Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať Mubarak visí! bouří se Egypťané. Odmítají i kandidáta na prezidenta

  18:08aktualizováno  18:08
Egypťané opět vycházejí do ulic. Protestují proti výsledku soudního procesu s bývalým prezidentem Husním Mubarakem a dalšími obžalovanými, zároveň se bouří proti přítomnosti bývalého premiéra Ahmada Šafíka ve finálové dvojici kandidátů prezidentských voleb.

Oldřich Vondruška

Vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, získal titul Ph.D. v oboru mezinárodních vztahů a zabývá se Blízkým východem. V rámci studia pobýval na univerzitách v Káhiře a v Damašku.

Je místopředsedou občanského sdružení Baraka, které se zaměřuje na podporu dialogu a šíření informací o zemích Blízkého východu a severní Afriky. Je mu 34 let.

Byl pozván egyptskou nevládní organizací k egyptským volbám jako nezávislý pozorovatel.

Oldřich Vondruška

Oldřich Vondruška

V pondělí se na káhirském náměstí Tahrír sešly podle agentury Reuters tisíce demonstrantů, v úterý ráno další stovky. Ti všichni nejsou spokojeni s výsledkem soudního procesu, který skončil před několika dny (více informací zde). Podle Oldřicha Vondrušky, odborníka na blízkovýchodní situaci, mohou počty demonstrantů narůstat.

"Egyptská ulice očekávala jiný výsledek soudního procesu. Navíc se předpokládá, že se Mubarak a bývalý ministr vnitra Habíb Adlí odvolají a budou chtít zrušení trestu," řekl iDNES.cz Vondruška a dodal, že Mubarakovi to navíc může vyjít, protože není v dobrém zdravotním stavu a také nelze spolehlivě prokázat, že vydal rozkaz ke střílení do demonstrantů.

"Zrušení nebo zmírnění trestu by rozhodně přispělo k další eskalaci násilí a k dalším demonstracím. Aktivisté jsou již teď frustrovaní, že Mubarak a Adlí nedostali trest smrti. Je mnoho dalších faktorů, které situaci mohou ovlivnit, proto nelze odhadnout, co se přesně stane. Ale pokud budou tresty Mubarakovi a Adlímu sníženy, lze očekávat desetitisícové demonstrace nejen na Tahríru v Káhiře, ale také v Alexandrii a dalších velkých egyptských městech," myslí si Vondruška.

Turistům v letoviscích nebezpečí nehrozí

Ministerstvo zahraničních věcí ČR situaci v Egyptě sleduje a nemyslí si, že by v letoviscích hrozila turistům nějaká rizika. "Situace ve velkých městech bývá diametrálně odlišná od situace v letoviscích. Nicméně stále platí doporučení na stránkách ministerstva. Nemáme v této chvíli žádné informace, že bychom měli toto doporučení měnit," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Na webových stránkách ministerstva visí stále informace o zvýšeném riziku v určitých oblastech Egypta. "Jedná se zejména o sever a východ Sinajského poloostrova, větší města (Káhira a Alexandrie), severní Egypt (delta Nilu) a západní hranici s Libyí. Situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v zásadě klidná a bezpečná," píše ministerstvo na svém webu.

Demonstrace mohou eskalovat i po volbě prezidenta

Současná napjatá situace může podle odborníka na Blízký východ vyhovovat egyptské armádě, která v zemi prozatím vládne.

"Armáda nemá zájem předávat vládu do rukou islamistů, ale hlavně nemá zájem o to, aby se dostala pod kontrolu parlamentu a vlády. Okolo čtyřiceti procent majetku státu má v rukou právě armáda. Proto prozatímní vláda podporuje bývalého premiéra Ahmada Šafíka jako prezidentského kandidáta, protože ten by mohl jít armádě takříkajíc na ruku," vysvětluje Vondruška.

Egyptská společnost je podle Vondrušky polarizována i v otázce prezidentských kandidátů, protože do druhého kola nepostoupil kompromisní kandidát Abú Fatúh.

"Toho by volily široké řady běžných Egypťanů, teď hrozí bojkot mnoha voličů, nebo rozhodování na poslední chvíli, komu ze dvou kandidátů nakonec dají hlas. Proto nelze dost dobře odhadnout, kdo druhé kolo voleb vyhraje. Ale pokud to bude právě bývalý premiér Šafík, dají se očekávat obrovské nepokoje," varuje Vondruška a dodává, že Egypťané Šafíkovi nezapomenou jeho vazby na Mubaraka, a proto budou proti výsledkům druhého kola prezidentských voleb v případě vítězství Šafíka protestovat.

Fotogalerie

Na Tahríru jsou všichni, nechybí ani "revoluční suvenýry"

Reportér MF DNES byl v úterý odpoledne přímo v centru demonstrací na náměstí Tahrír. "Momentálně je zde několik tisíc lidí, večer přijdou další. Jsou vidět i stany, takže někteří na náměstí i přespávají. Demonstrují všechny možné skupiny lidí, viděl jsem průvod křesťanů, kteří se dříve obávali nárůstu vlivu Muslimského bratrstva, ale nyní vyjadřují svou přítomností sounáležitost s protestanty," popsal situaci reportér a dodal, že potkal také například člena hnutí Anonymous a členy ultralevicových hnutí. "Jsou tady prostě všichni," shrnul reportér.

Své obchůdky rozbalili na Tahríru i obchodníci s "proprietami správného demonstranta": malá egyptská vlaječka stojí jednu egyptskou libru (asi 3,50 Kč), dále se prodávají různé odznaky a nášivky v ceně mezi čtyřmi a pěti librami.

Podle reportéra MF DNES zatím nevypadá, že by demonstrace měla armáda či policie v plánu potlačit silou. "V ulicích je až překvapivě málo vojáků a policistů. Souvisí to s ukončením výjimečného stavu minulý čtvrtek, ale je otázkou, jak dlouho to vydrží," doplnil reportér.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz