Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elián zřejmě opustí leteckou základnu

  17:41aktualizováno  17:41
- Elián, který byl v sobotu násilím odňat svým příbuzným, se bude zřejmě opět stěhovat. Jeho otec Juan Miguel González s manželkou a dalším šestiletým dítětem se přemístí z vojenské letecké základny Andrews do konferenčního střediska Wye Plantation. Tam mají mít klid po několika bouřlivých dnech spojených s násilným odnětím chlapce miamským příbuzným. Kubánský prezident Fidel Castro považuje shledání Eliána s otcem za úspěch, ale ne vítězství.
Jak byl Elián odebrán příbuzným najdete ZDE.
Souhlasíte se zásahem federálních agentů? Hlasujte v ANKETĚ.

Snímky Eliána s otcem prý nejsou pravé
Americké televizní stanice v neděli odpoledne zveřejnily několik snímků, na nichž se Elián prochází se svým otcem v parku letecké základny Andrews poblíž Washingtonu a přitom vypadá šťastně. Eliánova sestřenice Marisleysis Gonzálezová, která se o chlapce pět měsíců starala v Miami, ale autenticitu některých fotografii zpochybnila.

Psycholog Gustávo Cadavid, který Eliána doprovázel při letu z Miami do Washingtonu: Nejprve se ptal, kdy opět uvidí své příbuzné v Miami a pak začal plakat. Když však uviděl po přistání svého otce, "byly to slzy radosti". Začal se smát, jeho výraz se změnil, bylo to dojemné. A když ho otec vzal do náruče, plakali oba dva.

Snímky poskytl televizním stanicím otcův advokát Greg Craig, který mu pomáhá po právní stránce řešit problémy kolem Eliánova návratu na Kubu.

Eliánova sestřenice na nedělní tiskové konferenci prohlásila, že dva snímky usmívajícího se Eliána v otcově náručí pořízené údajně v sobotu nejsou autentické, protože chlapec na nich má dlouhé vlasy. Na důkaz svého tvrzení ukázala novinářům jiný snímek pořízený při sobotním zásahu federálních úřadů, kdy byl Elián odveden z domu svého prastrýce. Na nich má vlasy krátké - jak mu je podle svého tvrzení sama ostříhala.

Naproti tomu agentka imigračního úřadu Doris Meissnerová, která se sobotního zásahu účastnila, v rozhovoru pro televizní stanici CBS autenticitu snímků s Eliánem a jeho otcem potvrdila, i když nebyla s to upřesnit, kdy a kdo otce a syna vyfotil.

Eliánovi příbuzní požadují vyšetření zásahu (23. dubna)
Miamští příbuzní kubánského chlapce Eliána, kteří se nesmířili s tím, že jim byl chlapec v sobotu násilím odňat, požadují, aby americký Kongres vyšetřil zásah federálních úřadů na odnětí Eliána z domu jeho prastrýce. Získávají na to i politickou podporu. "To, co se stalo v sobotu, nebylo užití práva. To bylo zneužití síly," prohlásil republikánský senátor Bob Smith.

Příbuzní přicestovali do Washingtonu, na jehož okraji - ve vojenské letecké základně Andrews - nyní Elián sídlí s rodinou svého otce. Požadují, aby se s ním mohli aspoň vidět.

Za Eliánem se vydal jeho prastrýc Lázaro González a jeho dcera Marisleysis, která se o hocha starala jako náhradní matka od loňského listopadu, kdy jej rybáři a pobřežní hlídka vylovili z moře. Doprovází je také druhý prastrýc Delfín González

Elián zatím čeká s rodinou svého otce na vojenské letecké základně Andrews poblíž Washingtonu na výrok soudu, zda může odjet na Kubu. Eliánův otec se s miamskými příbuznými odmítl setkat.  

Jedenadvacetiletá sestřenice Marisleysis Gonzálesová, která se v Miami o Eliána starala, prohlásila, že chlapec byl v miamském domě šťastný. Tvrdí, že fotografie usmívajícího Eliána s otcem a bratrem, které médiím dodal právník Eliánova otce, byly zfalšovány. "Kdyby Elián chtěl být se svým otcem, vydali bychom mu ho," řekla Marisleysis Gonzálesová.

Juan Miguel Gonzáles ani jeho syn nevydali žádné veřejné prohlášení.

Eliánův případ je politikum
Američtí právníci upozorňují na to, že Elián se svým otcem může strávit v USA ještě pěkných pár týdnů. Odvolací soud v Atlantě má slyšení naplánováno na 11. května a ani jeho rozhodnutí nemusí být konečné.

Navíc se Elián pomalu stává předmětem volební kampaně v USA. Viceprezident Al Goree, který bude kandidátem Demokratické strany v letošních prezidentských volbách, pár hodin po zásahu kritizoval zásah na převzetí Eliána jeho příbuzným v Miami. Podle jeho přesvědčení o tom, zda má být Elián předán otci, měl rozhodnout soud pro rodinné záležitosti. "Jak jsem už řekl, myslím si, že tato věc měla být řešena prostřednictvím rodinného soudu a na základě setkání rodiny," uvedl Gore v prohlášení, které zopakovalo jeho dosavadní stanovisko.

S kritikou přispěchali i opoziční republikáni. Mluvčí Bílého domu Joe Lockhart tyto hlasy odmítl. Prohlásil, že někteří politici pokoušejí případ zneužít k politické hře a chtějí z něj politicky těžit. "Je to velké zklamání," řekl Lockhart.

Nepokoje v Miami se zklidnily
Mezitím protesty kubánských imigrantů, kteří nesouhlasí s vydáním Eliána, utichají.
Floridská policie na Floridě zatkla v Miami 284 protestujících příslušníků kubánské menšiny, kteří tvořili barikády na ulicích, převraceli popelnice, zapalovali pneumatiky. Protesty začaly krátce poté, co federální úřady násilím odvlekly Eliána z domu miamských příbuzných.

Při pouličních potyčkách utrpělo zranění několik desítek manifestantů a také čtyři policisté. Zprávy se zmiňují i o několika osobách, které byly ošetřeny v nemocnici. Pořádkové síly musely od soboty několikrát nasadit proti davu slzný plyn.

Nepokoje podnícené sobotním únosem malého Eliána zasáhly i New Jersey, kde rovněž žije početná komunita kubánských imigrantů. Těm se podařilo na několik hodin zablokovat Lincolnův tunel, kterým vede důležité dopravní spojení na New York.

Manifestovalo se i ve Washingtonu před ministerstvem spravedlnosti a před Bílým domem. Proti několika desítkám demonstrantů byly nasazeny pořádkové síly.

Na Kubě se oslavuje
Na Kubě se pak tamní komunistický vůdce Fidel Castro usmívá jako sluníčko a jeho režim organizuje manifestace za Eliánův návrat na "Ostrov svobody". "Dnešek je dnem příměří, možná jediným během 41 let konfrontace se Spojenými státy," řekl Castro. Zároveň tvrdil, že šestiletý chlapec nebude po návratu na Kubu využíván jako trofej a že nebude žádných oslav.

"Jsme velmi šťastní, velmi spokojení," řekla Eliánova babička z matčiny strany Raquel Rodríguezová k davu, který se sešel u cukrovaru Australia, kde v roce 1961 sídlil štáb kubánských revolučních jednotek, jež v Zátoce sviní odrazily Spojenými státy podporovanou ozbrojenou invazi odpůrců Castrova režimu.

Chronologický přehled kauzy Elián

22. listopadu - Elián a dalších 13 osob vyplulo na malé motorové lodi z kubánského Cárdenasu s úmyslem emigrovat do USA.
23. listopadu - Loď ztroskotala.
25. listopadu - Dva z Kubánců doplavali k břehům floridského ostrova Key Biscayne. Eliána zachránila americká pobřežní hlídka později přibližně pět kilometrů od města Fort Lauderdale. Mezi utonulými byla i Eliánova matka a otčím.
26. listopadu - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) předal Eliána prastrýci z matčiny strany Lázaru Gonzálezovi žijícímu v Miami.
28. listopadu - Otec Eliána požádal americkou vládu o návrat svého syna na Kubu, mimo jiné proto, že matce nedal povolení, aby ho s sebou odvezla.
6. prosince - Elián oslavil šesté narozeniny.
10. prosince - Miamští příbuzní požádali o politický azyl pro Eliána.

rok 2000

5. ledna - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) rozhodl o tom, že se má Elián vrátit ke svému otci na Kubu.
7. ledna - Stovky kubánských exulantů protestovaly v Miami proti rozhodnutí INS. Miamští příbuzní požádali o Eliánovo opatrovnictví.
10. ledna - Floridský rodinný soud v Miami vydal preventivní ochranné opatření, aby zabránil realizaci rozhodnutí INS o Eliánově repatriaci.
12. ledna - Americká ministryně spravedlnosti Janet Renová se vyslovila pro respektování rozhodnutí imigračního úřadu.
19. ledna - Lázaro González podal u federálního soudu v Miami žádost, kterou chtěl zabránit návratu Eliána na Kubu.
21. ledna - Eliánovy babičky přiletěly z Havany do New Yorku.
22. ledna - Babičky se setkaly s ministryní Renovou a požádaly ji o Eliánův návrat na Kubu.
24. ledna - Vůdce republikánské většiny v Senátu Trent Lott a skupina floridských zákonodárců zahájili kroky, které by měly zajistit Eliánovi udělení amerického občanství bez souhlasu jeho otce.
26. ledna - Babičky se setkaly s Eliánem na neutrální půdě v Miami.
30. ledna - Eliánovy babičky se vrátily na Kubu, kde pro ně připravily kubánské státní úřady přivítání hodné národních hrdinů.
18. února - Americký imigrační úřad odmítl žádost Eliánova otce, aby se chlapec přestěhoval k jinému miamskému příbuznému, Manuelu Gonzálezovi, jenž podporuje Eliánův návrat na Kubu.
21. března - Soud zamítl žádost miamských příbuzných, aby chlapec dostal politický azyl ve Spojených státech.
27.-29. března - Elián v třídílném televizním rozhovoru popsal potopení lodi a uvedl, že nevěří ve smrt své matky a že se nechce vrátit na Kubu. Zároveň přiznal, že se mu v Miami nelíbí.
30. března - Viceprezident USA Albert Gore se navzdory stanovisku vlády vyslovil pro to, aby měl Elián, jakož i jeho otec a celá rodina, neomezené právo na setrvání v USA.
3. dubna - Americké ministerstvo zahraničí schválilo vstupní víza do USA pro Eliánova otce a pět dalších Eliánovi blízkých osob - Gonzálezovu druhou manželku, jejich syna, Eliánova bratrance, dětského lékaře a učitele z mateřské školy.
6. dubna - Eliánův otec spolu s manželkou a půlročním synem přiletěl do Washingtonu, aby vyřídil formality ohledně předání syna.
13. dubna - Miamští příbuzní šestiletého Eliána Gonzáleze mají svého svěřence dopravit na letiště Opa-Locka Airport severozápadně od Miami, aby mohl být předán otci; americké úřady jim to oficiálně nařídily, příbuzní to už veřejně odmítli.
13. dubna - Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo s odložením vynucovací akce, při níž by měl být hoch odveden od svých pěstounů.
19. dubna - Odvolací soud v Atlantě vyhověl miamským příbuzným Eliána Gonzáleze a souhlasil s tím, aby hoch zatím zůstal v USA. Podmínil to soudním rozhodnutím o tom, zda mu bude udělen azyl.
22. dubna - Agenti federálního imigračního a přistěhovaleckého úřadu násilím odvedli Eliána z domu jeho příbuzných v Miami. Elián se setkal s otcem a jeho rodinou z druhé manželství.

Zdrcený Eliánův prastrýc Lazaro Gonzáles pláče poté, co federální agenti odvedli chlapce k otci (22. dubna 2000)

Kubánští emigranti protestují v Miami proti vydání Eliána otci (22. dubna 2000)

Elián se svým otcem, nevlastní matkou a bratrem po setkání na vojenské letecké základně poblíž Washingtonu

Elián si hraje se svým nevlastním bratrem (otec ho má z druhého manželství) po setkání na vojenské letecké základně poblíž Washingtonu (22. dubna 2000)

Kubánský vůdce Fidel Castro se usmívá na shromáždění (22. dubna 2000), na němž Kubánci oslavovali zásah amerických úřadů, které umožnily setkání Eliána s otcem

Kubánský prezident Fidel Castro hovoří s babičkou Eliána na shromáždění (22. dubna 2000), na němž Kubánci oslavovali zásah americké vlády a předání Eliána otci

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz