Papírové spisy pro vydání elektronického platebního rozkazu končí (ilustrační snímek)

Papírové spisy pro vydání elektronického platebního rozkazu končí (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Papírové spisy u soudů končí. Elektronické jsou rychlejší i levnější

  • 25
Soudní spisy v papírové podobě končí. Jejich vedení už brzy bude, alespoň tedy v případě platebních rozkazů, čistě elektronické. Pro soudy to bude znamenat zrychlení práce a snížení nákladů, pro občany zjednodušení v přístupu ke spisu a zvýšení komfortu.

Pilotní projekt čistě elektronického spisu pro agendu elektronického platebního rozkazu testovalo od začátku roku pět vybraných soudů. Mezi nimi byl i ostravský okresní soud, který je největším okresním soudem v České republice. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se nový systém osvědčil. "V druhé polovině tohoto roku by se měla novinka rozšířit i na ostatní soudy v republice," řekl ministr.

Elektronický platební rozkaz

Elektronický platební rozkaz je, podobně jako klasický platební rozkaz, způsob, jak vymáhat pohledávku. Výše nároku nesmí být vyšší než 1 milion korun. Elektronický platební rozkaz navíc není možné doručovat do zahraničí

Pro žalující stranu je to levnější varianta, poplatky jsou oproti běžnému návrhu na platební rozkaz poloviční, tj 2% ze žalované částky, nejméně však 300 Kč. Podání elektronického platebního rozkazu probíhá formou elektronického formuláře, který musí být podepsán elektronickým podpisem.

Co ale elektronické vedení spisu znamená v praxi? Občané nebo firmy vymáhající pohledávku pošlou soudu žádost prostřednictvím elektronického formuláře. Systém automaticky zkontroluje potřebné náležitosti a případně žalující vyzve k jejich doplnění. Soudním úředníkům tak odpadne velké množství úkonů, které doposud museli dělat. Celé řízení se tak výrazně zrychlí. Rozhodnutí soudu navíc bude dostupné k nahlédnutí prakticky ihned.

Během necelých čtyř měsíců vybrané soudy zpracovaly celkem 5600 podání. Dvaašedesát procent z nich proběhlo zcela automaticky. Ze zmíněného počtu už bylo vyřízeno skoro čtyři tisíce věcí. V březnu dokonce pět soudů vyřídilo více věcí, než jim lidé poslali.

Kromě zrychlení práce si navíc ministerstvo, které se potýká s nedostatkem financí, od projektu slibuje i snížení nákladů. Doručování rozhodnutí bude probíhat buď do datových stránek, nebo formou hybridní pošty. Rozhodnutí pak bude vytištěno a rozesláno Českou poštou. "V průběhu celého rozhodování navíc nebude vytisknut ani jeden papír. Naším hlavním cílem ale v tomto případě nebylo šetření, nýbrž zvýšení efektivity práce soudů" podotkl Pospíšil.

Ministerstvo spravedlnosti vyšlo vytvoření systému na několik desítek milionů korun. Podle Pospíšilova náměstka Františka Korbela jde ale o řešení použitelné i pro ostatní agendy, nejen pro elektronický platební rozkaz. Je navíc v porovnání s listinnými spisy mnohem bezpečnější.

Elektronické vedení spisu testovaly kromě ostravského soudu ještě Krajský soude v Plzni, okresní soudy v Jablonci nad Nisou a Hradci Králové a Obvodní soudu pro Prahu 9. Jeho soudce Alexandr Rudý si elektronický spis pochvaluje. "Je zcela funkční a co do pracnosti se s ním klasický spis nemůže rovnat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video