Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elektronické občanské průkazy se zřejmě budou vydávat až od roku 2012

  16:50aktualizováno  16:50
Elektronické občanské průkazy pravděpodobně lidé začnou dostávat až od ledna 2012, nikoliv už od letošního července. Odklad schválil Senát kvůli zpoždění, se kterým by měly začít plně fungovat čtyři základní informační registry veřejné správy. Moderní průkazy mají přinést vyšší pohodlí třeba při stěhování a nutné změně údajů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Poslaneckou novelu, kterou odsouhlasila i vláda, nyní dostane k podpisu prezident.

Elektronické občanské průkazy mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady.

O čem dnes ještě jednal Senát

ČSSD se nepodařilo urychlit zvyšování mateřské v Senátu

Předkladatelé novely chtějí odkladem předejít riziku, že základní registry nebudou ještě naplněny příslušnými údaji. Registr obyvatel, firem a úřadů nebo nemovitostí má být spuštěn teprve v testovacím provozu od letošního července, tedy k datu, kdy se mělo původně začít už s vydáváním elektronických občanských průkazů.

Průkazy v EU

Elektronické identifikační karty už v rámci EU fungují například v Belgii, Estonsku a ve Švédsku, od letošního listopadu by měly být v Německu.

Tyto průkazy by ale v takovém případě nemusely plně fungovat a lidé by mohli mít na úřadech při vyřizování svých záležitostí potíže. Systém registrů v pilotním provozu "nebude moci zaručit plné využití elektronické identifikace prostřednictvím bezpečnostního osobního kódu a neomezený přístup k údajům vedených v informačních systémech, nezbytných k vyřízení potřebného úkonu", zdůvodnili svůj návrh poslanci. (o přijetí odkladu poslanci čtěte zde)

Plně mají registry fungovat od července 2012, tedy o rok později oproti dosavadnímu plánu.

Registry mají nahradit dosavadní systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Údaje uvedené v registrech budou úředníci automaticky považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich platnost a správnost jinde.

Občanům by tak například při stěhování na novou adresu odpadla povinnost hlásit změnu bydliště u několika státních institucí. Nově by změnu oznámili pouze jednou a ostatní úřady by si pak tuto informaci v příslušném registru samy vyhledaly. (o systému registrů čtěte zde)

O současnou občanku se bude žádat do prosince 2011

Senátem schválená norma současně prodlužuje lhůty, v nichž budou moci lidé požádat ještě o současný občanský průkaz. O standardní průkaz se strojově čitelnými údaji by mohli požádat nejpozději 14. prosince příštího roku, podle nynějšího zákona je to ale možné jen do letošního 14. června.

Novela má také v návaznosti na evropské předpisy svěřit ministerstvu vnitra správu důvěryhodných certifikačních služeb v souvislosti s vydáváním elektronických podpisů.

Autoři: ,


Témata: Bydliště, ČSSD, Podpis

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz