Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Egyptská armáda: líheň prezidentů a průmyslový holding v jednom

  18:46aktualizováno  18:46
Mocenské otěže v Egyptě opět převzali generálové. Egyptská armáda je největší v arabském světě i v Africe, slouží v ní téměř 470 tisíc vojáků a povolat může zhruba milion záložníků. Počínaje revolucí z roku 1952, kdy důstojníci svrhli krále, vládne Egyptu. Moc držela i šestnáct měsíců po revoluci z kraje roku 2011.

Egyptský voják hlídkuje v Káhiře (5. července 2013) | foto: AP

Armáda je podle některých Egypťanů jediná fungující instituce v zemi. Penzionovaní důstojníci řídí velké firmy a z řad armády vzešli všichni prezidenti (Gamál Násir, Anwar Sadat i Husní Mubarak). Vyjma toho posledního, Muhammada Mursího, který je inženýr a do voleb ho poslalo umírněně islamistické Muslimské bratrstvo.

Egyptská armáda

Egyptská armáda je desátá největší na světě. Slouží v ní téměř 470 tisíc vojáků, povolat může povolat zhruba milion záložníků. Pozemní jednotky mají 280 tisíc až 340 tisíc členů, námořnictvo 18 500 členů a vzdušné síly 30 tisíc členů.

A je to právě Muhammad Mursí, kdo se pokusil snížit vliv armády. Respektive dostat ji pod civilní kontrolu. Armáda si totiž původně vymiňovala cosi jako nadústavní postavení. Žádala kupříkladu, aby mohla sama rozhodovat o vlastním rozpočtu. Chtěla si také autonomně vybírat svého velitele a ministra obrany.

Vojáci využili politické krize a pozastavili platnost stávající ústavy, kterou prosadilo Muslimské bratrstvo spolu s radikálními islamisty. A kterou Egypťané schválili v referendu. Lze očekávat, že přepracovaný základní zákon by byl pro vojáky příznivější.

Armáda má i ekonomické zájmy. Podniká nejen ve zbrojním průmyslu, ale třeba i v zemědělství, neboť generálové měli za to, že armáda má být potravinově soběstačná. Významně se podílí také na výstavbě dopravní infrastruktury. A je proto velkým zaměstnavatelem.

KOMENTÁŘ

Revoluce, nebo puč?

Vojáci nežádají politickou stabilitu pouze z vlasteneckých důvodů, kterými se zaklínají. Nynější krize ještě oslabuje již tak churavou egyptskou ekonomiku a znehodnocuje měnu.

Zpravodajský server BBC připomíná, že generálové si během svržení Mursího počínali šikovněji, než po pádu Husního Mubaraka, kdy také převzali moc. Tehdy čelili obvinění, že porušují lidská práva a pokračují v Mubarakově autoritářské vládě. Nyní si pro převrat předem vyjednali podporu liberálů i náboženských vůdců a slíbili, že Mursího nevystřídá vláda generálů, ale technokratický kabinet, který zemi dovede k novým volbám.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz