Stoupenec exprezidenta Mursího pochoduje s tričkem zobrazujícím právě počátkem...

Stoupenec exprezidenta Mursího pochoduje s tričkem zobrazujícím právě počátkem července armádou sesazenou hlavu státu (19. srpna 2013). | foto: AP

První větší demonstrace v Egyptě po delší době si vyžádaly šest životů

  • 13
Tisíce příznivců svrženého prezidenta Muhammada Mursího a Muslimského bratrstva vyšly do ulic Káhiry i několika dalších egyptských měst. Při střetech stoupenců a odpůrců islamistů zemřelo šest lidí a dalších nejméně 50 jich bylo zraněno.

Armáda uzavřela v metropoli přístupové cesty k několika hlavním náměstím, včetně Tahríru a zavřela i mešitu na Ramsesově náměstí, do které se před dvěma týdny protestující ukryli a odmítali ji opustit.

Při pátečních střetech stoupenců a odpůrců islamistů podle agentury Reuters zemřelo šest lidí a dalších nejméně 50 jich bylo zraněno.

Páteční protest byl dosud největším po několika dnech relativního klidu. Ten zavládl po násilných střetech s armádou, při kterých přišlo o život na 900 lidí, a poté, co bylo zadrženo množství představitelů ještě donedávna vládnoucího Muslimského bratrstva.

I když zprvu vše probíhalo bez problémů, nakonec se objevily ojedinělé incidenty a armáda použila proti protestujícím v Káhiře slzný plyn. Rovněž přišlo o život šest lidí, egyptské úřady ale neupřesnily, co smrt Egypťanů zapříčinilo. Asi dvacet demonstrantů bylo zadrženo. Hned po pátečních modlitbách vyšlo asi 500 demonstrantů do ulic v centru Káhiry a křičeli hesla jako: "Probuďte se, nebojte se, armáda musí odejít!", "Ministerstvo vnitra jsou zločinci!" či "Egypt je islamistický, ne sekulární!" Na dění dohlíželi vojáci spolu s policejními těžkooděnci v neprůstřelných vestách.

Podobné pochody se konaly i v Alexandrii, Suezu či Port Saídu. Demonstranti, mezi kterými byli muži i ženy, nesli nejrůznější transparenty a mnozí měli zdvižené čtyři prsty, což je symbol, který se stal vlastní příznivcům Muslimského bratrstva. Gesto solidarity odkazuje k událostem u mešity Rábaa al-Adavíja v Káhiře, kde při vyklízení protestního tábora islamistů zemřely stovky lidí. Slovo "rábaa" totiž znamená čtyři.

Policie v minulých týdnech ve snaze zmenšit vliv Muslimského bratrstva pozatýkala desítky prominentních členů, kteří budou souzeni za údajné podněcování k násilí. Za mřížemi skončil mimo jiné duchovní vůdce bratrstva Muhammad Bádí (více o tom, kdo nyní stojí čele hnutí místo něj, se dočtete zde). Naposledy ve čtvrtek zatkla egyptská policie další dvě významné postavy Muslimského bratrstva.

Zadrženi rovněž byli čtyři novináři z televizní stanice Al-Džazíra. Egyptská vláda viní panarabskou stanici z toho, že je zaujatá ve prospěch svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Al-Džazíra tato nařčení odmítá a trvá na propuštění svých zaměstnanců.

Páteční avizované protesty měly být velkou zkouškou nejen pro Muslimské bratrstvo, ale i celý Egypt. Celonárodní protesty po první vlně zatýkání v polovině srpna polevily. Z několika svolaných protestů nakonec sešlo, když se do pochodů zapojily desítky, nanejvýš stovky lidí. Někteří Egypťané se ovšem obávali, že by páteční akce mohly do ulic vrátit tisícihlavé davy a spolu s nimi i násilnosti, kvůli nimž od Mursího pádu přišly o život už stovky lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue