Husní Mubarak na snímku z 8. února 2011 | foto: Profimedia.cz

Egyptský soud rozpustil Mubarakovu stranu, její majetek připadne státu

  • 5
Egyptský nejvyšší správní soud nařídil rozpustit Národní demokratickou stranu bývalého hegemona Husního Mubaraka. Ten se v únoru po třiceti letech u moci vzdal funkce pod tlakem několik týdnů trvajících protestů. Nyní je v nemocnici a čelí vyšetřování kvůli korupci a násilným zásahům proti demonstracím.

Soud rovněž rozhodl, že veškerý majetek a finance strany mají být převedeny na stát, respektive pod správu nynější vlády. Rozpuštění vládní strany byla jednou z podmínek demonstrantů v ulicích Káhiry a dalších egyptských měst, kteří svými protesty v únoru docílili rezignace dlouholetého hegemona Mubaraka.

Národní demokratickou stranu založil jeho předchůdce Anvar Sadat v roce 1978. Poté, co v roce 1981 zabili Sadata atentátníci, stala se hlavní politickou oporou Mubaraka. Jejími členy byli vysocí státní úředníci, významní příslušníci odborových svazů či majetných vrstev a inteligence.

Nemocnice v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch, kde leží Husní Mubarak (12. dubna 2011)

Samotného Husního Mubaraka a jeho dva syny před pár dny zadržela na 15 dní egyptská policie. Vyšetřuje je mimo jiné kvůli korupci a násilným zásahům proti demonstrantům. Po jednom z výslechů bývalého egyptského hegemona prý postihla srdeční slabost a skončil v nemocnici v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch (více o zadržení Mubaraka a jeho synů čtěte zde)

Jeho zdravotní stav ovšem zůstává otázkou. Zatímco o srdeční slabosti informovala státní média, podle nejmenovaných zdrojů z nemocnice a jednoho úředníka se Mubarak těší dobrému zdraví.

Mubarakovi hrozí až trest smrti, pokud stane před soudem

Úřady ho v každém případě hodlají přemístit do vojenské nemocnice. Vojenská vláda tak ukazuje, že jeho vyšetřování myslí vážně, uvedla agentura Reuters.
Mubarak ještě před svým zadržením vystoupil v televizi, aby se nařčením z korupce bránil. Bylo to vůbec poprvé od jeho rezignace. Tyto pomluvy jsou neopodstatněné, uvedl v televizi al-Arabíja (o jeho projevu čtěte zde).

Konvoj vozů přiváží k soudu v Šarm aš-Šajchu Mubarakovy syny (13. dubna 2011)

Pokud by bývalý egyptský autoritářský prezident kvůli násilnému zásahu proti demonstrantům skutečně stanul před soudem a tam ho shledali vinným, hrozil by mu až trest smrti. Informaci o možném trestu Mubaraka přinesl deník Al-Ahrám, který citoval předsedu odvolacího soudu v Káhiře Zakaríju Šalaše.

Ten naznačil, že svědectví exministra vnitra Habíba Ibráhíma Adlího, který je vyšetřován ze stejného důvodu, potvrzuje, že Mubarak přikázal použit násilí proti demonstrantům. A pokud se prokáže, že zabití bylo úmyslné, Mubaraka by čekal trest smrti. Pokud se úmysl neprokáže, bude odsouzen k doživotnímu vězení, upřesnil Šalaš. Vyšetřování má dle ČTK trvat minimálně šest měsíců. Při protestech zemřelo podle oficiálních asi 800 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video