Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ekologové protestují proti spalovně

  19:17aktualizováno  19:17
Opatovice nad Labem - Přestože plány na výstavbu spalovny v areálu elektrárny v Opatovicích nad Labem ještě nejsou hotovy, ekologové již nyní proti její výstavbě protestují. Podle nich spalovny přináší plýtvání surovinami, způsobují klimatické změny a ovzduší i půdu zamořují rakovinotvornými látkami.

Spalovna by měla vzniknout do roku 2010 v areálu elektrárny a měla by zpracovávat komunální odpad z Pardubického i Královéhradeckého kraje.„Odpady jsou surovinou, která se při recyklaci nebo kompostování může dále využívat. Spalovna ji však přemění na teplo a pro další výrobu se budou muset vytěžit nové materiály,“ řekl Ondřej Zeman z pardubického Ekocentra Paleta.

Za velké nebezpečí pro obyvatele, kteří žijí v blízkosti spaloven, považují ekologové i to, že tato zařízení vypouštějí dioxiny. „Tyto látky způsobují rakovinu a jejich denní limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací je v České republice již nyní dvakrát překročen,“ řekl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Petr Málek z opatovické elektrárny ovšem upozorňuje, že výzkum vlivu těchto látek na člověka ještě není ukončen. „Navíc jen u jedné z dioxinových látek zkoumají odborníci, zda by mohla způsobit rakovinu,“ řekl Málek. Představitelé Pardubického kraje nyní nechali vypracovat studii proveditelnosti.

„Ta by měla zvážit všechna rizika provozu spalovny, nejen zdravotní,“ uvedl radní Pardubického kraje Petr Šilar. Aktivisté z Hnutí Duha požadují, aby součástí projektu byla i studie, jak jsou obyvatelé okolních vesnic zatíženi škodlivými látkami již nyní a zda jsou tedy Opatovice vhodnou lokalitou.

Pálení odpadu může podle mínění ekologů bránit ve zlepšování třídění odpadů a jejich recyklaci. Dosud totiž chybí koncepce odpadového hospodářství pro Pardubický a Královehradecký kraj.

„Krajští úředníci ihned přijali za svůj nápad postavit spalovnu místo toho, aby vytvářeli podmínky pro ekologické chování, recyklaci nebo motivovali obyvatele k třídění odpadů,“ uvedl Kropáček.

Jako příklad uvádí města Rýmařov a Uherské Hradiště, kde radní snížili poplatky těm obyvatelům, kteří třídí odpad nebo ho sami kompostují. „Spalovna navíc ovlivní odpadové hospodářství v kraji na dlouhou dobu, protože je to investice, která si na sebe bude muset vydělat,“ doplnil Kropáček.

Radní Šilar namítá, že spalovna je jen jednou z variant odpadového hospodářství kraje. „Pochopitelně, že vznikající koncepce počítá i s alternativními druhy využití odpadů,“ řekl Šilar. Navíc obcím, které budou služeb spalovny využívat, se podle něj jejich odpady vrátí ve formě tepla, které bude spalovna dodávat do teplovodů opatovické elektrárny. „Obce budou i akcionáři spalovny, takže budou moci ovlivňovat cenu, za kterou budeme teplo dodávat,“ uvedl ředitel opatovické elektrárny František Hejčl.

Podle předběžných odhadů bude stavba spalovny stát dvě miliardy korun. Na jejím financování se má podle plánu elektrárny i obou krajů podílet Evropské unie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz