházejí džunglí," uvedl Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, pod které jednotka spadá.

Už loni čeští vojáci prodělali tvrdý výcvik v neprostupných džunglích středoamerického státu Belize. Prestižní kurz každoročně pořádá britská armáda a ve vojenských kruzích je považován za jeden z fyzicky i psychicky nejnáročnějších. - více zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz