Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ejpovicemi se prohnala voda z dálnice

  11:24aktualizováno  11:24
Ejpovice - Dvě přívalové vlny způsobené průtrží mračen zaplavily v sobotu okolo šesté hodiny večer kemp, chatovou kolonii a sklepy v Ejpovicích na Rokycansku. Z chat bylo nutné evakuovat čtyři lidi. Déšť podle svědků trval ani ne půl hodiny, ale nad obec se svažuje dálnice D5 a její čtyřproudý přivaděč od Plzně, a tyto komunikace do místního potoka přivádějí obrovská kvanta vody.

"Extrémní množství vody, které spadlo, nestačila zadržet retenční nádrž, která je nad obcí právě pro takové situace. Vodu navíc nebraly ani mělké příkopy silnice, která do Ejpovic od dálnice vede, takže se sem voda valila přímo po silnici," popsal starosta Stanislav Rampas okolnosti, které řádění živlů provázely. Sám pomáhal po ramena ve vodě evakuovat lidi z chat.

Voda nahrnula do Ejpovic množství větví a dalších předmětů, které ucpaly potok pod viaduktem železniční trati z Plzně do Prahy a na dalších místech. Právě pod mostem začíná chatová osada, kde voda natropila největší škody.

"V zahradě jme měli auta a voda je zvedla jedno na druhé. Z chaty jsme museli dostat čtyřiaosmdesátiletou babičku, která nechodí. Když jsme ji vynášeli, byl jsem celý ve vodě," říká Jiří Draský z chaty, která byla rozvodněnému potoku nejblíž. Zahrada má stržený plot, trávník je plný bahna a polehaná zelenina ukazuje, kudy se proud vylitý z břehů dral.

Sousedi z výše položeného domku zvou dovnitř - ryska na bílé zdi v kuchyňce ukazuje, že se voda vyšplhala dobrých padesát centimetrů nad podlahu chaty. Nikdo si třicet let zpátky podobnou zkázu nepamatuje.

V kempu u jezera, které vzniklo z někdejšího dolu na železnou rudu, si voda vybrala cestu přímo středem mezi karavany a stany. Rekreanti říkají, že v poryvech větru, který průtrž provázel, museli stany držet. Pak se ozvalo dunění proudu vody, který si našel nejkratší cestu do jezera.

"Máme všude bahno. Náš karavan stál dole u vody, kudy se valil proud. Měli jsme strach, aby ho nestrhl. Jestli pojedeme domů? To ne - musíme počkat, až nám to slunce vysuší," žertují manželé Bräunlichovi z Mitweideru u německého Chemnitzu, kteří u jezera strávili už pět dní dovolené.

Správce kempu Bohumír Tomášek konstatuje, že škody na zařízení jsou minimální a půjdou napravit svépomocí. "Odjely asi čtyři rodiny - ti lidé měli promočené úplně všechno," říká správce.

Celkovou škodu odhadl starosta Rampas na čtyři miliony korun. Největší škody vznikly v chatové oblasti a na komunikacích. "Krajnice jsou na mnoha místech vymleté. Kanalizace v obci je ucpaná. V pondělí z ní budeme odstraňovat nánosy bahna," uvedl. Voda zaplavila několik sklepů a poničila asi čtyři víkendové domky v rekreační oblasti, kde sahala až po střechy objektů.

Starosta je přesvědčený, že Ejpovice by měly ze sobotní zkušenosti vyvodit opatření. "Myslím, že nahoře by měla vzniknout ještě jedna nádrž, navíc bychom se měli zamyslet nad tím, jak zadržet více vody v půdě. Naši předkové to uměli. My máme místo mezí melioraci, která má jednu obrovskou nevýhodu - když se ucpe, škodí víc, než kdyby nebyla," míní starosta.

Silnici v Ejpovicích zatopila po podvečerní průtrži voda.

Nejvíce zaskočila voda asi táborníky v ejpovickém kempu.

Voda se ve dvou vlnách prohnala vesnicí.

Cestu vedoucí obcí proměnil dravý proud v koryto.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz