Hraniční přechod Rafáh mezi Egyptem a Gazou bude znovu otevřen na několik hodin denně. Jeho uzavření odřízlo tisíce Palestinců od Egypta, kam jezdí za studiem, lékařským ošetřením či nákupy. | foto: Reuters

Egypt opět otevřel hranice s Gazou. Premiér se omluvil za krveprolití

  • 3
Egypt po čtyřech dnech otevřel hraniční přechod Rafáh s palestinským pásmem Gazy. Vláda v sobotu rovněž zkrátila zákaz nočního vycházení o dvě hodiny. Vstřícné gesto prozatímního kabinetu je reakcí na slábnutí protestů islamistů.

Prozatímní premiér Házim Bibláví se jménem egyptské vlády omluvil za násilnosti a zároveň prohlásil, že prioritou je zajištění bezpečnosti v zemi.

Muslimské bratrstvo mezitím svolalo své příznivce k dalšímu protestu proti sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Vláda v sobotním prohlášení uvedla, že začátek zákaz vycházení se posouvá z 19:00 na 21:00. Výjimkou je pátek, kdy se nadále nebude smět ven po 19. hodině, neboť v tento den tradičně bývají nejsilnější protesty Mursího příznivců. Omezení má nadále končit v 06:00.

Výjimečný stav a zákaz nočního vycházení vyhlásila Biblávího vláda 14. srpna a v zemi má platit měsíc (více čtěte zde). Již 15. srpna vláda oznámila posunutí zákazu na 21. hodinu, po několika hodinách však své slovo vzala zpět. Zákaz se netýká celého Egypta, nýbrž jenom několika provincií.

Dalším opatřením cíleným na zmírnění napětí v zemi je otevření přechodu Rafáh. Ten je jediným oficiálním přechodem, který Palestincům z Gazy umožňuje přímý vstup na egyptské území. Jeho uzavření, ke kterému se úřady odhodlaly z bezpečnostních důvodů, tak odřízlo tisíce Palestinců od Egypta, kam jezdí za studiem, lékařským ošetřením či nákupy.

Káhira obviňuje radikální palestinské hnutí Hamas, které pásmo řídí, že podporuje akce Muslimského bratrstva na Sinajském poloostrově. Přechod Rafáh má nyní fungovat jen několik hodin denně a přednost dostanou lidé hledající v Egyptě ošetření.

Vláda lituje krveprolití, omluvil se premiér Bibláví

Premiér Bibláví v sobotu uvedl, že vláda lituje krveprolití doprovázející nedávné rozbití dvou káhirských táborů Mursího stoupenců, v jehož důsledku zahynuly stovky lidí. "Je nám líto množství zraněných... všichni cítíme, že je to velká ztráta. Ale jestliže je cenou (za protesty islamistů) to, že se lidé necítí bezpečně... nebudeme to akceptovat," řekl prozatímní předseda vlády.

Bezpečnost země je prioritou, Egypt však zároveň musí pokračovat v cestě k demokratické zemi a politickému smíru, řekl Bibláví. Na tomto procesu se ale nemůže podílet nikdo, kdo používá násilí, prohlásil v narážce na Muslimské bratrstvo. Islamistické hnutí v posledních dnech utrpělo značné ztráty ve svém čele (více čtěte zde). Bezpečnostní jednotky totiž zadržely řadu jeho činitelů. Islamisté ale i tak organizují další protesty.

Na severu Sinajského poloostrova svedla egyptská armáda podle svědků krátký boj s islámskými radikály. Vojáci zabili čtyři rebely a šest dalších zadrželi. Státní televize oznámila, že útočníci přepadli vojenské kontrolní stanoviště a že jeden voják utrpěl zranění.

Páteční protesty, které obvykle v Egyptě přerůstají v násilnosti s mnoha mrtvými, byly tento týden nezvykle klidné. Řada káhirských mešit zůstala uzavřená, mnohé protestní pochody byly zrušeny a do mnoha průvodů se zapojily jen desítky, nanejvýš stovky lidí.

Současný Egypt. Vypalování úřadů a kostelů ze strany radikálů na jedné straně a dohled armády na druhé:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video