Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elián prozatím zůstává v Americe

  21:37aktualizováno  21:37
- Odvolací soud v Atlantě ve středu vyhověl miamským příbuzným Eliána Gonzáleze a souhlasil s tím, aby hoch zatím zůstal v USA. Podmínil to soudním rozhodnutím o tom, zda mu bude udělen azyl. Rozhodnutí však neříká, zda Elián má nadále zůstat v opatrovnictví svého prastrýce Lázara Gonzáleze, nebo má být předán do péče otce Juana Miguela Gonzáleze, který si přiletěl chlapce vyzvednout téměř před dvěma týdny.

Miamská kubánské exilová komunita oslavuje verdikt atlantského odvolacího soudu jako vítězství, protože se obávala, že otec chlapce po převzetí okamžitě odveze na Kubu. Kubánští aktivisté se snaží získat čas, aby Eliánova otce přesvědčili, že chlapec se bude mít lépe ve Spojených státech.

Americký imigrační úřad zbavil Eliánova prastrýce opatrovnictví, ale ani po vypršení lhůty nijak nezasáhl, aby mu ho odebral. Zdrženlivost úřadů je diktována snahou nevyhrotit případ až na hranici střetnutí policejních sil a přívrženců prastrýce, kteří obklopili jeho dům.   

Eliánův otec odmítl dva miliony dolarů
Miamští příbuzní malého kubánského trosečníka Eliána nabídli jeho otci za to, že zůstane se synem v USA, dům, auto, zaměstnání a k tomu ještě údajně dva miliony dolarů. Juan Miguel González je však odmítl. Oznámila to agentura AP s odvoláním na bývalého arizonského senátora Dennise DeConciniho, který s Eliánovým otcem hovořil ve čtvrtek v noci.

"Mám jen jediný cíl, získat svého syna," citoval DeConcini jeho slova novinářům. "Nevzdám se ho za žádnou cenu."

Juan Miguel González údajně pověděl o nabídce svých příbuzných senátorovi na jeho přímý dotaz, zda neobdržel nějakou pobídku, aby raději zůstal v USA než se vrátil s Eliánem na Kubu.

Peníze, dům, zaměstnání a auto mu prý nabídl chlapcův prastrýc Lázaro González, který má Eliána zatím ještě v opatrování; otec ale vyjádřil domněnku, že peníze pocházejí z jiných zdrojů, nikoli od Lázara, řekl DeConcini.

Úřady si Eliána vezmou násilím
Proti floridským příbuzným kubánského chlapce Eliána Gonzáleze, kteří nadále nehodlají respektovat výzvy, aby vydali hocha jeho otci, jsou americké úřady rozhodnuty zasáhnout.

Vyplývá to z dnešního prohlášení vysoké představitelky imigračního úřadu USA Doris
Meissnerové pro televizní stanici NBC.

Dosavadního vrcholu dosáhl mnohaměsíční spor o chlapce ve čtvrtek ve 20:00 našeho času, když bezvýsledně vypršelo ultimátum ministryně spravedlnosti USA Janet Renové nařizující předání dítěte do péče otce.

Elián nesmí z USA do půlnoci pátku 14. dubna
Přes všechna očekávání se ve čtvrtek 13. dubna šestiletý kubánský chlapec Elián nevrátil ke svému otci ani neodcestoval do vlasti. Americký federální odvolací soud totiž nařídil ponechat Eliána nejméně další den (tedy do půlnoci pátku 14. dubna) ve Spojených státech.

Ministerstvo spravedlnosti USA souhlasilo s malým odložením vynucovací akce, při níž by měl být hoch odveden z miamského domu, kde bydlí u svých exilových příbuzných.

Americká pobřežní stráž vytáhla malého Eliána loni v listopadu z moře po ztroskotání člunu, v němž do USA utíkala jeho matka. Ta ale zahynula a od té doby svádějí o chlapce právní bitvu jeho miamští příbuzní a Eliánův otec.

Chronologický přehled kauzy Elián

22. listopadu - Elián a dalších 13 osob vyplulo na malé motorové lodi z kubánského Cárdenasu s úmyslem emigrovat do USA.
23. listopadu - Loď ztroskotala.
25. listopadu - Dva z Kubánců doplavali k břehům floridského ostrova Key Biscayne. Eliána zachránila americká pobřežní hlídka později přibližně pět kilometrů od města Fort Lauderdale. Mezi utonulými byla i Eliánova matka a otčím.
26. listopadu - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) předal Eliána prastrýci z matčiny strany Lázaru Gonzálezovi žijícímu v Miami.
28. listopadu - Otec Eliána požádal americkou vládu o návrat svého syna na Kubu, mimo jiné proto, že matce nedal povolení, aby ho s sebou odvezla.
6. prosince - Elián oslavil šesté narozeniny.
10. prosince - Miamští příbuzní požádali o politický azyl pro Eliána.

rok 2000

5. ledna - Americký imigrační a naturalizační úřad (INS) rozhodl o tom, že se má Elián vrátit ke svému otci na Kubu.
7. ledna - Stovky kubánských exulantů protestovaly v Miami proti rozhodnutí INS. Miamští příbuzní požádali o Eliánovo opatrovnictví.
10. ledna - Floridský rodinný soud v Miami vydal preventivní ochranné opatření, aby zabránil realizaci rozhodnutí INS o Eliánově repatriaci.
12. ledna - Americká ministryně spravedlnosti Janet Renová se vyslovila pro respektování rozhodnutí imigračního úřadu.
19. ledna - Lázaro González podal u federálního soudu v Miami žádost, kterou chtěl zabránit návratu Eliána na Kubu.
21. ledna - Eliánovy babičky přiletěly z Havany do New Yorku.
22. ledna - Babičky se setkaly s ministryní Renovou a požádaly ji o Eliánův návrat na Kubu.
24. ledna - Vůdce republikánské většiny v Senátu Trent Lott a skupina floridských zákonodárců zahájili kroky, které by měly zajistit Eliánovi udělení amerického občanství bez souhlasu jeho otce.
26. ledna - Babičky se setkaly s Eliánem na neutrální půdě v Miami.
30. ledna - Eliánovy babičky se vrátily na Kubu, kde pro ně připravily kubánské státní úřady přivítání hodné národních hrdinů.
18. února - Americký imigrační úřad odmítl žádost Eliánova otce, aby se chlapec přestěhoval k jinému miamskému příbuznému, Manuelu Gonzálezovi, jenž podporuje Eliánův návrat na Kubu.
21. března - Soud zamítl žádost miamských příbuzných, aby chlapec dostal politický azyl ve Spojených státech.
27.-29. března - Elián v třídílném televizním rozhovoru popsal potopení lodi a uvedl, že nevěří ve smrt své matky a že se nechce vrátit na Kubu. Zároveň přiznal, že se mu v Miami nelíbí.
30. března - Viceprezident USA Albert Gore se navzdory stanovisku vlády vyslovil pro to, aby měl Elián, jakož i jeho otec a celá rodina, neomezené právo na setrvání v USA.
3. dubna - Americké ministerstvo zahraničí schválilo vstupní víza do USA pro Eliánova otce a pět dalších Eliánovi blízkých osob - Gonzálezovu druhou manželku, jejich syna, Eliánova bratrance, dětského lékaře a učitele z mateřské školy.
6. dubna - Eliánův otec spolu s manželkou a půlročním synem přiletěl do Washingtonu, aby vyřídil formality ohledně předání syna.
13. dubna - Miamští příbuzní šestiletého Eliána Gonzáleze mají svého svěřence dopravit na letiště Opa-Locka Airport severozápadně od Miami, aby mohl být předán otci; americké úřady jim to oficiálně nařídily, příbuzní to už veřejně odmítli.
13. dubna - Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo s odložením vynucovací akce, při níž by měl být hoch odveden od svých pěstounů.

Rodina Eliánova otce vystupuje na Dullesově letišti u Washingtonu, 6. dubna 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz