Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ekologové se odvolali proti vedení dálnice D8 chráněnou oblastí

  13:09aktualizováno  13:09
Členové ekologického sdružení Děti Země se odvolali proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí, kterým byla udělena výjimka pro průchod dálnice D 8 chráněnou krajinnou oblastí České středohoří. Podle ekologů ministerstvo porušilo zákon, když udělilo výjimku bez vysvětlení. Ministerstvo připravuje podle své mluvčí stanovisko k odvolání ekologů.
Glosu Martina Komárka k tématu čtěte ZDE

"Na textu s 23 body pracovali externí odborníci a právníci Dětí Země, další odvolání poslali ústečtí Přátelé přírody a obec Řehlovice," informoval člen Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle Dětí Země úřad ministra Miloše Kužvarta porušil zákon o
ochraně přírody a krajiny, protože výjimku povolil bez vysvětlení, proč veřejný zájem na vedení dálnice po této trase výrazně převyšuje veřejný zájmem přísné ochrany přírody. Výjimku ze zákona lze totiž udělit pouze v tomto případě.

"Úřad přestoupil také správní řád, protože ignoroval připomínky a návrhy Dětí Země k vedení dálnice do Německa například dlouhými tunely pod nejcennější částí ChKO," uvedl Patrik.

O odvolání rozhodne ministr Kužvart v takzvaném rozkladovém řízení.

Ministerstvo: Stavba nesmí omezovat přirozené cesty živočichů
Ministerstvo životního prostředí souhlasilo se stavbou dálnice, která spojí Prahu a Drážďany přes chráněnou krajinnou oblast, na konci července.

Úřad sice nejprve odmítal vydat výjimku ze zákona, bez níž se v chráněných územích nesmí vybetonovat ani metr čtvereční, teď si však jen stanovil třicet podmínek, které mají přírodu ochránit. Stavba například nesmí omezit přirozené cesty živočichů.

"Budou-li podmínky splněny, negativní dopady na chráněnou oblast budou minimalizovány," řekl náměstek ministra Josef Běle.

Investor stavby, státní Ředitelství silnic a dálnic, oznámil, že podmínky dodrží. "Jsou sice těžké, ale splníme je," řekl ředitel Jaroslav Čipera. Dodal, že pokud půjde vše hladce, řidiči by po dálnici mohli jet už v roce 2005.

Dálnice spojující Prahu přes Ústí nad Labem s Drážďany je na české straně o délce 92 kilometrů rozestavěna asi ze 60 procent. Vedle úseku přes Středohoří zbývá postavit dvacetikilometrový úsek z Trmic na státní hranici s Německem. Projekt zatím stál kolem sedmi  miliard korun.

Ekologové se chytají za hlavu, starostové se radují
Zahájení stavby šestnáctikilometrového úseku dálnice přes středohoří mohou ještě výrazně oddálit ekologické organizace, podle nichž není ochrana přírody zajištěna dostatečně. Miroslav Patrik z Dětí Země uvedl, že jeho hnutí je připraveno jít s kauzou dálnice až k soudu.

"Patrně se proti rozhodnutí ministerstva odvoláme," řekl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, které je účastníkem řízení o stavbě dálnice.

Patrik dodal, že jeho organizace sice ještě nedávno požadovala, aby dálnice vedla buď mimo chráněné území, anebo by ho překonala dlouhým tunelem, ale nedávno ze svých nároků slevila. "Žádali jsme, aby aspoň polovina z šestnáctikilometrového úseku přes České středohoří vedla tunelem," řekl Patrik.

Velmi spokojeni byli včera představitelé některých severočeských měst. Radnice si od dálnice slibují hlavně oživení regionu.

"Je to mimořádně příznivá zpráva pro celý region. Dálnice přinese prosperitu a velké množství pracovních míst. My jsme spokojeni," komentoval rozhodnutí ministra Kužvarta mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.

Stejně nadšen byl i tajemník radnice v Trmicích a to i přesto, že dálnice již nyní dělí město na dvě části. "To je výborné. Pro nás to bude znamenat jednoznačné oživení," uvedl Reichel.

Zatímco Kužvartův úřad se v předběžných jednáních spokojil s variantou dvou kratších tunelů, Děti Země navrhují  překonat chráněnou oblast jedním delším tunelem, nebo se jí úplně vyhnout.

Proti rozhodnutí úřadu se mohou účastníci řízení odvolat do 15 dnů od jeho obdržení. Konečné stanovisko potom na základě posouzení  rozkladové komise vynese ministr.

Dálnice D8 - ilustrační snímek.

Auta projíždějí Českým středohořím, kudy má v budoucnu vést dálnice D8 z Prahy do Drážďan.

Pohled na Ústí nad Labem

Nákres dálnice D8 u Českého středohoří z února 1999

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Ministry ujistil, že pokud nynější menšinová vláda nezíská důvěru,...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz