Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Egypt po čtyřech letech otevře pro Palestince přechod do Pásma Gazy

  9:36aktualizováno  9:36
Egypt poprvé od roku 2007 nastálo otevře přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Po čtyřech letech tak půl druhého milionu Palestinců z Gazy bude mít spojení se světem. Všechny ostatní přístupy na území, kde vládne Hamas, totiž kontroluje Izrael.

Palestinci z pásma Gazy překračují přechod v Rafáhu na hranici s Egyptem | foto: AP

Hraniční přechod by měl své brány otevřít poprvé v sobotu. Lidé ho budou moci používat každý den mimo pátek a svátky od 9 do 21 hodin. Ženy navíc nebudou muset vůbec ukazovat víza, stejně jako muži mladší osmnácti a starší čtyřiceti let.

Pro jeden a půl milionu Palestinců, kteří žijí v Pásmu Gazy, je to dobrá zpráva. Rafáh je totiž jediný přechod z celého území, který nekontroluje Izrael. Ten uvalil na Gazu blokádu v roce 2007, když se tu vlády zmocnili radikálové z Hamasu.

Egypt chce krokem podpořit usmiřování Palestinců

Blokádou chtěl Tel Aviv zastavit přísun zbraní, které se do Gazy pašují. Ty se tam ale stejně dostávají tunely pod hranicí s Egyptem. Izrael na egyptské rozhodnutí zatím oficiálně nereagoval, i když před časem sám blokádu Gazy zmírnil. Jásot však od izraelských předáků zřejmě nezazní.

Krok dobře ilustruje i změny v egyptské zahraniční politice po odstoupení hegemona Husního Mubaraka. Blokáda Gazy byla podle BBC jedním z jeho nejméně populárních kroků. Egyptská agentura MENA zároveň poznamenala, že krok má ukončit rozdělení Palestinců a pomoci jejich usmíření.

Právě Káhira totiž zprostředkovala dohodu o usmíření mezi Fatahem, který vládne v Předjordánsku, a Hamasem, jenž ovládá Pásmo Gazy. Obě palestinská hnutí by měla mít společnou vládu a volby. Usmiřování se však ani trochu nelíbí Izraeli.

Území pod správou Hamasu a Fatahu

Území pod správou Hamasu a Fatahu

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz