Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elián se setkal s otcem a hrál si s bratrem

  19:49aktualizováno  19:49
M i a m i - Kubánský chlapec Elián Gonzáles, jehož matka zahynula při emigraci do USA, byl dnes násilím odebrán příbuzným z domu v Miami. Federální agenti ho přepravili na vojenskou leteckou základnu poblíž Washingtonu, kde na něj už čekal jeho otec. Elián měl ze setkání radost a hrál si se svým půlročním bratrem.
Ministryně spravedlnosti Janet Renová prohlásila, že federální úřady udělají vše pro to, aby Elián do rozhodnutí odvolacího soudu zůstal v USA. "Dnes šlo jen o to, aby se syn mohl po pěti měsících setkat se svým otcem," dodala.
Reakce na zásah federálních agentů

"Doufám, že otec a syn spolu opět vytvoří silnou rodinu."

Prezident Bill Clinton

"Juan Miguel Gonzáles chce být se svým synem. A to se teď stane."

Ministryně spravedlnosti Janet Renová

"Proč to tomu dítěti děláte? Vždyť už vidělo umírat svou matku..."

Rybář Donato Dalrymple, který chlapce našel v listopadu na moři

"Prezident této země nejdřív zneuctil svou rodinu a teď totéž udělal s mojí."

Eliánova sestřenice Marisleysis Gonzálesová

“Kdybych byl ozbrojen, tak by se to nestalo. Ztratil jsem důvěru ve vládu."

Eliánův prastrýc Lazaro Gonzáles

Prezident Bill Clinton zásah, který byl proveden na rozkaz ministryně spravedlnosti Janet Renové, podpořil. "Myslím si, že to bylo správné. Právu bylo pomoženo," řekl na tiskové konferenci v Bílém domě. "Veškerá snaha za dobrovolné vydání chlapce ztroskotala, a proto nebyla jiná možnost než si rozhodnutí imigrační služby a federálního soudu vynutit," zdůraznil Clinton.

V Miami mezitím vypukly pouliční nepokoje. Kubánští emigranti, kteří nesouhlasí s Eliánovým předáním na Castrovu kubu, začali blokovat ulice a zapalovat pneumatiky.

Jaký byl zásah
Příslušníci federálních bezpečnostních složek USA nad ránem východoamerického času (kolem 11. hodiny pražského času) vnikli do domu příbuzných kubánského chlapce Eliána Gonzáleze v Miami a zmocnili se ho. Ozbrojení agenti vtrhli dovnitř a vynesli chlapce, naložili do auta a okamžitě odjeli.

Překvapivá operace následovala po hodinách bezvýsledných jednání mezi americkým ministerstvem spravedlnosti, právníkem Eliánova otce a Eliánovým prastrýcem, který odmítal chlapce vydat na komunistickou Kubu.

Akce překvapila dav, který táboří před domem Eliánova prastrýce v Miami na Floridě. "Nečekali jsme, že se v tuto dobu něco může stát," řekl jeden z protestujících, Juan Santorro v televizi CNN.

Na to zřejmě federální ozbrojené síly spoléhaly. Kolem páté hodiny ráno (11 hodin SELČ) přijelo asi pět dodávkových automobilů k domu, několik mužů vniklo dovnitř. Za dvě minuty byli zpátky i s Eliánem. Chlapce donesla v náručí do auta jedna z federálních agentek z přistěhovaleckého úřadu. Dodávka s Eliánem okamžitě odjela. Ostatní vozy už neměly tak snadný odjezd. Protestující dav na ně začal házet nejrůznější věci a odpadky a snažil se jim zablokovat cestu.

Ozbojenci při odchodu vypálili slzný plyn na dav, který obklopoval dům a snažil se podobnému vývoji zabránit. "Vrazi!" křičela jedna žena. "Svět se dívá!" volal jistý muž.
Někteří z asi stovky demonstrujících se marně snažili postavit se policistům, kteří měli automatické zbraně. "Byli jako zvířata," komentovala zásah přihlížející Jess Garciová. "Nastříkali plyn na bezbranné ženy i děti. Přitom jsme je nijak nenapadli ani neprovokovali," prohlásila.

Clinton akci předem podpořil, Renová agenty hájí
Ministryně spravedlnosti Janet Renová zásah bránila. Prohlásila, že miamští příbuzní nedali svým odmítavým postojem vládě jinou možnost, než zasáhnout. "Sdělila jsem stranám, že čas vypršel," řekla po celonočním vyjednávání, které zásahu předcházelo. Vysvětlila, že agenti INS měli zbraně, protože vláda získala informace, že v domě nebo u lidí kolem něj mohou být střelné zbraně.

Komisařka INS Doris Meissnerová na společné tiskové konferenci ujistila, že akce byla pečlivě připravena. "Hlavním cílem bylo, aby chlapec byl v bezpečí," řekla.

Ministryně Renová uvedla, že agentka hovořila s chlapcem španělsky a řekla mu: "Nechci ti ublížit. Víž, že jsi vystrašený. Vezmu tě teď za tvým tatínkem."

"Juan Miguel Gonzáles chce být se svým synem. A to se teď stane," dodala Renová. Otec a syn spolu už telefonicky hovořili během Eliánova letu do Washingtonu.

Bill Clinton akci podpořil. V noci před zásahem "Clinton řekl, že podpoří akci k odvezení chlapce, pokud se jednání o jeho vydání nebudou zdát úspěšná," uvedla agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Bílého domu Joea Lockharta.

Odhodlanější postup úřadů se dal předpokládat, ale razantnost akce ozbrojených 20 agentů, kterou provázelo použití slzného plynu, překvapila snad většinu pozorovatelů.
 "Bylo to šokující," uvedl komentátor CNN od domu příbuzných, u kterého se k původní stovce jejich přívrženců přidávat další lidé protestující proti zásahu. "Co se to děje?" křičel plačící Elián, když byl odnášen, tvrdila televize WSVN.

"Slíbili to udělat s citem. Co to tomu chlapci jen udělali," volal jeden z rybářů, kteří chlapce loni zachránili, Donato Dalrymple. Někteří protestující trhali americkou vlajku, jiní se
zhroutili na ulici a plakali. "Stydím se, že jsem Američanka. Agenti INS jsou zločinci," křičela mladá Martha Sanchezová, která brzy ráno bezmocně přihlížela zásahu.

Elián ztroskotal v listopadu
Elián žil u příbuzných v Miami od loňského listopadu, kdy přežil potopení lodi přeplněné kubánskými emigranty, při kterém utonula jeho matka a otčím. Úřady USA požadovaly, aby se chlapec vrátil k otci, který si pro něj přijel před více než dvěma týdny do USA. Příbuzní odmítali chlapce vydat a hledali soudní cesty, jak tomu zabránit.

 

Chronologický přehled kauzy Elián

22. listopadu - Elián a dalších 13 osob vyplulo na malé motorové lodi z kubánského Cárdenasu s úmyslem emigrovat do USA.
23. listopadu - Loď ztroskotala.
25. listopadu - Dva z Kubánců doplavali k břehům floridského ostrova Key Biscayne. Eliána zachránila americká pobřežní hlídka později přibližně pět kilometrů od města Fort Lauderdale. Mezi utonulými byla i Eliánova matka a otčím.
26. listopadu - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) předal Eliána prastrýci z matčiny strany Lázaru Gonzálezovi žijícímu v Miami.
28. listopadu - Otec Eliána požádal americkou vládu o návrat svého syna na Kubu, mimo jiné proto, že matce nedal povolení, aby ho s sebou odvezla.
6. prosince - Elián oslavil šesté narozeniny.
10. prosince - Miamští příbuzní požádali o politický azyl pro Eliána.

rok 2000

5. ledna - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) rozhodl o tom, že se má Elián vrátit ke svému otci na Kubu.
7. ledna - Stovky kubánských exulantů protestovaly v Miami proti rozhodnutí INS. Miamští příbuzní požádali o Eliánovo opatrovnictví.
10. ledna - Floridský rodinný soud v Miami vydal preventivní ochranné opatření, aby zabránil realizaci rozhodnutí INS o Eliánově repatriaci.
12. ledna - Americká ministryně spravedlnosti Janet Renová se vyslovila pro respektování rozhodnutí imigračního úřadu.
19. ledna - Lázaro González podal u federálního soudu v Miami žádost, kterou chtěl zabránit návratu Eliána na Kubu.
21. ledna - Eliánovy babičky přiletěly z Havany do New Yorku.
22. ledna - Babičky se setkaly s ministryní Renovou a požádaly ji o Eliánův návrat na Kubu.
24. ledna - Vůdce republikánské většiny v Senátu Trent Lott a skupina floridských zákonodárců zahájili kroky, které by měly zajistit Eliánovi udělení amerického občanství bez souhlasu jeho otce.
26. ledna - Babičky se setkaly s Eliánem na neutrální půdě v Miami.
30. ledna - Eliánovy babičky se vrátily na Kubu, kde pro ně připravily kubánské státní úřady přivítání hodné národních hrdinů.
18. února - Americký imigrační úřad odmítl žádost Eliánova otce, aby se chlapec přestěhoval k jinému miamskému příbuznému, Manuelu Gonzálezovi, jenž podporuje Eliánův návrat na Kubu.
21. března - Soud zamítl žádost miamských příbuzných, aby chlapec dostal politický azyl ve Spojených státech.
27.-29. března - Elián v třídílném televizním rozhovoru popsal potopení lodi a uvedl, že nevěří ve smrt své matky a že se nechce vrátit na Kubu. Zároveň přiznal, že se mu v Miami nelíbí.
30. března - Viceprezident USA Albert Gore se navzdory stanovisku vlády vyslovil pro to, aby měl Elián, jakož i jeho otec a celá rodina, neomezené právo na setrvání v USA.
3. dubna - Americké ministerstvo zahraničí schválilo vstupní víza do USA pro Eliánova otce a pět dalších Eliánovi blízkých osob - Gonzálezovu druhou manželku, jejich syna, Eliánova bratrance, dětského lékaře a učitele z mateřské školy.
6. dubna - Eliánův otec spolu s manželkou a půlročním synem přiletěl do Washingtonu, aby vyřídil formality ohledně předání syna.
13. dubna - Miamští příbuzní šestiletého Eliána Gonzáleze mají svého svěřence dopravit na letiště Opa-Locka Airport severozápadně od Miami, aby mohl být předán otci; americké úřady jim to oficiálně nařídily, příbuzní to už veřejně odmítli.
13. dubna - Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo s odložením vynucovací akce, při níž by měl být hoch odveden od svých pěstounů.
19. dubna - Odvolací soud v Atlantě vyhověl miamským příbuzným Eliána Gonzáleze a souhlasil s tím, aby hoch zatím zůstal v USA. Podmínil to soudním rozhodnutím o tom, zda mu bude udělen azyl.
22. dubna - Agenti federálního imigračního a přistěhovaleckého úřadu násilím odvedli Eliána z domu jeho příbuzných v Miami. Elián se setkal s otcem a jeho rodinou z druhé manželství.

Zdrcení příbuzní kubánského chlapce Eliána, kterého v noci na sobotu (22. 4. 2000) z jejich domu unesli příslušníci federálních ozbrojených sil

Příslušníci federálních ozbrojených sil násilím odnášejí kubánského chlapce Eliána z domu jeho příbuzných v Miami na Floridě (22. dubna 2000)

Kubánského chlapce Eliána odnáší federální agentka z domu jeho příbuzných. Elián podle očitých svědků španělsky křičel "Pomoc! Neodnášejte mě pryč!" (22. dubna 2000)

Elián v náručí rybáře Donato Dalrymplea, který chlapce našel na moři, v komoře domu Eliánova prastrýce, právě ve chvíli, kdy ho objevil příslušník bezpečnostních sil (22. dubna 2000)

Elián Gonzales pláče, když ho agenti federálního imigračního a přistěhovaleckého úřadu násilím odnášejí z domu jeho prastrýce (22. dubna 2000)

Agenti federálního imigračního a přistěhovaleckého úřadu vnikají do domu příbuzných Elána Gonzálese v Miami (22. dubna 2000)

Zdrcený Eliánův prastrýc Lazaro Gonzáles pláče poté, co federální agenti odvedli chlapce k otci (22. dubna 2000)

Kubánští emigranti protestují v Miami proti vydání Eliána otci (22. dubna 2000)

Elián se svým otcem, nevlastní matkou a bratrem po setkání na vojenské letecké základně poblíž Washingtonu

Elián si hraje se svým nevlastním bratrem (otec ho má z druhého manželství) po setkání na vojenské letecké základně poblíž Washingtonu (22. dubna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Rodina zdědila milion mincí německé marky. Spočítat je trvalo půl roku

(Ilustrační snímek)

Řidič nákladního automobilu odkázal své rodině německé marky v hodnotě asi 8 000 eur (200 tisíc korun). Hotovost ale...

TÝDEN OBRAZEM: Zapálené rohožky, Putin v letadle a husy sněžné

Týden obrazem

Putin se koukl do Sýrie, ve Španělsku vzplály na oslavu pochodně. A v Bogotě zastavil speciální vlak osvětlený...

Severokorejky na prodej. Číňané si kupují nevěsty z Kimovy říše bídy

Od katastrofálního hladomoru, který v polovině 90. let postihl KLDR, byly do...

Čínští vesničané jim říkají slepice. Přijedou z KLDR, porodí dítě a utečou. Takový je příběh tisíců severokorejských...Najdete na iDNES.cz