Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře

  19:17
Setibhor je jméno, po němž vědecké expedice v Egyptě marně pátraly po celá desetiletí. Dosud neznámou manželku krále 5. dynastie Džedkarea se nyní povedlo objevit archeologickému týmu pod vedením Mohameda Megaheda, který je členem Českého egyptologického ústavu. A nejen to. Odkryl také jedinečnou hrobku hodnostáře Chuyho, který žil ve stejné době, tedy na sklonku Staré říše.
Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019)

Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019) | foto: Mohamed Megahed

Pyramidový komplex egyptské královny Setibhor je výjimečný. Patřil k prvním, jež byly v jižní Sakkáře postaveny na konci 5. dynastie, a je největší, který kdy v období celé Staré říše nějaké královně patřil. Památník královny sousedící s pyramidovým komplexem krále Džedkarea je známý dlouho a svou neobvyklou podobou ukazuje na to, že musel patřit mimořádně důležité ženě. 

„Dosud však byla identita této královny neznámá a odborníci se domnívali, že musí jít buď o Džedkareovu matku, nebo manželku,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Mohamed Megahed.

Královnino jméno a její tituly jsou vytesány na sloupu z červené žuly, který se nachází v nově odkrytém vstupu do jejího pyramidového komplexu. 

Hieroglyfický nápis, provedený v zahloubeném reliéfu a ohraničený obdélným rámečkem, obsahuje několik titulů královny, včetně toho nejdůležitějšího: „králova manželka, jeho milovaná Setibhor“.

Zmíněný sloup z červené žuly, stejně jako desítky vápencových bloků a menších zlomků nesoucích zbytky reliéfní výzdoby z královnina památníku, odborníci odkryli během dokumentačních prací v severní části Džedkareova pyramidového komplexu, odkud se vstupovalo do komplexu jeho královny.

Její zádušní chrám zahrnoval architektonické prvky a součásti, jež byly tehdy vyhrazeny pouze panovníkům. Velké rozměry pyramidového komplexu královny Setibhor a její titul královy manželky naznačují, že to mohla být právě ona, kdo svému muži, králi Džedkareovi, pomohla na egyptský trůn v závěru 5. dynastie. “Jeho původ totiž není doposud známý,” říká egyptoložka Hana Vymazalová. 

„Komplex královny Setibhor je naprosto výjimečný, takže musela hrát významnější roli než jiné královny. A pokud bylo v královské rodině vice kandidátů na panovníka, mohl být vhodný sňatek ku prospěchu věci,“ dodává Mohamed Megahed s tím, že zatím jde jen o domněnky.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

Může to ale být důvod, proč se pak Džedkare snažil podtrhnout význam své královny a uctít ji tím, že pro ni vybudoval veliký památník s mnoha neobvyklými rysy, včetně nově nalezeného sloupu s palmovou hlavicí z červené žuly. Takové sloupy byly až dosud známy jen z komplexů staroříšských panovníků, nikoli však královen.

„Červená žula se těžila na jihu Egypta u Asuánu. Používala se v královských komplexech pro některé architektonické články, často právě pro sloupy. Jsou dochované například v Abúsíru v pyramidovém komplexu Sahurea,“ vysvětluje Hana Vymazalová.

Význam vlády krále Džedkarea a období pozdní 5. dynastie podtrhuje také objev Chuyho hrobky. “Zajímavé je na ní vše – jak hrobka samotná, tak její pozice v blízkosti králova komplexu, její velikost, plán podzemních prostor nebo výzdoba v podzemí. To vše odkazuje na výjimečné postavení majitele hrobky a jeho úzkou vazbu na královskou rodinu,” popisuje Mohamed Megahed.

Nadzemní část hrobky obsahuje obětní místnost, jež byla kdysi zdobena reliéfy. Z nich se dodnes dochoval jen spodní okraj, a to v důsledku aktivit pozdějších zlodějů kamene, kteří bloky kvalitního bílého vápence z této stavby recyklovali pro vlastní stavby.

Skvěle zpracované detaily

V severní stěně hrobky se otevírá vstup do podzemních prostor v podobě sestupné chodby, z níž se vstupovalo do vestibulu a krátkou chodbičkou v jeho jižní stěně dále do zdobené předsíně. Výzdoba severní a jižní strany předsíně zachycuje majitele sedícího u obětního stolu, zatímco východní stěnu pokrýval seznam obětin a západní stěna nesla motiv palácového průčelí.

„Umělecké zdobení hrobky je dechberoucí. Skvěle zpracované detaily ukazují na špičkové umělce pravděpodobně z královských dílen. Každý znak je fantastický – peříčka ptáků i u těch nejmenších hieroglyfických znaků, u obětovaného dobytka stříká krev, jak řezník býkovi podřezává krk a podobně. Nápisy na stěně vyjmenovávají tituly a jméno majitele hrobky u každé scény a východní stěnu pokrývá velmi dlouhý seznam obětin,“ popisuje Mohamed Megahed.

Dvěma vstupy v západní stěně předsíně se vstupovalo do samotné pohřební komory, jež byla nezdobená. Zdá se, že téměř celou její plochu původně vyplňoval vápencový sarkofág, zcela zničený starověkými zloději. Odborníci zde nicméně objevili části Chuyho těla, jež nesly jasné známky mumifikace. „Dochovalo se jen několik částí těla, protože zloději ho rozmetali, když hledali šperky,“ říká egyptolog.

Vstup v jižní stěně předsíně umožňoval vstup do malé místnosti, která sloužila jako sklad. V zásypu, který ji téměř vyplňoval, byly nalezeny jen zbytky předmětů pohřební výbavy.

Vědci našli například sadu malých mističek, což byly modely pro obětiny, rozbité kanopy, ale třeba i zbytky obětin zvířecího masa a ovoce, to vše v podzemních prostorech hrobky. „Není třeba mít během práce v pohřební komoře obavy, protože ovoce bylo vysušené a z masa zbyly jen kosti,“ říká Hana Vymazalová.

Doba transformace náboženských představ

Expedice, jíž se kromě egyptských odborníků účastní také zahraniční experti a čeští i egyptští studenti, rovněž dokončila konsolidaci a restaurování podzemních prostor pyramid krále Džedkarea. Šlo o velmi naléhavý úkol, neboť tyto prostory byly již ve starověku silně poničeny a až dosud nebyly nikdy restaurovány. Jejich neutěšený stav přitom silně ovlivňoval bezpečnost celé památky.

Archeologické práce v pyramidových komplexech krále Džedkarea a královny Setibhor a na přilehlém pohřebišti budou i nadále pokračovat a odborníci doufají, že se jim podaří objevit další doklady o konci 5. a počátku 6. dynastie egyptských králů. 

Byla to doba, kdy docházelo k transformaci královské ideologie a náboženských představ. Doba, kdy se poprvé u Džedkareova nástupce Venise objevily na stěnách vnitřních komor pyramid Texty pyramid, či kdy se přestaly stavět takzvané sluneční chrámy, jež si vybudovali všichni králové 5. dynastie až do nástupu Džedkarea.

Sahara kdysi byla zelená a pásly se na ní žirafy, řekl v Rozstřelu egyptolog Miroslav Bárta:

24. ledna 2019

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

I naši civilizaci čeká cesta z vrcholu dolů, řekl egyptolog v Rozstřelu

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta v diskusním pořadu...

VIDEO Každou civilizaci čeká pád, i tu naši, předvídá šéf českých egyptologů Miroslav Bárta. Ukazuje se...

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Výborně dochované polychromované vápencové sochy úředníka Nefera byly jedním...

Seriál Čeští egyptologové si letošní sté výročí svého oboru připomenou od čtvrtka výstavou v pražském...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Estonsku roste sebevědomí. Hovoří o blokádě proti Rusku v Baltském moři

4. května 2024  18:08

Sledujeme online Velitel estonské armády Martin Herem navrhuje spojencům se připravit na možnou blokádu ruských...

Po Kallasové přišla řada na Zelenského, Rusko na něj vydalo zatykač

4. května 2024  16:30,  aktualizováno  18:03

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...