Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárna v Roztokách straší místní. Bojí se o vodu v Berounce

  16:02aktualizováno  16:02
V Roztokách u Rakovníka má být spuštěna opravená vodní elektrárna z roku 1912. Podle odpůrců ale z řeky odebere hodně vody a poškodí ekosystém v okolí stavby. Navíc z ní nebudou mít kvůli úbytku vody radost ani vodáci. Úřady se ale brání, snaha zastavit projekt je podle nich neopodstatněná.

Letecký pohled na Roztoky u Rakovníka | foto: Wikipedia

Proti elektrárně se konala i demonstrace. V Roztokách se sešly desítky lidí a hlavním tématem byl právě osud vodní elektrárny bývalého podniku Permon a její znovuuvedení do provozu.

Lidé v sále jediného roztockého hotelu se snažili najít řešení už proto, že vodní elektrárna tu byla podle jejich slov už koncem 19. století. Účastníkům debaty vadil hlavně nedostatek vody v Berounce, část vody z řeky by totiž poháněla elektrárenské turbíny.

Vodní elektrárna

Vznikla v roce 1912, náhon původně roztáčel vodní kolo, které uvádělo do provozu stroje dřívější textilky. Úsek sporného náhonu měří přibližně dva kilometry a vede od jezu v Roztokách za tamní nádraží, kde se napojuje zpět na řeku.

Obec proti elektrárně není, současné řešení ale obyvatelům nevyhovuje. Elektrárna používá asi dvoukilometrový náhon, který vede podél Berounky. Ten bude vodu z řeky odebírat.

"Nebude dost vody pro vodáky, problémy by mohli mít rybáři a hrozí nedostatek vody v okolních studních," připomněl starosta Roztok Vladimír Melč. Podle něj v Roztokách, ale i v dalších částech regionu berou místní vodu ze studní, do kterých prosakuje voda právě z Berounky.

"Tok řek je s podzemní vodou spojený, méně vody v řece může snížit množství vody v podzemních zdrojích. Jak je to konkrétně v Roztokách, ale neřeknu," uvedl Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Projekt monitorují i zástupci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko, do níž Roztoky patří. Ti proti výstavbě nejsou, ale zaujali opatrný postoj. "Máme zkušenosti už s několika vodními elektrárnami v okolí. Většinou negativní. Ale učíme se," uvedl vedoucí CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.

Zkušební provoz "pojede" dva roky

Ochranáři vydali doporučení, jak by měla elektrárna s vodou z řeky hospodařit. "První dva roky bude zkušební provoz. Průtok bude stále monitorován," uvedl Hůla.

Hlavní slovo bude mít při povolování projektu rakovnická radnice. Ta vydala povolení už v roce 2000, platí na dva roky od uvedení do provozu. "Vydali ho naši předchůdci, nejlepší varianta by byla, kdyby majitel elektrárny Josef Fryauf požádal o povolení nové," uvedla Miroslava Kučerová, vedoucí odboru vodního hospodářství na městském úřadě v Rakovníku.

Toto řešení podporuje i starosta, majiteli se ale příliš nezamlouvá. "Nejdřív se musím s obcí domluvit na nějakých pravidlech, pak se budu bavit o tom, zda požádám o nové povolení. Do té doby budu využívat to stávající," uvedl Fryauf.

K projektu se musí vyjádřit několik účastníků, správci toku i povodí, orgány ochrany přírody nebo úřad Středočeského kraje. V případě kladných stanovisek všech účastníků řízení není prý důvod povolení nevydat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz