Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V čele Egypta stanul polní maršál, který pučem svrhl vládu islamistů

  12:26aktualizováno  21:13
Egypt má nového prezidenta. Bývalý šéf armády Abdal Fattáh Sísí složil přísahu před ústavním soudem a oficiálně se ujal vlády nad osmdesátimilionovou zemí. Devětapadesátiletý polní maršál převzal úřad z rukou armádou dosazeného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra, který jej při ceremoniálu doprovázel.

Bývalý šéf armády Abdal Fattáh Sísí skládá přísahu jako nový prezident Egypta (8. června 2014). | foto: Reuters

Sísí dorazil do budovy ústavního soudu ve vrtulníku. Místo uniformy měl na sobě civilní oblek. V ani ne minutové přísaze slíbil, že bude dodržovat ústavu a plně hájit zájmy lidí.

Samotnému aktu přísahy předcházela delší řeč místopředsedy soudu, jenž prohlásil, že loňské svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího nebylo pučem a pouze naplnilo vůli egyptského lidu.

Mursí pocházející z řad Muslimského bratrstva stanul v čele osmdesátimilionové země jakožto vítěz demokratických voleb. Prezidentskou přísahu skládal před dvěma lety na tomtéž místě jako nový prezident.

Fotogalerie

Polnímu maršálovi Sísímu po složení přísahy předal vládu nad zemí dosavadní, revoluční vlnou dosazený prezident Adlí Mansúr. Ten se nyní vrací do své předchozí pozice předsedy ústavního soudu.

V ulicích Káhiry během inaugurace hlídkovaly tisíce policistů a vojáků, kteří mají zabránit případným protestním akcím Sísího odpůrců především z řad příznivců loni svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Dva dny před inaugurací proti nové hlavě státu protestovali v Káhiře v univerzitním kampusu vysokoškolští studenti.

Podle televizních záběrů byl v době slavnostního ceremoniálu ulicích egyptské metropole klid. Na neděli byl vyhlášen státní svátek.

Na prezidentský slib navázala večerní inaugurační slavnost spojená s recepcí. Politické špičky západních zemí se obřadu neúčastnili, neboť Západ dává najevo obavy z možného potlačování svobod v Egyptě Sísího lidmi.

Sísí v projevu, následujícím několik hodin po přísaze, označil za prioritu nadcházejícího období boj s terorismem a dosažení bezpečnosti. Nepočítá s usmířením s kýmkoliv, "kdo páchal zločiny" či "uplatňoval násilí" proti Egypťanům. Prezident to podle agentury AP řekl ve zjevné narážce na Muslimské bratrstvo a další islamisty, aniž by však své odpůrce přímo jmenoval.

Evropské země na ceremoniálu zastupovali většinou velvyslanci. Sísí, který stál v čele loňského armádního puče, jímž byl svržen islamistický prezident Muhammad Mursí, navazuje na předchozí linii vojenských hlav státu Anvara Sadata a Husního Mubaraka.

V květnových volbách mu dalo hlas téměř 97 procent egyptských voličů. Jeho jediný rival Hamdín Sabbáhí získal jen tři procenta. K volbám tehdy přišlo kolem 44 procent voličů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz