Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ekologové věnovali den vody Spolaně

  13:30aktualizováno  13:30
Pěší zóna na pražském Václavském náměstí se změnila v naučnou stezku. Aktivisté z ekologického sdružení Arnika tu kolemjdoucím připomínali škody, které způsobily v srpnových povodních toxické látky uniklé do Labe z neratovické Spolany. Akce se koná v den, který OSN vyhlásila Světovým dnem vody.

Zároveň skupina asi deseti aktivistů vyšla v deset hodin od Úřadu vlády na pochod za čistou vodu přes Mánesův most, Staroměstské náměstí na pěší zónu Na příkopě. Nesli žlutý transparent s nápisem Toxické odpady NE do vody.

Ekologičtí aktivisté sbírali během happeningu i podpisy pod petici Stop nebezpečí ze Spolany, v níž požadují takové zabezpečení chemičky, aby továrna přestala být hrozbou pro lidi v okolí i pro životní prostředí.

"Během dnešní akce připojilo svůj podpis pod petici 160 lidí. Celkově ji podepsalo už přes dvanáct set občanů," komentovala výsledky akce výkonná ředitelka Arniky Lenka Mašková.

Naučná stezka sestávala z pěti panelů s údaji například o množství uniklých toxických látek nebo o starých ekologických zátěžích ve Spolaně.

Text dopňovaly fotografie zachycující například stromky zničené chlórem, který při povodních unikl ze Spolany.

"V souvislosti se Světovým dnem vody jsme chtěli připomenout, že toxické látky nepatří do vody a Spolana bohužel stále hrozí znečištěním vod vysoce nebezpečnými sloučeninami, jako jsou dioxiny či PCB," sdělil vedoucí kampaně Jindřich Petrlík.

Aktivisté také hodlají poslat dopis vedení chemičky, předsedovi vlády a ministru životního prostředí, v němž žádají zveřejnění dosavadních výsledků vědeckých průzkumů. Znovu také požádají o důkladný průzkum areálu podniku na přítomnost toxických látek.

"Chceme upozornit vládu, že by se Spolanou měla ještě zabývat. Je tam stále řada zdrojů toxických látek, mnohé z nich nebyly ještě ani odhaleny," řekl ČTK Petrlík.

Dodal, že látky jako dioxiny či polychlorované bifenyly z přírody hned tak nezmizí, ale zůstanou ve vodě a v tělech živočichů po dlouhá léta a přes potravní řetězec se dostávají k člověku.

Členové sdružení už v pátek ve Spolaně topili Sporanu - symbol toxického znečištění řeky a okolní přírody. Happeningy se chystají i na Ostravsku a v Děčíně. 

Problematice ochrany vod je podle aktivistů ve světě věnována velká pozornost. Svědčí o tom například i to, že celý rok 2003 byl vyhlášen Mezinárodním rokem sladkých vod.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz