Vlastimil Aubrecht získal letos poprvé antiocenění Ropák 2005.

Vlastimil Aubrecht získal letos poprvé antiocenění Ropák 2005. | foto: Archiv Vlastimila Aubrechta

Ekologové dali Ropáka poslanci, perlu Klausovi

  • 109
Ekologové udělili anticenu Ropák roku 2005 poslanci ČSSD a vládnímu zmocněnci pro severozápadní Čechy Vlastimilu Aubrechtovi. Vyslovil se pro těžbu uhlí na Mostecku. Za nejhorší ekologický výrok loňska pořadatelé zvolili Klausovu kritiku občanské společnosti.

Hlavní cenu Ropák roku 2005 získal Vlastimil Aubrecht mimo jiné za zpochybňování ekologických limitů chránících obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku před další povrchovou těžbou uhlí.

"Čekal jsem na Ropáka tři roky, konečně jsem se dočkal. Pro mě je to ocenění za přínos k rozvoji regionu. Objevit se v takové elitní společnosti považuji za velkou čest," řekl Vlastimil Aubrecht. 

"Domnívám se, že jsem pro zlepšení životního prostředí a rozvoj regionu udělal mnohem víc, než ti, kteří toto ocenění udělují," dodal.

Zmocněnec vlády se v té souvislosti také pozastavil nad tím, že různé ekologické iniciativy neorganizují v severozápadních žádné akce, které by zlepšovaly životní prostředí.

Druhé místo v anketě Ropák obsadil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban například za podporu těžby uranu v Dolní Rožínce na Žďársku či odmítání rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy.

Na třetím místě skončil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Tomu ekologové vyčítají například ignorování ekologických rizik plynoucích z pěstování geneticky upravené kukuřice na jihu Moravy.

Nejhorší ekologický výrok patří Klausovi
Zelenou perlou 2005 za nejhorší ekologický výrok loňska ekologové ohodnotili prezidenta Václava Klause. Prezident získal perlu za svůj výrok v článku Nešťastný debakl zeleného osamělce, který vyšel v deníku Právo loni v polovině června.

"Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat!!!", zní výrok, který podráždil ekologické aktivisty.

Druhé místo v anketě Zelená perla získal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl s výrokem: "Česká republika udělala chybu, když investovala do životního prostředí, protože z toho v podstatě nic nemá."

Třetí "perlu" udělili ekologové myslivci Vladimíru Jindrovi za jeho radu publikovanou v Respektu a týkající se rysů ostrovidů: "Střílet, střílet, střílet. Nic jiného se s ním nedá dělat. Je to jako s kůrovcem, je třeba včas zasáhnout a zničit ho."

Za 14 ročníků Ropáka padla jedna žaloba
Ropák byl letos udělen počtrnácté a bylo na něj navrženo 37 kandidátů. Zelená perla se rozdávala pojedenácté, o cenu "soutěžilo" 56 výroků. Vítěze vybrala porota tvořená více než stovkou osobností. Cílem anket je zlepšit ochranu přírody.

Za dosavadní historii obou akcí podal pouze jediný "oceněný" žalobu na ekology. Je jím bývalý šéf Unipetrolu Pavel Švarc. Ropáka dostal za rok 2002. Udělen mu byl za to, že se údajně osobně angažoval v přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany Neratovice bez výběrového řízení. Švarc žádá po ekolozích omluvu. Soudní spor ještě neskončil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video