Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Eliánův otec odmítá schůzku s příbuznými

  10:18aktualizováno  10:18
- Otec šestiletého kubánského chlapce Eliána, který ve čtvrtek přiletěl s rodinou do USA, odmítá soukromou schůzku s příbuznými z Miami. "Domnívá se, že by to jen opozdilo předání dítěte do jeho opatrovnictví," řekl jeho advokát Greg Craig. "Jediné, co by se mělo stát, je, že by Eliánův prastrýc, který ho převzal do opatrovnictví, měl chlapce vzít za ruku a předat otci," dodal.
Elián si hraje

Elián si hraje - Elián si hraje, 30. března 2000. | foto: ČTK

Dva prastrýcovi příbuzní a oba rybáři, kteří Eliána na moři zachránili, se v sobotu marně pokusili s otcem, Juanem Miguelem Gonzálezem setkat. Ten je připraven pouze na schůzku s psychology určenými americkou vládou, kteří mají jeho shledání s chlapcem připravit.

Chlapcovi příbuzní si dělají naději, že se jim podaří přemluvit otce, aby zůstal se svou novou manželkou a synem ve Spojených státech.

Eliánovi opatrovníci ztratili další bod (7. 4. 2000)
Miamští opatrovníci šestiletého Eliána se neshodli s imigračním úřadem. Chtěli s ním jednat o odkladu hochova odjezdu na Kubu alespoň do května. Tehdy má odvolací soud rozhodnout o tom, zda bude chlapci poskytnut azyl. Americký imigrační úřad byl ochoten mluvit pouze o způsobu, jakým bude chlapec vydán kubánskému otci, o ničem jiném.

"Americká vláda se odmítla řídit zásadou jednat v nejlepším zájmu dítěte," řekl k tomu José García-Pedrosa, zástupce Eliánových opatrovníků.

"Věřte tomu, nebo ne, ale vláda nechce garantovat, a to ani když se s otcem dohodneme, že Elián během odvolacího řízení nebude moci odletět na Kubu," řekl novinářům.

Spor s imigračním úřadem je staronový
Je to již podruhé, co dal imigrační úřad najevo, že zdržování chlapcova odletu je pro něj nepřijatelné.

Koncem března napsal advokátovi příbuzných na Floridě, že Eliánovi nebude moci povolit pobyt ve Spojených státech, protože nesplnili "jeden z klíčových požadavků" vlády USA. A to tím, že se odmítli písemně zavázat, že budou respektovat rozhodnutí soudu, i když rozhodne v jejich neprospěch.

Eliánův otec Juan Miguel González přiletěl ve čtvrtek 6. dubna do Spojených států, aby si chlapce vyzvedl a odvezl zpět bez průtahů na Kubu. O způsobu předání syna zatím nebylo rozhodnuto. Jisté je jen to, že americké úřady hocha vydat chtějí, a to i na vzdory protestům kubánských emigrantů a Eliánových amerických opatrovníků.

Chronologický přehled kauzy Elián

22. listopadu - Elián a dalších 13 osob vyplulo na malé motorové lodi z kubánského Cárdenasu s úmyslem emigrovat do USA.
23. listopadu - Loď ztroskotala.
25. listopadu - Dva z Kubánců doplavali k břehům floridského ostrova Key Biscayne. Eliána zachránila americká pobřežní hlídka později přibližně pět kilometrů od města Fort Lauderdale. Mezi utonulými byla i Eliánova matka a otčím.
26. listopadu - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) předal Eliána prastrýci z matčiny strany Lázaru Gonzálezovi žijícímu v Miami.
28. listopadu - Otec Eliána požádal americkou vládu o návrat svého syna na Kubu, mimo jiné proto, že matce nedal povolení, aby ho s sebou odvezla.
6. prosince - Elián oslavil šesté narozeniny.
10. prosince - Miamští příbuzní požádali o politický azyl pro Eliána.

rok 2000

5. ledna - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) rozhodl o tom, že se má Elián vrátit ke svému otci na Kubu.
7. ledna - Stovky kubánských exulantů protestovaly v Miami proti rozhodnutí INS. Miamští příbuzní požádali o Eliánovo opatrovnictví.
10. ledna - Floridský rodinný soud v Miami vydal preventivní ochranné opatření, aby zabránil realizaci rozhodnutí INS o Eliánově repatriaci.
12. ledna - Americká ministryně spravedlnosti Janet Renová se vyslovila pro respektování rozhodnutí imigračního úřadu.
19. ledna - Lázaro González podal u federálního soudu v Miami žádost, kterou chtěl zabránit návratu Eliána na Kubu.
21. ledna - Eliánovy babičky přiletěly z Havany do New Yorku.
22. ledna - Babičky se setkaly s ministryní Renovou a požádaly ji o Eliánův návrat na Kubu.
24. ledna - Vůdce republikánské většiny v Senátu Trent Lott a skupina floridských zákonodárců zahájili kroky, které by měly zajistit Eliánovi udělení amerického občanství bez souhlasu jeho otce.
26. ledna - Babičky se setkaly s Eliánem na neutrální půdě v Miami.
30. ledna - Eliánovy babičky se vrátily na Kubu, kde pro ně připravily kubánské státní úřady přivítání hodné národních hrdinů.
18. února - Americký imigrační úřad odmítl žádost Eliánova otce, aby se chlapec přestěhoval k jinému miamskému příbuznému, Manuelu Gonzálezovi, jenž podporuje Eliánův návrat na Kubu.
21. března - Soud zamítl žádost miamských příbuzných, aby chlapec dostal politický azyl ve Spojených státech.
27.-29. března - Elián v třídílném televizním rozhovoru popsal potopení lodi a uvedl, že nevěří ve smrt své matky a že se nechce vrátit na Kubu. Zároveň přiznal, že se mu v Miami nelíbí.
30. března - Viceprezident USA Albert Gore se navzdory stanovisku vlády vyslovil pro to, aby měl Elián, jakož i jeho otec a celá rodina, neomezené právo na setrvání v USA.
3. dubna - Americké ministerstvo zahraničí schválilo vstupní víza do USA pro Eliánova otce a pět dalších Eliánovi blízkých osob - Gonzálezovu druhou manželku, jejich syna, Eliánova bratrance, dětského lékaře a učitele z mateřské školy.
6. dubna - Eliánův otec spolu s manželkou a půlročním synem přiletěl do Washingtonu, aby vyřídil formality ohledně předání syna.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...Najdete na iDNES.cz